Ludzkie losy toczą się różnie

Okładka
Żyjąc w czasach współczesnych, często narzekamy na codzienność, która nie jest usłana różami… Ludzkie losy toczą się różnie, ale jednak większości ludzi, którzy funkcjonują w tej rzeczywistości, nie było dane doświadczyć tego, co przeżył bohater jednego z opowiadań zaprezentowanych na kartach tej książki napisanej przez Józefa Popławskiego.



Tytułowy Franek urodził się na wsi w niezamożnej rodzinie, która ledwo wiązała koniec z końcem, a z biegiem czasu ubóstwo zmusiło ją do przeprowadzki do miasta, aby tam szukać sposobu na przetrwanie. Dzieciństwo wiejskich dzieci w tamtych czasach nie było proste, o czym świadczyć może choćby historia o próbie porwania Łaciatej i bohaterskiej postawie małego chłopca, który, mając świadomość wartości tej krowy dla dobrostanu swojej rodziny, z narażeniem własnego życia rzuca się do walki ze złodziejem. Dalej historia jest jeszcze bardziej barwna, ale nie mniej niebezpieczna, bo życie w mieście też wiąże się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami, zwłaszcza że nadchodzi wojna, dalej okupacja i wyzwolenie, które, choć w pewnym sensie daje wolność, to dalekie jest od wyobrażeń jakie można było mieć względem zachowania wyzwolicieli. Wraz z Frankiem poznajemy życie w powojennej Polsce, a on poszukuje swojej drogi zawodowej i życiowej, choć to, co w efekcie znajduje, nie jest wynagrodzeniem trudnego dzieciństwa, ani niepewności bytu, która tak naprawdę towarzyszy mu od narodzin aż po schyłek życia.


Inne historie zaprezentowane w tej książce dotyczą również życia w powojennej Polsce. Pojawia się motyw miłości szczęśliwej, zdrady i jej konsekwencji, opis sytuacji polityczno-społecznej w państwie i romansu z nietypowym zakończeniem.


Choć czasy są inne, to tak naprawdę wszyscy wciąż dążymy do tego samego – poszukujemy własnej życiowej drogi, walcząc o lepszy byt, szukając miłości, pragnąc znaleźć towarzystwo na dobre i złe i do końca swoich dni – choć nie zawsze nasze życie toczy się tak, jak byśmy tego pragnęli. Nie każdy zapisze się na kartach historii, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci następnych pokoleń. Ale historie osób, które pojawiły się w tej książce, choć zapewne podobne do wielu w tamtych czasach, zapiszą się na kartach pamięci czytelników, którzy mają dzięki temu możliwość poznania przeszłości.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl