Olga Tokarczuk Wielkim Ambasadorem Polszczyzny

Obrazek artykułu
Olga Tokarczuk odebrała tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny, przyznany przez kapitułę Rady Języka Polskiego. „W pisarstwie Olgi Tokarczuk ginie opozycja między atrakcyjnością kultury popularnej i wspaniałością kultury wysokiej” - mówił w laudacji prof. Jerzy Bralczyk.

„Nie mam poczucia, że zrobiłam coś specjalnego, żeby dostać aż taki niesamowicie znamienity tytuł Ambasadora. Piszę, ponieważ nie umiem nic innego, sprawia mi to na dodatek przyjemność; nie jest to jakiś wielki wysiłek, nie licząc tych dwóch kręgów, z których mam przepuklinę od siedzenia” - mówiła laureatka odbierając nagrodę.


„Nie mam poczucia, że jakoś walczyłam o język, że robiłam gdzieś rejtany, że darłam szaty; wszystko przychodziło mi tak jakoś naturalnie. Być może (ma tu znaczenie) moja dolnośląskość, wychowanie w tyglu językowym, gdzie kresowe akcenty zmierzyły się z akcentami ludzi z centralnej Polski, i z tego wyszedł jakiś tygiel. Ale zdaje się, że w tej nagrodzie nie o to chodzi. Wydaje mi się, że chodzi o to, że moje książki są tłumaczone na inne języki; w tej chwili myślę, że jest ich ponad 30” - dodała Tokarczuk

W laudacji językoznawca prof. Jerzy Bralczyk podkreślał, że Olga Tokarczuk „daje nam swój język w wielu wartościach - np. daje wspaniałe wrażenie nieodpartej oczywistości rzeczy niezwykłych, magiczność świata wykreowaną przez język, dla opisu którego trzeba znaleźć specjalne terminy; to często mowa niepozornie zależna - tak mówi do nas ktoś, kto nam odpowiada świat jako naturalny, w prostych słowach i zdaniach” - wskazał profesor.


Wśród nagrodzonych w niedzielę Ambasadorów Polszczyzny w poszczególnych kategoriach znaleźli się też m.in. pisarz Szczepan Twardoch, językoznawca prof. Bogusław Wyderka, pisarka i reportażystka Małgorzata Rejmer, autorka popularnych opowiadań i wierszy dla dzieci Agnieszka Frączek, wietnamski językoznawca i tłumacz prof. Thuat Nguyen Chi oaz nieobecny na niedzielnej gali metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.


Tytuł Ambasadora Polszczyzny przyznawany jest od 11 lat osobom i instytucjom o wybitnych zasługach w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny. Laureatów wyłania kapituła złożona z członków Rady Języka Polskiego przy Prezydium 


[źródło: PAP, Marek Błoński]

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl