Od niechcenia

| Dodano: 10 wrzesień 2018 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Esencja książki toczy się wokół Andrzeja, wiejskiego chłopaka, który po maturze, wyjeżdża do stolicy. Po zdaniu egzaminów na Politechnikę Warszawską i zamieszkaniu w akademiku – rozpoczyna burzliwe życie studenta, sportowca AZS i bramkarza w jednej z wielu warszawskich nocnych restauracji. Są to burzliwe lata 60., czasy wielu paradoksów w naszym kraju. Bohater będąc młodym człowiekiem zarabia grube pieniądze, ale nic nie może za nie kupić. W sklepach brakowało dosłownie wszystkiego! Ustawiały się długie kolejki. Bohater stał się mistrzem w kombinowaniu. Raz był na wozie, a raz pod wozem, ale zawsze spadał na dwie, zdrowe nogi. Z biednego, wiejskiego chłopaka – wyszedł na bogatego biznesmena, jednak życie też go nie rozpieszczało.

Opowiadając o perypetiach swoich bohaterów autor pieczołowicie przypomina najważniejsze wydarzenia tamtego czasu. Raz są to polityczne paroksyzmy z grudnia tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego roku. To znów wielkie wydarzenia sportowe jak zwycięstwa polskich kolarzy w Wyścigu Pokoju lub sukcesy narodowej jedenastki podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku. Jednak najważniejsze wspomnienia Andrzeja są związane z początkiem pontyfikatu Jana Pawła II…

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/od-niechcenia/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Od niechcenia"

Opinia

Awatar użytkownika

Ale to co powyżej to tylko tło całej opowieści. Wróćmy do Andrzeja i jego życia.. Ksiązka podzielona jest w sumie na dwie części.. Początek.. Chłopak ze wsi zaskakująco dobrze zaczyna sobie radzić w stolicy – zdobywa uznanie i szacunek, a później dzięki różnym znajomościom i kombinacjom staje się bardzo bogatym człowiekiem ( tylko, że w tamtych czasach nawet nie miał jak korzystać z tego bogactwa..co nic nie można było kupić ).. Opowiada o swoich przygodach z kobietami, przelotnych przygodach. I przyznam, ze czytają te opisy, mimo żartobliwego tonu, no nie przepadałam za Andrzejem i kilkukrotnie cisnęły mi się na usta mało przyjemne słowa skierowane w jego kierunku. Wspaniałe życie i przygody Andrzeja zaskakująco i nagle kończą się. Ulega on wypadkowi i zmuszony jest poruszać się na wózku inwalidzkim. I tu zaczyna się druga część książki – o Andrzeju, który walczy by stanąć na nogi. Rehabilitacja i ciągła walka.. A czy uda mi się na nogi stanąć ( i mentalnie i realnie ) to Wam nie powiem – musicie przeczytać książkę :)
„Odniechcenia” pokazuje nam, że nasze życie to sinusoida i że tak naprawdę składa się ze wzlotów i upadków..  Jedyne co nie bardzo mi gra w tej książce, to okładka. W żaden sposób nie sugeruje nam zawartości książki, a szkoda bo myślę, że choć mała podpowiedź o czym jest treść mogłaby zachęcić więcej osób do sięgnięcia po tę pozycję.

http://www.kosmetykipanidomu.pl/2019/07/od-niechcenia-lmierzejewski-polski.html

1 pażdziernik 2019 10:56

Opinia

Awatar użytkownika

Zaletą i urokiem książki „Od niechcenia” są czasy, w których żyje bohater - opowiada o latach 60-tych, kiedy to wszystkiego brakowało, a jak były pieniądze to i tak nie można było za nie nic kupić. „Od niechcenia” zawiera całą historię życia Andrzeja -  od egzaminów na Politechnice po szalone życie studenckie. Sam autor, Leszek Mierzejewski,  opowiada w jednym z wywiadów, że jest to autentyczna historia opowiedziana przy jednym z wyjazdów na ryby lub na polowanie. Niestety jest to mocno odczuwalne, gdyż historia nie wciąga, ma bardzo dużo przerywników w postaci mało zabawnych anegdotek. Trudno zgodzić się z autorem, że jest to jego najlepsza powieść.

Bohater Andrzej jest mistrzem w zdobywaniu majątku i upragnionej pozycji bogatego właściciela. Pomagają temu czasy, w których  można było się bardzo szybko wzbogacić. Niestety nie idzie to w parze z bogactwem wewnętrznym. Pomysł na historię jest arcyciekawy, brakuje jednak polotu, luzu i ironii właściwej dla opowiadania nietypowych historii. Tylko dla wytrwałych.

http://dlalejdis.pl/artykuly/od_niechcenia_recenzja

7 styczeń 2019 11:33

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl