Syndrom sztokholmski - na czym polega?

Obrazek artykułu
Uwięzienie przez nieobliczalnego oprawcę to sytuacja, jakiej nikt nie chciałby doświadczyć. Syndrom sztokholmski dowodzi jednak, że porywacza można obdarzyć sympatią. Na czym polega ta dziwna więź?

Ludzkie emocje bywają trudne do przewidzenia i zrozumienia. Gdy do głosu dochodzi silny stres zdarzyć może się wszystko. Większość z nas uważa, że zna samego siebie na tyle, że jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób zachowałaby się w konkretnej sytuacji. Niestety to jedynie złudzenie. Jeżeli nie przeszliśmy specjalistycznego szkolenia przygotowującego do radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach, tak naprawdę możemy tylko wyobrażać sobie, „co by było, gdyby”?


Uwięzienie przez nieobliczalnego oprawcę to jedna z tych sytuacji, w jakiej nikt z nas nie chciałby się znaleźć. Jedyne odczucia, jakie większość z nas potrafi przypisać tej sytuacji to lęk, przerażenie, potrzeba bronienia się, schronienia, czy ucieczki. Okazuje się jednak, że nieliczni potrafią obdarzyć sympatią porywacza. Dlaczego tak się dzieje? Jak to możliwe, że pozytywnymi uczuciami ktokolwiek potrafi „obdarować” kogoś, kto wyrządza mu krzywdę?

 

Syndrom sztokholmski - na czym polega?


W 1973 roku w jednym ze sztokholmskich banków doszło do napadu. Napastnicy długo więzili znajdujących się w budynku ludzi. Po uwolnieniu, zamiast zeznawać, woleli oni chronić przed odpowiedzialnością karną porywaczy. Sprawą zajął się kryminolog i psycholog Nils Bejerot, który orzekł, że sympatyzowanie i solidaryzowanie się z oprawcami, które obserwowano u ofiar, jest psychologiczną reakcją na stres. Pewnego rodzaju mechanizmem obronnym. Proces ten ma polegać na tym, że przetrzymywani starają się zrobić wszystko, by wywołać w swych oprawcach współczucie i pozytywne odczucia, aby zwiększyć swoją szansę na przeżycie i zachowanie zdrowia. Zjawisko, kryminolog nazwał syndromem sztokholmskim. Termin szybko przyjął się na całym świecie i stosowany jest po dziś dzień także w odniesieniu do relacji partnerskich. Warto zaznaczyć, że ta nietypowa reakcja psychiczna obserwowana była wielokrotnie. Temat jest na tyle intrygujący, że stał się inspiracją dla powstania filmów i sztuk teatralnych.


Czy można zakochać się w kimś, kto nas krzywdzi?


Nie da się ukryć, że miłość bywa najbardziej skomplikowanym uczuciem, jakiego może doświadczyć człowiek. Zauroczenie, zakochanie się potrafi zmienić praktycznie wszystko. Nagle jesteśmy zdolni do wyrzeczeń na rzecz drugiego człowieka, ale również zaborczych działań. Osobę, którą obdarzamy miłosnym uczuciem, wybieramy sobie jednak sami, a w przypadku kogoś, kto odbiera nam wolność, nie można tego powiedzieć. Siłą można zmusić człowieka do wielu działań. Nie da się jednak wymusić, by obdarzył nas szczerym, pozytywnym uczuciem. Takie historie mogą zdarzyć się jedynie w książkach. Opowieści, w których czarny charakter obdarza uczuciami swą ofiarę, a ta zaczyna dostrzegać w nim kogoś, komu warto dać szansę, zawsze cieszą się zainteresowaniem.


„Porwana przez Jokera – początek” to powieść, której bohaterka doświadczy syndromu sztokholmskiego. Przed nią konieczność mierzenia się z niewyobrażalnie niebezpieczną sytuacją. Sięgając po książkę, będziemy mogli jej towarzyszyć. Emocji nie będzie brakować.


Cara, bo tak jej na imię, jest młodziutką, śliczną dziewczyną. Porwie ją najniebezpieczniejszy przestępca na świecie znany jako Joker. Nikt nie będzie jej szukał, bo bliscy myślą, że zginęła w wypadku. W tych okolicznościach trudno oczekiwać, że ktokolwiek wpadnie na -jej ślad. Początkowo przerażenie będzie jedynym uczuciem odczuwanym przez Care. Cierpienie psychofizyczne, którego doświadcza, momentami odbiera jej zdolność racjonalnego myślenia. Pomimo tego dziewczyna stara się stawiać opór.

 

Książka dostępna w ofercie przedsprzedaży http://tylkorelaks.pl/825-porwana-przez-jokera-poczatek-9788381195003.html

 

Joker potrafi jednak zaskakiwać. Prócz śmiertelnego ryzyka oferuje dziewczynie spełnienie marzeń. Doprowadza go do szału, gdy jest krnąbrna, ale pomimo tego dotąd jej nie zabił. Dlaczego? Czyżby tych dwoje zaczęła łączyć dziwna bliskość? Jaką tajemnicę odkryje dziewczyna, coraz bardziej zbliżając się do Jokera? O tym przekonamy się w trakcie lektury, która trzyma w napięciu do ostatniej strony.


Książka do nabycia na stronie: http://www.psychoskok.pl/produkt/porwana-przez-jokera-poczatek

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl