Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry

Twoja ocena
Józef Popławski zaprasza czytelników na lekcję historii i to nie byle jakiej, bo spisanej na podstawie opowieści osób, które były świadkami tamtych wydarzeń.
Tytułowy Franek to bohater tak naprawdę jednego z opowiadań, które zaprezentował autor, ale najbardziej szczegółowego i obszernego. Opisano tu dzieje jego przodków, wczesne dzieciństwo, perypetie związane z wiejskim życiem, a także znaleźć tu można opisy krajobrazu i przyrody. Dalej akcja opowieści przenosi się do miasta, gdzie życie jest zgoła inne, ale nie mniej trudne, zwłaszcza że nadchodzi wojna i czasy okupacji, a po nich następuje wyzwolenie, które jednak dalekie jest od sielskich obrazków, gdyż wyzwoliciele mają na swoim koncie niewiele mniej grzechów niż najeźdźcy. Rozpoczyna się jednak odbudowa Polski, a Franek wkracza w dorosłość, szuka własnej ścieżki życiowej i zawodowej, zakochuje się, układa życie, w międzyczasie trafia jednak do wojska, a po powrocie z niego dalej zmaga się z przeciwnościami, by u schyłku życia choć na chwilę powrócić w rodzinne strony.
Niezwykłe opowieści, obfitujące w wiele ciekawych wątków, sytuacje zabawne, a także tragiczne. Spojrzenie na historię z punktu widzenia ludzi, którym przyszło żyć w tamtych czasach, rozwijać się, budować swoją przyszłość, szukać miłości, walczyć o byt rodziny i swój własnych, pomimo wszystkich przeciwności losu.
Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/franek-z-biegiem-noteci-z-biegiem-odry/ ( otwierane w nowym oknie )
Dostępna w
Opinie o: "Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry"
Opinia

Lato jest miesiącem, w którym nie może brakować wartościowej literatury. Warto docenić rzeczywiste powieści. Józef Popławski poruszył tematy społeczno – obyczajowe, a także wątki historyczne. „Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry”. Ta historia została celowo ukazana na ziemiach wielkopolskich i lubuskich. Wielowątkowa akcja toczy się w XX wieku. Społeczna, psychologiczna tematyka pozwoliła zarysować setki ludzkich istnień. Główny bohater to Franek. Młody mężczyzna musiał kształtować swój los w trudnym czasie wojny oraz okupacji. Zmieniające się warunki bytowe, a także przemiany polityczne, jak zawsze wpływały na jakość życia. Cierpienie ponownie stanęło na wprost szczęścia. Franek to gorąca lektura, w której znalazł się motyw miłości walczącej oraz zdrady.
Opinia
Polecam

Wraz z Frankiem poznajemy życie w powojennej Polsce, a on poszukuje swojej drogi zawodowej i życiowej, choć to, co w efekcie znajduje, nie jest wynagrodzeniem trudnego dzieciństwa, ani niepewności bytu, która tak naprawdę towarzyszy mu od narodzin aż po schyłek życia.
Inne historie zaprezentowane w tej
książce dotyczą również życia w powojennej Polsce. Pojawia się motyw miłości
szczęśliwej, zdrady i jej konsekwencji, opis sytuacji polityczno-społecznej w
państwie i romansu z nietypowym zakończeniem.
Choć czasy są inne, to tak naprawdę wszyscy wciąż dążymy do tego samego – poszukujemy własnej życiowej drogi, walcząc o lepszy byt, szukając miłości, pragnąc znaleźć towarzystwo na dobre i złe i do końca swoich dni – choć nie zawsze nasze życie toczy się tak, jak byśmy tego pragnęli. Nie każdy zapisze się na kartach historii, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci następnych pokoleń. Ale historie osób, które pojawiły się w tej książce, choć zapewne podobne do wielu w tamtych czasach, zapiszą się na kartach pamięci czytelników, którzy mają dzięki temu możliwość poznania przeszłości.
http://autorzy365.pl/ludzkie-losy-tocza-sie-roznie_a7032