Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów

Obrazek artykułu
W ramach rocznego projektu w Muzeum Pana Tadeusza prezentujemy trzeci plakat do poematu Adama Mickiewicza przygotowany przez Studio Fontarte, czyli Artura Frankowskiego i Magdalenę Frankowską.

Jak współcześnie można odczytać klasyczną pozycję literatury romantycznej? Takie pytanie postawiło sobie Studio Fontarte, które opowiada o projekcie: Uznaliśmy, że zaprojektujemy plakat do nowego filmu, którego scenariusz jest oparty na tej właśnie księdze „Pana Tadeusza”. Naszym założeniem było oddanie w nowoczesny sposób nastroju tej części, zbudowanego z aluzji, flirtu, miłosnej intrygi, ale też światła (rzecz dzieje się w letnim plenerze). Plakat przedstawia Zosię, wokół której, jak się później okaże, zawiązuje się zasadnicza akcja. Nasz plakat zmienia się w zależności od tego, jak blisko go oglądamy – opowiadają Artur Frankowski i Magdalena Frankowska. – Jeżeli chcemy dostrzec szczegóły, dobrze jest go oglądać z pewnego oddalenia, dystansu właśnie. Właściciele 

Studio Fontarte mówią o sobie, że są studiem projektowym działającym na styku sztuki i projektowania. Specjalizujemy się we współpracy z instytucjami sztuki i artystami, w tym obszarze unika się zazwyczaj dosłowności w koncepcie i zwraca szczególną uwagę na dobór środków wizualnych. 

Od stycznia 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. Plakaty są wyeksponowane w przestrzeni Wrocławia oraz w wybranych miastach w Polsce – sukcesywnie w każdym miesiącu będą prezentowane kolejne księgi. Całą serię pokażemy podczas jesiennej wystawy Pan Tadeusz w stylu pop w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum. 

Pierwszy plakat przygotował ilustrator Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo), zaś drugi fotografka i projektantka Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek). W kwietniu zaprezentujemy projekt ilustratora i autora komiksów Tomasza Kaczkowskiego (Księga IV: Dyplomatyka i łowy).


więcej: https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/aktualnosci/marzec-w-muzeum-pana-tadeusza

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku