Szwedzka Nagroda Literacka dla Olgi Tokarczuk

Obrazek artykułu
Laureatami pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej Kulturhuset w Sztokholmie zostali: pisarka Olga Tokarczuk oraz tłumacz Jan Henrik Swahn.

Olga Tokarczuk została nagrodzona za książkę Księgi Jakubowe, które na szwedzki przełożył nagrodzony tłumacz -  Jan Henrik Swahn.


Na początku stycznia laureaci otrzymają nagrody, w tym: 75 tys. koron szwedzkich  pisarka, a 25 tys. tłumacz. Nagroda ma za zadanie wyróżniać znakomite, wspaniale przetłumaczone na język szwedzki dzieła.


Jury uzasadniło nagrodzenie powieści Tokarczuk w następujący sposób: „To olśniewająca powieść o charyzmatycznym kaznodziei, Żydzie Jakubie Franku, który żył w Polsce w XVII wieku roku, i którego nauczanie podzieliło ludność żydowską. Olga Tokarczuk, korzystając z wielu form narracyjnych, błyskotliwie odmalowała zarówno epokę, jak i żyjących w tym czasie ludzi oraz ich idee. Jan Henrik Swahn mistrzowsko przeniósł tę książkę w obszar języka szwedzkiego″.


więcej: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,35800,tokarczuk-laureatka-szwedzkiej-nagrody-literackiej.html

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku