Projekt Ustawy o Książce- baza Kolibri

Obrazek artykułu
Projekt Ustawy o Książce został skierowany do konsultacji sejmowych. Interesujący się sprawą z pewnością będą zainteresowani faktem, iż 7 maja zaprezentowano bazę katalogową o nazwie Kolibri, która ma wpłynąć na zwiększenie zakupu książek.

Zaawansowana koncepcja katalogu nowości wydawniczych, nazwana bazą katalogową Kolibri, została zaprezentowana w czwartek 7 maja w  Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy – Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego, nazywanej Biblioteką na Koszykowej. Podczas spotkania o Kolibri mówił Michał Strąk, dyrektor Biblioteki, wraz ze współpracownikami.


Ponadto w spotkaniu uczestniczył Artur Dębski, poseł na Sejm, wnioskodawca projektu Ustawy o książce, przedstawicielki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Zina Jarmoszuk, dyrektor Departamentu Mecenatu Państwa, oraz jej zastępczyni Anna Duńczyk-Szulc, Grzegorz Majerowicz, reprezentujący Polską Izbę Książki, dyrektor generalna Grażyna  Szarszewska oraz Piotr Dobrołęcki, członek Rady PIK.


Baza Kolibri docelowo ma znaleźć szerokie zastosowanie oraz zwiększyć zakup książek. Jak stwierdził Grzegorz Majerowicz - Mamy szanse na rozwiązanie systemowe, jeżeli połączymy wysiłki związane z kilkoma rozpatrywanymi obecnie projektami, wśród których jest ustawa o książce, zmniejszenie liczby drukowanych egzemplarzy obowiązkowych i zastąpienie ich egzemplarzami elektronicznymi, jak też zaprezentowany dzisiaj katalog Kolibri….Niezwykle ważna jest też sprawa ochrony niezależnych księgarń, bo grozi nam ich likwidacja, która spowoduje, że zmniejszy się liczba miejsc sprzedaży książek i dostępu do nich, a to wpłynie na spadek sprzedaży, a przez to i poziomu czytelnictwa.


Zgodnie z informacją Artura Dębskiego, projekt Ustawy o książce został podpisany przez 37 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i przekazany marszałkowi Sejmu Radosławowi Sikorskiemu, który skierował go do konsultacji.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl