Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry

| Dodano: 23 marzec 2022 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Opowieść poruszająca tematy społeczne, historyczne, obyczajowe … pełne spektrum, życia na prowincji i małych miasteczkach, w ciekawym, choć okrutnym i dynamicznym wieku XX, na ziemiach Wielkopolskich i Lubuskich.

Józef Popławski zaprasza czytelników na lekcję historii i to nie byle jakiej, bo spisanej na podstawie opowieści osób, które były świadkami tamtych wydarzeń.Tytułowy Franek to bohater tak naprawdę jednego z opowiadań, które zaprezentował autor, ale najbardziej szczegółowego i obszernego. Opisano tu dzieje jego przodków, wczesne dzieciństwo, perypetie związane z wiejskim życiem, a także znaleźć tu można opisy krajobrazu i przyrody. Dalej akcja opowieści przenosi się do miasta, gdzie życie jest zgoła inne, ale nie mniej trudne, zwłaszcza że nadchodzi wojna i czasy okupacji, a po nich następuje wyzwolenie, które jednak dalekie jest od sielskich obrazków, gdyż wyzwoliciele mają na swoim koncie niewiele mniej grzechów niż najeźdźcy. Rozpoczyna się jednak odbudowa Polski, a Franek wkracza w dorosłość, szuka własnej ścieżki życiowej i zawodowej, zakochuje się, układa życie, w międzyczasie trafia jednak do wojska, a po powrocie z niego dalej zmaga się z przeciwnościami, by u schyłku życia choć na chwilę powrócić w rodzinne strony.Niezwykłe opowieści, obfitujące w wiele ciekawych wątków, sytuacje zabawne, a także tragiczne. Spojrzenie na historię z punktu widzenia ludzi, którym przyszło żyć w tamtych czasach, rozwijać się, budować swoją przyszłość, szukać miłości, walczyć o byt rodziny i swój własnych, pomimo wszystkich przeciwności losu.

Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/franek-z-biegiem-noteci-z-biegiem-odry/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry"

Opinia

Awatar użytkownika

Lato jest miesiącem, w którym nie może brakować wartościowej literatury. Warto docenić rzeczywiste powieści. Józef Popławski poruszył tematy społeczno – obyczajowe, a także wątki historyczne. „Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry”. Ta historia została celowo ukazana na ziemiach wielkopolskich i lubuskich. Wielowątkowa akcja toczy się w XX wieku. Społeczna, psychologiczna tematyka pozwoliła zarysować setki ludzkich istnień. Główny bohater to Franek. Młody mężczyzna musiał kształtować swój los w trudnym czasie wojny oraz okupacji. Zmieniające się warunki bytowe, a także przemiany polityczne, jak zawsze wpływały na jakość życia. Cierpienie ponownie stanęło na wprost szczęścia. Franek to gorąca lektura, w której znalazł się motyw miłości walczącej oraz zdrady.

3 czerwiec 2022 09:38

Opinia

Polecam

Awatar użytkownika

Wraz z Frankiem poznajemy życie w powojennej Polsce, a on poszukuje swojej drogi zawodowej i życiowej, choć to, co w efekcie znajduje, nie jest wynagrodzeniem trudnego dzieciństwa, ani niepewności bytu, która tak naprawdę towarzyszy mu od narodzin aż po schyłek życia.

Inne historie zaprezentowane w tej książce dotyczą również życia w powojennej Polsce. Pojawia się motyw miłości szczęśliwej, zdrady i jej konsekwencji, opis sytuacji polityczno-społecznej w państwie i romansu z nietypowym zakończeniem.


Choć czasy są inne, to tak naprawdę wszyscy wciąż dążymy do tego samego – poszukujemy własnej życiowej drogi, walcząc o lepszy byt, szukając miłości, pragnąc znaleźć towarzystwo na dobre i złe i do końca swoich dni – choć nie zawsze nasze życie toczy się tak, jak byśmy tego pragnęli. Nie każdy zapisze się na kartach historii, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci następnych pokoleń. Ale historie osób, które pojawiły się w tej książce, choć zapewne podobne do wielu w tamtych czasach, zapiszą się na kartach pamięci czytelników, którzy mają dzięki temu możliwość poznania przeszłości.


http://autorzy365.pl/ludzkie-losy-tocza-sie-roznie_a7032

 

23 maj 2022 11:56

Nowa opinia

Recenzje dla: "Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry"

Ludzkie losy toczą się różnie

Tytułowy Franek urodził się na wsi w niezamożnej rodzinie, która ledwo wiązała koniec z końcem, a z biegiem czasu ubóstwo zmusiło ją do przeprowadzki do miasta, aby tam szukać sposobu na przetrwanie. Dzieciństwo wiejskich dzieci w tamtych czasach nie było proste, o czym świadczyć może choćby historia o próbie porwania Łaciatej i bohaterskiej postawie małego chłopca, który, mając świadomość wartości tej krowy dla dobrostanu swojej rodziny, z narażeniem własnego życia rzuca się do walki ze złodziejem....

Wojna i czas po niej...

Przepadamy na długie godziny. Bo nagle uświadamiamy sobie, że ta książka ulokuje się w umyśle na lata, na zawsze. Mało jest bowiem powieści, których tekst, strona po stronie odciska się w mózgu. Słowo po słowie. I chyba dlatego, te którym się to przydarza, są perłami, które zachowujemy dla siebie. Na zawsze. Tak się dzieje z „Frankiem. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry” pióra Józefa Popławskiego. Czeka, ale gdy się doczeka, porywa w swe objęcia czytelnicze. Trudno to wyjaśnić i jakoś wytłumaczyć,...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl