Niepodważalny talent Michała Krupy

Obrazek artykułu
Michał Krupa to pisarz młodego pokolenia. Jego książki zachwycają zarówno nastoletnich, jak i starszych, bardziej wymagających czytelników. Jego styl jest bardzo charakterystyczny.


W dziełach bardzo wyraźnie przebija jego spojrzenie na świat z lekko przymrużonymi oczami. Jest pacyfistą z wyboru, w typowy dla siebie sposób przełamuje polskie tematy tabu. Barbarzyńca z przekonań, w tym wypadku jest to wyłącznie zaleta. Nie boi się trudnych tematów. Przywary narodowe nie stanowią dla niego problemu, rozprawia się z nimi w iście zawodowy sposób. Książki Michała Krupy są wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze, potrafi przeciwności połączyć w jedną, spójną, logiczną całość, tworzącą niesamowite historie. Po drugie, potrafi podzielić to, czego teoretycznie, według przekonań, podzielić się nie da. To niewątpliwa zaleta. A po trzecie? To proste i bardzo wyraziste. Jego literatura jest nowoczesna. Porusza dzisiejsze zagadnienia. Zainteresuje każdego, nawet najbardziej oporną osobę. W związku z tematami, na które nie każdy chciałby, lub miałby odwagę się wypowiadać, a co dopiero napisać książkę. Powieści Michała Krupy charakteryzują się przerysowaną brutalnością, połączoną z czarnym humorem. Jest autorem siedmiu tytułów, z czego sześć wydał z przewodnictwem wydawnictwa Psychoskok.
„Na głowie stanęło” to komedia obyczajowo-sensacyjna z przeciętnym, niepozornym obywatelem, Ryszardem, jako głównym bohaterem. Skrajnie nudna rzeczywistość. Nużąca praca przy komputerze. Przewidywalne życie, mieszkanie w blokach, wybudowanych w latach rozkwitu socjalizmu w Polsce. Jednak czy warto cokolwiek zmieniać, jeśli ma się poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa? Zarówno w życiu Ryszarda, jak i każdego innego mieszkańca blokowiska nie zmieniłoby się nic, oprócz dni tygodnia, gdyby nie grasujący po osiedlu wandal. Niechciany przybysz w nocy maluje samochody mieszkańców. Jedna niespodziewana, niechciana osoba, jeden czynnik, a życie wspólnoty lokalnej zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Wykrycie sprawcy zwanego „malarzem”, staje się dla nich priorytetem. Wspólna sprawa łączy i motywuje do podejmowania wyzwań, które postawią wszystko na głowie. 


http://www.psychoskok.pl/produkt/na-glowie-stanelo


Janek herbu pół krowy” to teleport do czasów Władysława Łokietka i przygód z rycerzami, księżniczkami i smokami. Czytając, towarzyszymy trzem bohaterom. Ich morale i ambicje z powodzeniem pokazywane są w krzywym zwierciadle. Michał Krupa doskonale operuje groteską. Gwarantuje nam przy tym zabawę na najwyższym poziomie. Fałszywy rycerz Janek, giermek księcia Bolesława Zawistnego o imieniu Lucek, oraz Huby, czarodziej z niewielkim defektem, wyruszają na poszukiwania tajemniczego jaja. Umiejętności komediowe autora zapewniają niesamowite wrażenia i ubaw, do którego nie sposób nie przywyknąć. 


http://www.psychoskok.pl/produkt/janek-herbu-pol-krowy


Maślana. Czas pokoju” to powieść inna od poprzedniej. Nie znajdziemy tutaj ani księżniczki, ani smoka. Za to zmierzymy się z „półświatkiem” płatnych morderców i zdemoralizowanych ludzi. „Maślana” to główny bohater, który w związku z pewnym zleceniem, niewypłaconym wynagrodzeniem, jest zmuszony stanąć po drugiej stronie barykady. Jednak ma to nie tylko złe strony. Poznaje wówczas niezwykłą panią profesor, która opracowała technologię tajemniczej, przerażającej broni. Mimo obecnych morderców, nie brakuje tutaj humoru oraz zabawnych spostrzeżeń na temat Polski i świata. Czytając książkę, nasuwa się pytanie, jaka jest różnica między płatnymi mordercami a naukowcami, którzy opracowują bronie, mające możliwość pochłonąć całą ludzkość? 


http://www.psychoskok.pl/produkt/maslana-czas-pokoju


Łosoś norwesko-chiński” i Maciej, który jest stereotypowym facetem, z typowymi problemami. Niedawno wybiło czterdzieści wiosen. Kryzys egzystencjalny spadł jak grom z jasnego nieba. W głowie mężczyzny narodziła się chęć podsumowania własnego życia, najlepiej w formie książki. Jego plany pokrzyżował brak weny twórczej. Z pomocą przybył kolega, który wspaniałomyślnie osadził Macieja w willi, gdzie miał opływać w spokoju i tworzyć dzieło życia. Niespodziewanie z łoża z baldachimem wpadł w sam środek wojny polsko-norwesko-niemiecko-domowej z cudowną, wymalowaną kobietą na czele. 


http://www.psychoskok.pl/produkt/losos-norwesko-chinski


Łosoś a la Africa” to kontynuacja „Łososia norwesko-chińskiego”. Po raz kolejny towarzyszymy Maciejowi i jego kompanom. Tym razem w Afryce, gdzie ma miejsce wojskowa misja pokojowa. Autor w sposób niezwykle kunsztowny i utalentowany pokazuje zabawne, ale i mrożące krew w żyłach sytuacje. Spowodowane są one konfliktem między afrykańskim plemieniem a przedstawicielami wojsk. Jest to potężna dawka wytrawnego humoru, który przypadnie nawet najbardziej wysublimowanym gustom. 


http://www.psychoskok.pl/produkt/losos-a-la-africa


Miłość do trawy” to kolejny teleport. Tym razem do przepełnionego legendami, dawnymi wierzeniami oraz pogańskimi zwyczajami świata. Jednak groteskowa akcja osadzona jest we współczesnych czasach, który uzmysławia, że główni bohaterowie to odmieńcu, lub jak kto woli, wybrani. Jest to książka inna, porusza wyobraźnię i zmusza czytelnika do myślenia. Monika, dziewczyna głównego bohatera, w bardzo dziwny, niewytłumaczalny sposób kieruje Krzysztofa przez przedziwny świat przyrody. 


http://www.psychoskok.pl/produkt/milosc-do-trawy


Mnogość tematów, satyra, humor, groteska, to czynniki, które tworzą książki Michała Krupy. Są one wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, zupełnie jak sam autor. Dodatkowo, na uwagę zasługuje niepodważalny talent Michała Krupy oraz niesamowicie rozbudowana wyobraźnia, bez której nie sposób zaistnieć w świecie literatury.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl