Pamiętnik znaleziony w Pile

| Dodano: 7 lipiec 2022 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Piękna i bogata historia człowieka, który kilkadziesiąt lat cicho i skromnie, a nawet bardziej „anonimowo” mieszkał w Pile. Jego grób można dziś odszukać na pilskim cmentarzu. Prawdziwy bohater, zdobywca Monte Cassino. Jeden z żołnierzy, którym dane było tamtą bitwę przetrwać i cieszyć się zwycięstwem. O czym mógł myśleć, kiedy wraz z towarzyszami broni 18 maja pamiętnego 44 roku stał na ruinach klasztoru pod flagą biało czerwoną słuchając hejnału Mariackiego? Tę ceremonię zapamiętał na całe życie. Zapamiętał też, że zaraz po zdobyciu zamienionego przez Niemców w twierdzę klasztoru doszło do poważnej sprzeczki z Brytyjczykami o to, czyja flaga ma być tą główną?

Odtworzenie losów naszego żołnierza stało się możliwe dzięki pamiętnikowi, który - jak tylko mógł i było to możliwe na bojowym szlaku – pisał bardziej czy mniej skrupulatnie. Autor podjął się chronologicznego uporządkowania często luźnych zapisów. Wyłonił się z nich osobliwy obraz przypadków z niezwykłego życia Czesława Malińskiego.

Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/pamietnik-znaleziony-w-pile/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Pamiętnik znaleziony w Pile"

Opinia

Awatar użytkownika


To kolejna książka, w której, zgodnie z daną kiedyś obietnicą, autor zgłębia dzieje miasta Piły i przedstawia piękną i bogatą historię człowieka, który kilkadziesiąt lat cicho i skromnie, mieszkał właśnie w tym mieście, a jego grób można dziś odszukać na pilskim cmentarzu.„Prawdziwy bohater, zdobywca Monte Cassino. Jeden z żołnierzy, którym dane było tamtą bitwę przetrwać i cieszyć się zwycięstwem. O czym mógł myśleć, marzyć, kiedy wraz z towarzyszami broni 18 maja pamiętnego 44 roku na ruinach klasztoru pod flagą biało-czerwoną słuchał hejnału mariackiego?” – zastanawia się Arno Giese.


Książka zawiera nie tylko odtworzone losy Malińskiego w oparciu o jego pamiętnik, lecz także artykuły z gazet, zdjęcia, zbiór banknotów i inne materiały, które składają się na to rzetelne opracowanie.


http://autorzy365.pl/historie-tworza-ludzie_a7105

21 lipiec 2022 10:42

Nowa opinia

Recenzje dla: "Pamiętnik znaleziony w Pile"

Historię tworzą ludzie

Takim człowiekiem był Czesław Maliński, żołnierz armii Generała Władysława Andersa. Urodził się 14 września 1909 roku w Kobylnicach, w powiecie płockim, województwie warszawskim. Swoje wojskowe poczynania spisywał na kartach pamiętnika. Rozpoczyna się on opisem internowania na Łotwie w roku 1939. Znajdziemy w nim m.in. notatki z aresztowania bohatera przez Rosjan. To właśnie pamiętnik Czesława Malińskiego stał się podstawą książki „Pamiętnik znaleziony w Pile”. Jej autor, Arno Giese podjął się opracowania...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl