PRL na wesoło – „Od niechcenia”

W historie Polski wpisane jest wiele, bardzo charakterystycznych okresów. Dla większości z nas niektóre z nich zdają się wyjątkowo barwne. Czasy PRL po prostu lubimy wspominać. Ówczesne realia zaprezentowane na wesoło po prostu nas bawią.
Dziś, szczególnie osobom młodym trudno sobie wyobrazić, że istniał świat bez komputerów, płaskich telewizorów i nowoczesnych pralek, posiadających niezliczoną ilość funkcji. Kilometrowe kolejki, puste półki sklepowe, czy brak mięsa również zdaje się niemożliwy. Tak jednak było, o czym niektórzy, mogą jeszcze niejedno opowiedzieć. PRL był czasem zdominowanym przez paradoksy. Wielu ludzi świetnie sobie jednak radziło i pewnie jeszcze dziś mogłoby doradzać innym.
Książki o życiu codziennym w PRL
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-zyciu-codziennym-prl
„Od niechcenia” to świetna powieść obyczajowa. Pomimo iż, cofniemy się do trudnych PRL-owskich czasów, będzie naprawdę wesoło. Autor potrafi z „przymrużeniem oka” komentować nawet zawiłe sytuacje. Charakterystyczny, lekki język narracji sprawia, że trudno oderwać się od lektury. Ewentualne, dłuższe przerwy w czytaniu, najpewniej zrobimy sobie na gromki śmiech.
Należy zaznaczyć, że książka opisuje
życiorys przyjaciela autora. W zasadzie można by więc uznać, że jest to
fabularyzowana biografia. Fakt, że przyjdzie nam poznawać perypetie
prawdziwej osoby to niepodważalny atut pozycji. Zyskujemy pewność, że literacka
fikcja stała się jedynie dodatkiem uatrakcyjniającym rzeczywistość. W przypadku
tej książki to bardzo ważne. Powieść
zabierze nas w podróż od końca lat sześćdziesiątych do dzisiejszych dni. Dzięki
temu zyskamy okazję, by powspominać trudne czasy III Rzeczpospolitej. Z pewnością
w historii Polski jest to jeden z wielu, zasługujących na szczególną uwagę
okresów.
Główny bohater Andrzej, zaraz po maturze decyduje się, by porzucić wiejskie życie i przenieść się do stolicy. Ten krok odmieni jego los. Jest pierwsza połowa lat 60, więc łatwo nie będzie. Pomimo obaw rozpoczęcie studiów na Politechnice i możliwość zamieszkania w akademiku jawi mu się o tysiąckroć lepsza niż dawny, wiejski żywot. Odkrywanie uroków studenckiego żywota może przyprawić o zawrót głowy, a brak rodzicielskiej kontroli rozbudza wyobraźnie. Początkowo Andrzejowi trudno będzie przestać myśleć o sobie jak o nieatrakcyjnym wieśniaku. Wielkie miasto postrzega przecież jako bajkową krainę, w której każda dziewczyna jest niczym księżniczka. Nim zrozumie on, że nie jest w niczym gorszy, będzie wielokrotnie wykorzystywany. W końcu odmieni jednak swój los.
Książka do nabycia na stronie:http://www.psychoskok.pl/produkt/od-niechcenia
Zaradność, upór i sztuka kombinowania zawsze pozwala osiągać Andrzejowi założony cel. Zdaje się, że potrafi on odnaleźć się w każdej sytuacji. Sprawdzi się jako sportowiec AZS, bramkarz, czy barman. Trudne PRL-owskie czasy nie będą stanowić dla niego przeszkody. Fabuła nabiera tępa z każdą kolejną stroną. Przed nami długie kolejki, imprezy, polowania, wielkie, pieniądze, małżeńskie zdrady, życiowe tragedie, a w końcu upragniony spokój i stabilizacja.
Warto zaznaczyć, że książka zilustrowana jest kilkoma zdjęciami i rysunkami, często w formie humorystycznej.
Jak zapewni autor:
„Każdy z czytelników, czy to młody, czy w średnim, czy w kwiecie wieku znajdzie wszystko, co go zainteresuje: od historii życia studenckiego i naukowego poprzez imprezy nie tylko w knajpach warszawskich, do polowań myśliwskich na Mazurach i zdrad małżeńskich, aż do prywatnej działalności, która obecnie nazywa się biznesem.” – Leszek Mierzejewski