Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa

| Dodano: 1 czerwiec 2016 | Dodana przez:

Share

Okładka

Twoja ocena

Wiele osób dorastających w rodzinach dysfunkcyjnych nie potrafi wyrwać się z zaszczepionego toksycznego modelu, stając się więźniem własnej przeszłości. Każdy z nas w czymś dorastał i nie mieliśmy wpływu na to, jak byliśmy kształtowani w dzieciństwie przez rodziców i najbliższe otoczenie. Zawsze jednak przychodzi ten moment, kiedy jako dorosły człowiek mamy możliwość i pełną władzę, by wziąć odpowiedzialność za naprawienie tego, co zostało w nas ukształtowane błędnie. Chociaż, jako dzieci nie ponosimy winy za to, w jakiej rodzinie przyszliśmy na świat, to wydostanie się z tej pułapki możliwe jest tylko dzięki prawdziwemu zaangażowaniu i wytrwałej pracy nad sobą. Konieczna jest rozwinięta świadomość i osobista decyzja – pragnienie przemiany własnego życia.

Książka ta stanowi kompleksowe narzędzie, które uświadamia i wyjaśnia takim osobom pewne zjawiska, które mają miejsce w ich rzeczywistości. Pokazuje, jak doświadczenie trudnego dzieciństwa buduje w nas system fałszywych schematów i przekonań. Co dzieje się z naszym poczuciem własnej wartości, podejściem do życia i ludzi, z naszą wiarą w siebie i jak to wszystko w konsekwencji powoduje podświadome przyjęcie określonych wyobrażeń na temat tego, kim jesteśmy, na co zasługujemy, co jest możliwe, a co znajduje się całkowicie poza naszym zasięgiem. To z kolei przekłada się na rezultaty i rzeczywistość, której doświadczamy dzisiaj.

http://tylkorelaks.pl/533-odzyskane-szczescie-wolnosc-od-bagazu-z-dziecinstwa-9788379005598.html

Źródło: http://www.ebooki123.pl/odzyskane-szczescie-wolnosc-od-bagazu-z-dziecinstwa_p550 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa"

Opinia

http://wielbicielka-ksiazek.blogspot.com

Awatar użytkownika

Zdecydowałam się sięgnąć po książkę, ponieważ została mi polecona i dosyć pozytywnie oceniona przez czytelników. Ponadto miała stanowić zapis osobistych przeżyć autora, który pochodził z dysfunkcyjnej rodziny, w której przemoc i alkohol były na porządku dziennym. Jednak pomimo dramatycznych przeżyć w dzieciństwie, autorowi udało się wyjść na prostą, uwolnić od smutnej przeszłości i osiągnąć pełnię życia oraz szczęście. Ta książka miała na celu pokazać innym ludziom, głównie osobom z podobnymi doświadczeniami, że wychowywanie się w rodzinie patologicznej nie oznacza, że nie można w dorosłym życiu stać się wartościowym, wykształconym, pewnym siebie i szczęśliwym człowiekiem. To od każdego człowieka zależy, jakim się stanie w przyszłości. Owszem, pochodzenie i wychowanie mają wpływ na dalsze życie. Ale każdy ma wybór, każdy sam decyduje, jaką ścieżką podąży, jaką się stanie osobą, jakimi wartościami i zasadami będzie się kierował.

Jakie są moje odczucia i wrażenia po zapoznaniu się z tą pozycją?

Na pewno należy docenić fakt, iż autor zdecydował się poniekąd przedstawić swoją historię, przyznać, że wywodzi się z rodziny dysfunkcyjnej, że miał trudne dzieciństwo, że ojciec był uzależniony od alkoholu, stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec żony i dzieci. Nie każdy bowiem miałby odwagę to publicznie ujawnić, a tym samym o tym opowiedzieć.

Jednak muszę przyznać, że tak naprawdę w książce jest niewiele zapisów dotyczących życia autora, a więcej przemyśleń, wniosków, wskazówek i rad, jak żyć, aby osiągnąć szczęście, pomimo dramatycznych i trudnych doświadczeń. Stanowi swego rodzaju poradnik, z którego nie dowiedziałam się nic, o czym nie miałabym wcześniej pojęcia. Nie odbiega niczym od innej tego typu literatury. Rzucane są pewne hasła typu "brak pewności siebie", "brak zaufania", "poznanie siebie", "wierz w swój cel", "dokonaj wyboru", po czym pod każdym z nich są zawarte w kilkunastu zdaniach przemyślenia i refleksje autora. Tylko, czy rzeczywiście tak jest? Na końcu książki jest wymieniona bibliografia, co oznacza, że autor korzystał z kilkunastu innych książek (o czym świadczą też przypisy). A to skłania zatem do myślenia, czy książka naprawdę jest zapisem tylko osobistych spostrzeżeń autora? Bowiem, porady, jak zbudować wiarę w siebie, jak uporać się z traumatycznymi przeżyciami, jak odnaleźć w sobie siłę, jak być otwartym na innych ludzi czy jak określić swoje wartości, można znaleźć w wielu innych książkach. Odnoszę zatem wrażenie, że autor po zapoznaniu się z niektórymi z nich, po prostu zasiadł do komputera i zaczął pisać, wzorując się na teoriach innych autorów, ujmując zagadnienia w bardziej prosty i przystępny sposób, dodając oczywiście coś od siebie. Być może miało to stanowić swego rodzaju formę terapii i pomóc definitywnie zamknąć pewien przykry rozdział w jego życiu. Uważam jednak, że jeśli dana osoba podejmuje się opowiedzenia o swoim życiu oraz pragnie podzielić się swoją historią i swoimi spostrzeżeniami, to po prostu nie korzysta z jakiejkolwiek podobnej tematycznie literatury. Ale może się mylę?

Prawdę mówiąc, kompletnie nie tego oczekiwałam po tej książce. Spodziewałam się poruszającej, wzruszającej opowieści, a otrzymałam zwykły poradnik, nie wzbudzający żadnych głębszych emocji. Na szczęście książka liczy zaledwie sto trzydzieści cztery strony. Gdyby była obszerniejsza, zapewne w połowie musiałabym przerwać jej czytanie.

Podsumowując, książka "Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu dzieciństwa" zupełnie do mnie nie przemówiła. Możliwe, że byłaby wartościową lekturą dla osób, które przechodzą trudny etap w swoim życiu, które borykają się z traumatycznymi wspomnieniami z przeszłości, a ta książka pomogłaby im pozytywnie spojrzeć w przyszłość, odzyskać pełnię życia i szczęście oraz otworzyć się na ludzi i otoczenie. Mnie niestety treść książki w żaden sposób nie ujęła i nie przekonała. Po prostu przeczytałam i odłożyłam na półkę.

22 wrzesień 2016 08:41

Opinia

Szczęście to Twój wybór

Awatar użytkownika

 "Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa" Wojciecha Gębury jest przyjemnym poradnikiem pisanym dla osób, którym bagaż z dzieciństwa determinuje dorosłe życie. Przede wszystkim jest to poradnik pisany przez osobę, która dorastała w patologicznej rodzinie. Nie ma tam sztywnych uniwersyteckich regułek ani kopii wykładów z psychologii.  Za to są porady, aby cieszyć się życiem i jak tę radość uzyskać. Poradnik składa się z kilku rozdziałów tworzonych przez króciutkie podrozdziały, które napisane są w zwięzły i przyjemny dla czytelnika sposób. Autor udziela rad bazując na przykładach sytuacji z własnego dzieciństwa, przez co łatwiej zrozumieć, o co w danym rozdziale tak naprawdę chodzi. Autor pomaga zrozumieć, że chociaż dzieciństwo ukształtowało osobę dorosłą to nie znaczy, że ma kierować jej całym życiem. To, kim jesteśmy, jak żyjemy i jak chcemy żyć zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych decyzji podejmowanych tu i teraz, nie można być całe życie nieszczęśliwym tylko, dlatego że kiedyś spotkało nas coś mniej lub bardziej przykrego. Autorowi udało się w zwięzły i zrozumiały sposób przekazać jak sobie radzić z trudnymi sytuacjami z przeszłość. Jest to pozycja do której można wracać, ponownie czytać i analizować całość jak i poszczególne fragmenty.


Nie wiem czy osobie pogrążonej w depresji spowodowanej traumą z dzieciństwa ten poradnik pomoże, ale chętnie go polecam wszystkim, którzy chcieli by nabrać pewności siebie i cieszyć się życiem.

http://www.bookhunter.pl/recenzja/993/odzyskane_szczescie_wolnosc_od_bagazu_z_dziecinstwa.html

9 sierpień 2016 13:55

Nowa opinia

Recenzje dla: "Odzyskane szczęście. Wolność od bagażu z dzieciństwa"

Odzyskane szczęście

Niniejsza propozycja to poradnik. Poradnik jednak - nie pełen trudnych zwrotów i zawiłych formułek akademickich.Poradnik pisany życiem samego autora - przystępny i prosty w odbiorze. Autor wziął na warsztat prywatne życie i swoje smutne dzieciństwo. Mamy tu wobec tego sporą dawkę biografii. Wojciech Gębura chce przekazać bardzo istotną prawdę. Mianowicie, że życie nasze, nazwijmy - "dorosłe" - nie musi ponosić konsekwencji lat dzieciństwa. Pewne sprawy bowiem trzeba, jeżeli się tylko da, odciąć grubą kreską...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl