Ludzkie losy na skutek geopolitycznych przemian

Obrazek artykułu
Ludzkie życie jest niczym pełna emocji układanka. Czy każdy żywot to po prostu ludzkie puzzle? Warto podkreślić ludzkie losy na skutek geopolitycznych przemian. Prawdziwe historie ukazują poniżej przedstawione książki.


Każdy człowiek zapisuje fragment historii. "My wieloświaty",  mawiają niektórzy myśliciele. Wszyscy jesteśmy unikalną częścią świata. Ludzkie losy na skutek geopolitycznych przemian, omówiono dzięki książkom.


Ciekawe wiadomości na temat geopolityki.


„Jak podaje encyklopedia PWN termin geopolityka wprowadził w 1916 roku szwedzki teoretyk państwa (z przekonań politycznych pangermanista) R. Kjellén.

- Geopolityka wywodzi się z determinizmu geograficznego, za jej prekursorów są uważani F. Ratzel, A.T. Mahan, H.J. Mackinder.

- Geopolityka stanowiła wraz z rasizmemnajbardziej istotne elementy ideologii nazistowskiej i uzasadnienie polityki ekspansji.

- Geopolityka oznacza także rozważania (badania) nad wpływem położenia danego państwa na jego dzieje, np. w Polsce — sąsiedztwa Rosji i Niemiec.
- Za reprezentantów polskiej geopolityki uważano polityków o orientacji narodowodemokratycznej (np. R. Dmowskiego)”.


Jak opisano więc termin geopolityka, może mieć kilka znaczeń.  Po pierwsze, to hasło oznacza dziedzinę wiedzy badającą wpływ czynników geograficznych na prowadzenie polityki zagranicznej. Ponadto odnosi się do zmian zachodzących pomiędzy wpływem czynników geograficznych i historycznych na powstawanie i funkcjonowanie państw. Powyżej podkreślono najważniejsze zagadnienia związane z geopolityką. Zainteresowani tym tematem na pewno zdołali odkryć „złą cechę geopolityki”. Mieszkańcy całego świata są zmuszeni, żeby godzić się na warunki, w których przyszło im egzystować. Złowrogi może okazać się klimat, ale najgorsi bywają ludzie. Jak powiedziała Zofia Nałkowska „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. Współcześni muszą dbać, żeby podobne tragedie nie wydarzyły się ponownie. Pisarze piszą „Zatrzymać czas”.


Geopolityczne przemiany interesują wszystkich obywateli. Wciąż ludzie uważnie oglądają wiadomości. Na pierwszym planie stają ludzkie losy na skutek geopolitycznych przemian. Ten temat zgłębił Stanisław Smoleński. Pisarz o interdyscyplinarnych zainteresowaniach spróbował „Zatrzymać czas”. Ta książka jest wielowątkową opowieścią, którą łatwo odnieść do znanej każdemu rzeczywistości. Poruszono w niej wiele wątków, podano cenne sentencje, wskazano, jakie cele obierać w trakcie życia. Każdy zrozumie, jakie jest przeznaczenie ludzkiego istnienia.


Stanisław Smoleński pyta „Quo Vadis Ojczyzno?”, zastanawiając się nad tym, dokąd zmierzamy, jako ludzkość i jako naród.


Trzeba przeczytać, jak „Zatrzymać czas”. Autor w tej książce nie bał się poddać krytyce obecnej rzeczywistości, rządzących i zmian w kraju. Główny bohater tej opowieści odnosi się do najważniejszych wartości. Utożsamimy go z dowolnym, znanym nam człowiekiem. Wzruszeń i głębokich przemyśleń nie będzie brakować. Jako najważniejsza ukazana została: miłość, przyjaźń oraz chęć pomocy innym. Ta opowieść obyczajowa ukazuje to, co piękne i dobre oraz stojące naprzeciw złe ludzkie siły.


Historia potrafi plątać ludzkie poczynania. Jedne momenty warto zapomnieć, a kolejne zapamiętać. Zdzisław Brałkowski to doświadczony autor, dbający o cenne momenty. „Wileńszczyzna w miniony czas” to książka dla dorosłych i młodych czytelników. Obie grupy odbiorców docenią tę pozycję. Literatura faktu została podkreślona literacką fikcją. Dzięki temu powstała książka, którą można nazwać zbiorem opowiadań. Lekka forma wypowiedzi ułatwia odbiór treści. Przemyśleń i wzruszeń nie będzie brakować, ponieważ fabuła pozwoli nam poznać życie dwóch rodzin, żyjących na Wileńszczyźnie od pokoleń.


„Nie pisałem epopei. Chciałem przekazać i zachować, choćby w małej cząstce, tamte czasy, klimat i zachowania zwykłych ludzi. To nie ich wina, że walec historii przetoczył się po narodach i przez życie zwykłych rodzin, czasem rozdzielając rodzeństwo, dzieci i rodziców na lata, wyrywając ich z małych ojczyzn, ale pamięć pozostała”. - Zdzisław Brałkowski


„Wileńszczyzna w miniony czas” pełna jest  bezcennych wspomnień. Autor długo, przed rozpoczęciem pisania, poznawał niewiarygodne perypetie rodzin rozdzielonych przez przemiany społeczno – obyczajowe. To dlatego ta książka porusza wiele wątków. W trakcie czytania podążymy trasą od okupacji, powojenną zmianę granic polski, po repatriację. Na pewno jest to książka, którą trzeba poznać.


Ludzkie losy potrafią zaskakiwać. Józef Popławski dostrzega tematy społeczno – obyczajowe. „Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry” to powieść, której akcja została osadzona w dynamicznym wieku XX, na ziemiach wielkopolskich i lubuskich. Główny bohater to bardzo młody chłopczyk o imieniu Franek. Ten młodzieniec został zmuszony przez los do życia w czasie wojny oraz okupacji. Było mu ciężko, ale nigdy nie tracił nadziei.


„Pełne zbadanie różnorodnej wyobraźni odpowiedzialnej za obrazy boga w polskiej literaturze ostatnich stu lat jest niemożliwe. Nie tylko dlatego, że indywidualne przeżycia egzystencjalne nawet we wspólnocie języka i kultury od stuleci… musi być z natury zindywidualizowane”. - Józef Popławski


Przedstawiona książka odnosi się do tego, co najważniejsze. Rzeczywiste opisy sprawiają, że zostaniemy poruszeni do łez. Historia bywa nieubłagana. Zmiany polityczne oraz zmuszanie ludzi do dostosowania do systemu zawsze doprowadza do licznych problemów. W tej powieści podkreślono motyw zdrady, przemian światopoglądowych oraz miłości walczącej o szczęście. Autor motywuje, by podjąć rozważania społeczno – polityczne oraz podkreśla znaczenie przeszłych pokoleń. Popławski apeluje również, żeby obywatele podejmowali pracę na rzecz naszych następców.

 

Żyjemy w niespokojnych czasach. Musimy dbać, o podejmowanie dobrych decyzji. Każde działanie może doprowadzić do tragedii. Powyżej zaprezentowano książki, które podejmują temat ludzkich losów na skutek geopolitycznych przemian.  Wzruszającą historię zobrazowała powieść obyczajowa oraz opowiadanie. O ludzkich cierpieniach i zmaganiach z losem mówią także powieści historyczne i książki sensacyje


Tekst przygotowany z pomocą Agaty Orzechowskiej 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl