Mądrość wiedźmy

| Dodano: 6 kwiecień 2016 | Dodana przez: Judyta Aleksandra Niemiec

Share

Okładka

Twoja ocena

W powieści „Mądrość wiedźmy” autor, Marek Pietrachowicz, zgrabnie i kunsztownie połączył formę fantastyczną z czasem historycznym (ósme stulecie). W utworze zastosował wiele staro-językowych określeń w rodzaju: waszeć, jeno, wraży, wżdy, kromlech, nanizane, zali, alibo, atoli, niźli, zaiste, krom, przebóg, jejmościanka. Co więcej, fabuła jest wielowątkowa, dzięki czemu czytelnik spotyka się z elementami legendarnych stworów, wojowniczych walk, romantycznej miłości, etnograficznej różnorodności, spisków i intryg, wielości bohaterów, czy nawet starodawnych pogańskich wierzeń i ludowej mądrości. Nie sposób tu zaprezentować i zobrazować całego bogactwa literackiej wyobraźni autora, dlatego zerknijmy choć na krótki fragment jego prozy. „Sam widzisz, że taki twór nie może pochodzić od Dobra, od Boga Ojca, od Bogini Matki, nawet jeśli z imieniem Boga na ustach jest budowany i podtrzymywany. Nie wyobrażam sobie Boga, który by chciał unurzać się w tej zapiekłości, nieugiętości i przemocy, i to tylko po to, żeby wszyscy wierzyli Weń na jeden, określony sposób. A cóż by Mu miało zależeć, Jemu, który jest wolny jak wiatr i majestatyczny jak zachód słońca? On sam nie uznaje wobec siebie żadnych ograniczeń i kieruje się dobrocią Swego serca. Nie, czuję to doskonale: każdy ma własną wiarę, najlepiej oddającą jego unikalną, intymną relację do Nadprzyrodzonego, której inni nawet się nie domyślą, a co dopiero mieliby go pouczać jak ona ma wyglądać! Śmieszne! Tak jak każdy kamień inaczej szlifowany jest przez wiatr i wodę, i inaczej obrasta mchem, i nie masz najlepszego, jedynie słusznego kamienia.”

Źródło: http://www.ebooki123.pl/madrosc-wiedzmy_p529 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Mądrość wiedźmy"

Opinia

Awatar użytkownika

Mądrość wiedźmy to ciekawa, chociaż nie pozbawiona wad, propozycja z gatunku fantasy. W moim odczuciu idealnie nadje się dla młodego czytelnika, który dopiero zaczyna swoją przygodę w świecie magi, przygód, walk i potworów. Nie przynudza, nie przeciąga, a przy okazji czytania poczęstuje szczyptą... mądrości :)
http://www.recenzjenawidelcu.pl/2016/08/moda-zdolna-i-do-tego-magiczna.html

21 luty 2018 07:34

Opinia

Interesująca

Awatar użytkownika

Bardzo lubię książki o takiej tematyce, czasy wojny, przygoda, fantastyka, a w tle historia. W fabule tej nie brak oczywiście dużej ilości intryg, spisków, ale też fascynacji w poszukiwaniu drogocennych przedmiotów.
Książkę czyta się przyjemnie, ciekawie, mimo zastosowania wielu staro-językowych zwrotów i określeń. Wręcz powiem, że jest to wielki plus dla tej pozycji, gdyż czyni ją bardziej interesującą.

19 kwiecień 2016 14:52

Nowa opinia

Recenzje dla: "Mądrość wiedźmy"

Naprawdę bystra wiedźma…

Książka, licząc ze stroną tytułową itp.,  ma zaledwie  155 stron, więc ktoś mógłby niesłusznie pomyśleć, że to stanowczo za mało, by opowiedzieć dobrą historię. Objętość pozycji z całą pewnością nie pozwala mówić o dobrej, obszernej powieści, ale o świetnym, rozbudowanym opowiadaniu fantasy już tak, i właśnie w ten sposób „Mądrość wiedźmy” powinniśmy traktować. „Mądrość wiedźmy” to historia bardzo młodej wiedźmy o imieniu Raiana, dlatego na niej się skupmy.  Bohaterka...

Mądrość wiedźmy - Marek Pietrachowicz

Nastoletnia wiedźma ucieka ścigana listem gończym za paranie się magią. Podczas wędrówki poznaje sir Alberta z Westmoor, który jest sługą zakonu Rycerzy Świątynnych Wysp Ośmiu. Podróż, którą podjęli najeżona jest niebezpieczeństwami, knowaniami i spiskami. Tylko spryt i czujność mogą ich uratować od raptownej utraty życia... Gdzieś daleko w północnym Ongarze istnieje lud, który wykuwa broń z dziwnego metalu, który spadł z nieba. Tajemniczy metal może odegrać jeszcze ogromną rolę w dziejach świata jak i samej...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl