W cieniu cokołów

| Dodano: 23 listopad 2016 | Dodana przez:

Share

Okładka

Twoja ocena

Publikacja „W cieniu cokołów” Aleksandra Janowskiego to unikalne doświadczenia „statysty na arenie międzynarodowej” opisane przez świadka wydarzeń przełomu lat 80-tych w Polsce i Europie Wschodniej... które niewątpliwie wzbogacają skarbnicę polskiej literatury faktu. Dodatkowej pikanterii dodaje fakt, że Autor opisuje epokowe wydarzenia widziane również z perspektywy…Genewy i Wiednia, gdzie przyszło mu przebywać w delegacjach służbowych. W przełomowych momentach dla Polski wyraźnie ujawniają się postawy ludzkie, zachowania i charaktery, godne sztuk Szekspira ze słynnym zapytaniem „Być albo nie być?”. „W cieniu cokołów” wieńczy trzytomową całość, opisującą życie i długoletnią karierę zawodową jednego z najlepszych oficjalnych tłumaczy rządowych w Polsce. Unikalna publikacja. Zajmująca i pouczająca lektura.

Źródło: http://tylkorelaks.pl/614-w-cieniu-cokolow-9788379006694.html ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "W cieniu cokołów"

Opinia

ze wspomnień tłumacza...

Awatar użytkownika

Zdarzyło mi się czytać wcześniejsze pamiętniki tłumaczy obsługujących wielkie postacie historyczne i konferencje międzynarodowe.  Nazwisk nie podaję celowo, by nie zaciemniać niepotrzebnie obrazu i nie sprowadzać dyskusji na manowce.

W każdym z tych wspomnień tłumacz znacznie wychodził poza wyznaczone mu ramy i rolę. Jeden pozwalał sobie na bardzo obszerne rozważania strategiczne w przededniu II wojny Światowej w Europie, nie mając ku temu niezbędnych predyspozycji.  Jeszcze inny lubował się w dworskich plotkach i niedyskrecjach obyczajowych. Kolejny wykorzystywał każdą okazję do gloryfikacji własnej osoby na tle możnych i wielkich tego świata.

Janowski na poczesnym miejscu stawia sam zawód tłumacza. Wszystkie jego zawodowe peregrynacje stanowią pochodną takiego właśnie podejścia. Przytoczę tu opinię kogoś tak dalekiego od sztuki przekładu jak gitarzysta Tom Waits, znany ze wspólnego koncertowania i pisania piosenek z Keithem Richardsem z Rolling Stones: ”To nie ty piszesz tekst. To tekst pisze ciebie”. Co miał na myśli? Sądzę, że rodzaj sprzężenia zwrotnego między człowiekiem a jego zawodem. Jedno kształtuje drugie lub drugiego.

Z książki „W cieniu cokołów „wyłania się wyraźnie ukształtowana osobowość tłumacza i jego motto: robić swoje, robić jak najlepiej, w każdych warunkach, nawet niesprzyjających.

16 grudzień 2016 11:33

Opinia

Nie zawiodłem się

Awatar użytkownika

Tom trzeci „Tłumacza” autorstwa Aleksandra Janowskiego pod jakże wymownym tytułem „W cieniu cokołów” – to lektura lekka, łatwa i przyjemna, mimo że nie stroni się od spraw poważnych.

Jak autorowi to się udało?

Po pierwsze, trafił na inteligentnych czytelników. Po drugie, w swojej wartkiej a czytelnej narracji nie wyważał otwartych drzwi, nie dopychał argumentów kolanem, nie nudził i nie pouczał, nie właził brudnymi buciorami na czystą pościel i nie tokował bez końca, zasłuchany we własny głos.

Szczerze powiem, stara nauczycielska zasada „bawiąc - uczyć” sprawdziła się w tym przypadku całkowicie. Ubawiłem się znakomicie i ku swemu zdziwieniu zapamiętałem z książki kilka faktów, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Nauczyłem się czegoś nowego? Jeśli tak, to wbrew swojej woli. Sięgnąłem przecież po tę lekturę wyłącznie w poszukiwaniu dobrej rozrywki.

Nie zawiodłem się.

16 grudzień 2016 11:32

Nowa opinia

Recenzje dla: "W cieniu cokołów"

Wspomnienia polskiego tłumacza

Zapewne z Krasickim zgodziłby się też Aleksander Janowski – autor i tłumacz, który w trakcie swojej kariery zawodowej niejednokrotnie uczestniczył w ważnych dla kraju i świata chwilach, a nawet miał w nie swój (nie)skromny wkład. Zawsze na posterunku, zawsze perfekcyjnie przygotowany i zawsze w cieniu tych, którzy z racji pełnionych funkcji tworzyli historię. Zawsze w cieniu cokołów i właśnie pod tym tytułem ukazała się nakładem wydawnictwa Psychoskok trzecia już książka autora, traktująca o ciekawej...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl