Zaproszenie na konferencję prasową poświęconą najbliższej wystawie w Muzeum Pana Tadeusza

Obrazek artykułu
Zakład Narodowy im. Ossolińskich serdecznie zaprasza na konferencję prasową poświęconą najbliższej wystawie w Muzeum Pana Tadeusza.
informacja nadesłana: 
Na pierwszym piętrze wystawy głównej w sali Biblioteka zostanie zaprezentowany zbiór miniatur i rękopisy podarowany Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Fundację Lanckorońskich oraz Piotra Pinińskiego. 

Konferencja prasowa odbędzie się w piątek, 23 września o godz. 10.00 w Muzeum Pana Tadeusza. Dyrektor Ossolineum dr Adolf Juzwenko oraz kuratorka wystawy Anita Soroko opowiedzą o tej niezwykłej kolekcji i zaprezentują nową ekspozycję. Będzie to również wyjątkowa okazja na indywidualne rozmowy i nagrania. 

Im więcej Ci dano, tym więcej jesteś winien….
Dary Fundacji Lanckorońskich i Piotra Pinińskiego dla Ossolineum

wernisaż: piątek, 23 września 2016, godz. 17:00
konferencja prasowa: piątek, 23 września 2016, godz. 10:00

Muzeum Pana Tadeusza
Ossolineum
Kamienica Pod Złotym Słońcem 
Rynek 6, 50-126 Wrocław

Na pierwszym piętrze wystawy głównej Muzeum Pana Tadeusza w sali Biblioteka zostanie zaprezentowany zbiór miniatur i rękopisy podarowane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Fundację Lanckorońskich oraz Piotra Pinińskiego. 

Miniatury ze zbioru wybitnego polskiego arystokraty Karola Lanckorońskiego (1848-1933) to unikatowa kolekcja niewielkich rozmiarów dzieł sztuki o wysokiej klasie artystycznej i znacznej wartości historycznej. Zawiera wizerunki przodków oraz podobizny znakomitości historycznych, niektóre z nich są autorstwa wybitnych artystów: m.in. Jeana Baptisty Isabeya, Augustyna Ritta, Henryka Fügera. Eksponowany zbiór obejmuje obiekty wykonane w ciągu trzech stuleci, od XVII do końca XIX wieku i daje prawdziwy przegląd technik miniatorskich: malowane olejno na pergaminie, akwarele i gwasze na kościanej płytce oraz miniatury wykonane na podkładzie fotograficznym. Na wystawie eksponowane są również cenne iluminowane rękopisy pochodzące z XV-XIX wieku, które w darze przekazał Piotr Piniński, potomek i spadkobierca prof. Leona hrabiego Pinińskiego, znanego prawnika, namiestnika Galicji, kolekcjonera i mecenasa sztuki. 

Miniatury i rękopisy prezentowane są w sali Biblioteka. Przywołuje ona ważną dla romantyków przestrzeń pasji do zbierania książek, a także miejsce wiedzy i inspiracji twórczej. W XIX wieku bibliofilstwo wpisywało się w ogólny trend kolekcjonerstwa, niezmiernie rozpowszechniony wśród bogatszych warstw. Jednym z przejawów tego typu działalności było tworzenie zbiorów o charakterze artystycznym, w tym miniatur. Nierzadko biblioteka jako źródło wiedzy współegzystowała w jednym pomieszczeniu z gabinetem kolekcjonera. 

Unikatowe 43 miniatury są umieszczone na półkach bibliotecznych, rękopisy natomiast prezentowane są w wysuwanych szufladach. Umieszczenie cennych iluminowanych manuskryptów w szufladach pozwoli na ich bliższy ogląd, a także chroni przed stałą, niekorzystną ekspozycją na światło. Prezentację miniatur uzupełnia wystawa w Galerii Ossolińskiej na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza, dzięki której będzie można więcej dowiedzieć się o historii tej kolekcji oraz poznać ciekawostek z życia osób z nią związanych. 

Tło historyczne kolekcji 

Wystawa zorganizowana została z okazji podpisania w czerwcu 2016 roku aktu darowizny kolekcji miniatur. Dokument sygnowany przez prezesa Fundacji, Piotra Pinińskiego i dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Adolfa Juzwenkę uregulował status prawny tego cennego zespołu muzealiów. Został on złożony na przełomie lat 1939-40 jako depozyt wojenny w lwowskim Muzeum Lubomirskich (wchodzącym w skład Zakładu Narodowego) przez rodzeństwo – Karolinę i Antoniego Lanckorońskich. Po wojnie miniatury, wraz z częścią ossolińskich zbiorów, przewieziono do Krakowa, skąd w latach 50. XX w. przekazane zostały do wrocławskiego Ossolineum. 

Darowana kolekcja miniatur pochodzi ze zbioru Karola Lanckorońskiego (1848-1933), wybitnego polskiego arystokraty, dostojnika na dworze austro-węgierskim, intelektualisty,  archeologa, znawcy sztuki, kolekcjonera i mecenasa. Jego działalność pro publico bono kontynuowały dzieci – Antoni (1882-1965), Karolina (1898-2002) i Adelajda Lanckorońscy (1905-1980). 

Karolina Lanckorońska, inicjatorka powołania Fundacji Lanckorońskich, instytucji znakomicie wspierającej polską humanistykę,  to jedna z najbardziej zasłużonych osób dla polskiej nauki i kultury XX w. Przed II wojną światową związana była z lwowskim środowiskiem naukowym. Jest pierwszą kobietą w Polsce, która uzyskała habilitację z zakresu historii sztuki (na Uniwersytecie Jana Kazimierza).  W czasie wojny, jako żołnierz polskiego Podziemia, zaangażowała się w działalność konspiracyjną, była aresztowana przez Gestapo, więziona w Ravensbrück.  Po wojnie zamieszkała w Rzymie, aktywnie wspomagając polską naukę i polskie instytucje emigracyjne. Odziedziczoną po ojcu znakomitą kolekcją sztuki obdarowała Zamek Królewski na Wawelu i Zamek Królewski w Warszawie; ponadto w Krakowie Polską Akademię Umiejętności, Bibliotekę Jagiellońską i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w Warszawie Muzeum Narodowe oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Przekazany do Ossolineum zbiór miniatur jest charakterystyczny dla arystokratycznej, rodzinnej kolekcji. Zawiera wizerunki przodków oraz podobizny znakomitości historycznych, niektóre z nich są autorstwa wybitnych artystów: m.in. Jeana Baptisty Isabeya, Augustyna Ritta, Henryka Fügera. Obejmuje obiekty reprezentujące różnorodne epoki i techniki wykonania. Od najstarszej, XVII–wiecznej miniatury z portretem Zygmunta III, malowanej olejno na pergaminie; poprzez XVIII-wieczne wizerunki malowane akwarelą i gwaszem na kościanej płytce, oprawiane w medaliony; XIX–wieczne malowane akwarelą na papierze lub wykonane w technice emalii na porcelanie; aż do malowanego u schyłku XIX w. przez Johannesa Zehnagrafa na podkładzie fotograficznym portretu Margarethe z Lichnowskich Lanckorońskiej, matki Karoliny Lanckorońskiej. 

Dar miniatur stanowi okazję do przypomnienia donacji cennych iluminowanych rękopisów z XV-XIX wieku podarowanych Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Piotra Pinińskiego w roku 2012. Manuskrypty pochodzą z kolekcji Mieczysława Pinińskiego (1895-1945), odziedziczonej po prof. Leonie Pinińskim (1857-1938), kolekcjonerze i mecenasie sztuki, znanym prawniku, namiestniku Galicji, profesorze Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.  Manuskrypty pochodzą z kolekcji, którą w 1938 roku Mieczysław hrabia Piniński spadkobierca Leona zapisał Państwu Polskiemu.


 

Ponadto w najbliższą sobotę, 24 września o godz. 12.00, zapraszamy rodziny na warsztaty Maluchy odkrywają muzeum. Był sobie dwór…, przeznaczone dla najmłodszych dzieci wraz opiekunami.

 

Dawno temu, w małym dworku na dalekiej Litwie żyła sobie mała dziewczynka Zosia i jej braciszek Tadzio… Jakie zabawy lubili? Czy zdarzało im się rozrabiać? Kim była prababka Telimena i gdzie wisiał jej portret?  O tym i innych tajemnicach dawnego dworku opowiemy sobie na  naszym pierwszym spotkaniu w muzeum.

 

Warsztaty kierowane są dla dzieci od 3 do 6 lat, wraz z opiekunami. Wstęp wolny - obowiązują zapisy.

Prosimy o przesłanie danych (imię i nazwisko opiekuna, imię i wiek dziecka i numer telefonu kontaktowego). w temacie wiadomości prosimy podać tytuł warsztatu.

 

edukacja-mpt@ossolineum.pl / tel. 71 75 50 651 do 653

 

 

***

 

O Muzeum

Muzeum Pana Tadeusza

 

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazujemy arcydzieło oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy nasze zbiory i przekazujemy wiedzę. Na 1500 m2 powierzchni wystawienniczej, w 18 salach, zgromadziliśmy 200 eksponatów, zainstalowaliśmy ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.

 


Czwarta odsłona wystawy głównej w Muzeum Pana Tadeusza


Pierwsza część wystawy głównej, czyli opowieść o epoce romantyzmu i kontekstach poematu Adama Mickiewicza, to ekspozycja, która co sześć tygodni ulega zmianom. W muzealnych przestrzeniach regularnie pojawiają się nowe eksponaty, które wplatają się w narracyjne wątki wystawy i stanowią kolejne możliwości interpretacji tematów krążących wokół treści Pana Tadeusza.


Od września w przestrzeni dedykowanej życiu Adama Mickiewicza prezentowany jest jego pierścień z intaglio – wklęsłym reliefem – z karneolu.


Przez najbliższe tygodnie w Muzeum Pana Tadeusza można będzie przyjrzeć się duktowi pisma Tadeusza Kościuszki. Wyeksponowany bowiem został pisany przez niego Opis kampanii przeciw Moskalom w roku 1792. Opisowi towarzyszą medale z wizerunkami Kościuszki, wybite z okazji rocznic jego śmierci i urodzin. Nowym wątkiem opowieści o wydarzeniach przedstawionych przez Mickiewicza w Panu Tadeuszu jest Zbiór pism rozmaitych z czasów sejmu konstytucyjnego (Czteroletniego).


W salach związanych z życiem szlacheckim wyeksponowane zostały m.in. oryginalne przepisy kuchenne z początku XIX wieku, teksty o Hippice to jest o koniach nauce (1647) czy o Myślistwie z ogary (1647). O tym, jak toczyło się codzienne życie w szlacheckich dworkach, można się przekonać, analizując opis działania olejku z kwiecia dziewanny czy oglądając Modlitwę dla mężatek tj. Modlitwę, którą pewna godna Pani codziennie aż do śmierci odmawiała. Obejrzeć można także projekt różowej sukni kobiecej umieszczony w sławnym piśmie o modzie „Journal des Luxus und der Moden” (1789).


Oprócz tego zapraszamy do zapoznania się z wybranymi kartami z najpiękniej ilustrowanych wydań Pana Tadeusza oraz z tłumaczeniami epopei. W Muzeum wyeksponowane zostały m.in. przekłady na język kaszubski, koreański, szwedzki czy jidysz. Natomiast z artykułów poświęconych problematyce translatorskiej można się dowiedzieć, jakie problemy niesie z sobą proces tłumaczenia Pana Tadeusza


Przychodząc na czwartą odsłonę, będą mieli Państwo okazję przyjrzeć się również rysunkowi chłopskiej izby wykonanemu przez Cypriana Kamila Norwida czy Zbiorowi śpiewów Narodu Polskiego dedykowanemu jednej z najwszechstronniej wykształconych kobiet żyjących na przełomie XVIII i XIX wieku – Magdalenie Morskiej.

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza.


 

Muzeum Pana Tadeusza

Ossolineum

Kamienica Pod Złotym Słońcem

Rynek 6, 50-126 Wrocław

 

czynne: wtorek-niedziela 10:00-18:00

 

http://www.muzeumpanatadeusza.pl/
www.facebook.com/panatadeusza

www.instagram.com/muzeumpanatadeusza

 


 

 



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl