Opinie o książce: "Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry"

Okładka
Opowieść poruszająca tematy społeczne, historyczne, obyczajowe … pełne spektrum, życia na prowincji i małych miasteczkach, w ciekawym, choć okrutnym i dynamicznym wieku XX, na ziemiach Wielkopolskich i Lubuskich. Józef Popławski zaprasza czytelników na lekcję historii i to nie byle jakiej, bo spisanej na podstawie opowieści osób, które były świadkami tamtych wydarzeń. Tytułowy Franek to bohater tak naprawdę jednego z opowiadań, które zaprezentował autor, ale najbardziej szczegółowego i obszernego. Opisano tu dzieje jego przodków, wczesne dzieciństwo, perypetie związane z wiejskim życiem, a także znaleźć tu można opisy krajobrazu...

Opinia

Awatar użytkownika
Marek
(anonimowy)

Lato jest miesiącem, w którym nie może brakować wartościowej literatury. Warto docenić rzeczywiste powieści. Józef Popławski poruszył tematy społeczno – obyczajowe, a także wątki historyczne. „Franek. Z biegiem Noteci, z biegiem Odry”. Ta historia została celowo ukazana na ziemiach wielkopolskich i lubuskich. Wielowątkowa akcja toczy się w XX wieku. Społeczna, psychologiczna tematyka pozwoliła zarysować setki ludzkich istnień. Główny bohater to Franek. Młody mężczyzna musiał kształtować swój los w trudnym czasie wojny oraz okupacji. Zmieniające się warunki bytowe, a także przemiany polityczne, jak zawsze wpływały na jakość życia. Cierpienie ponownie stanęło na wprost szczęścia. Franek to gorąca lektura, w której znalazł się motyw miłości walczącej oraz zdrady.

3 czerwiec 2022 09:38

Opinia

Polecam

Awatar użytkownika
Jowita (Wivel) Szpilka

Wraz z Frankiem poznajemy życie w powojennej Polsce, a on poszukuje swojej drogi zawodowej i życiowej, choć to, co w efekcie znajduje, nie jest wynagrodzeniem trudnego dzieciństwa, ani niepewności bytu, która tak naprawdę towarzyszy mu od narodzin aż po schyłek życia.

Inne historie zaprezentowane w tej książce dotyczą również życia w powojennej Polsce. Pojawia się motyw miłości szczęśliwej, zdrady i jej konsekwencji, opis sytuacji polityczno-społecznej w państwie i romansu z nietypowym zakończeniem.


Choć czasy są inne, to tak naprawdę wszyscy wciąż dążymy do tego samego – poszukujemy własnej życiowej drogi, walcząc o lepszy byt, szukając miłości, pragnąc znaleźć towarzystwo na dobre i złe i do końca swoich dni – choć nie zawsze nasze życie toczy się tak, jak byśmy tego pragnęli. Nie każdy zapisze się na kartach historii, pozostawiając po sobie trwały ślad w pamięci następnych pokoleń. Ale historie osób, które pojawiły się w tej książce, choć zapewne podobne do wielu w tamtych czasach, zapiszą się na kartach pamięci czytelników, którzy mają dzięki temu możliwość poznania przeszłości.


http://autorzy365.pl/ludzkie-losy-tocza-sie-roznie_a7032

 

23 maj 2022 11:56

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl