Historię tworzą ludzie

Okładka
Historię tworzą ludzie – niezwykli ludzie, których życiorysy nierzadko mogłyby posłużyć jako gotowe scenariusze powieści.Takim człowiekiem był Czesław Maliński, żołnierz armii Generała Władysława Andersa. Urodził się 14 września 1909 roku w Kobylnicach, w powiecie płockim, województwie warszawskim. Swoje wojskowe poczynania spisywał na kartach pamiętnika.


Rozpoczyna się on opisem internowania na Łotwie w roku 1939. Znajdziemy w nim m.in. notatki z aresztowania bohatera przez Rosjan. To właśnie pamiętnik Czesława Malińskiego stał się podstawą książki „Pamiętnik znaleziony w Pile”. Jej autor, Arno Giese podjął się opracowania losów żołnierza, a swoją książkę zadedykował właśnie jemu: „Obrońcy Ojczyzny, chlubie Oręża Polskiego, wieloletniemu, skromnemu mieszkańcowi miasta Piły, Czesławowi Malińskiemu opracowanie to poświęcam”. Arno Giese to „Niemiec z krwi i kości”, ale też Pilanin, który urodził się w tym mieście, a później od lat 70. mieszkał w Niemczech.


To kolejna książka, w której, zgodnie z daną kiedyś obietnicą, autor zgłębia dzieje miasta Piły i przedstawia piękną i bogatą historię człowieka, który kilkadziesiąt lat cicho i skromnie, mieszkał właśnie w tym mieście, a jego grób można dziś odszukać na pilskim cmentarzu.


„Prawdziwy bohater, zdobywca Monte Cassino. Jeden z żołnierzy, którym dane było tamtą bitwę przetrwać i cieszyć się zwycięstwem. O czym mógł myśleć, marzyć, kiedy wraz z towarzyszami broni 18 maja pamiętnego 44 roku na ruinach klasztoru pod flagą biało-czerwoną słuchał hejnału mariackiego?” – zastanawia się Arno Giese.


Książka zawiera nie tylko odtworzone losy Malińskiego w oparciu o jego pamiętnik, lecz także artykuły z gazet, zdjęcia, zbiór banknotów i inne materiały, które składają się na to rzetelne opracowanie.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl