Wyprawa Gniewomira

| Dodano: 20 grudzień 2018 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

Dalsza część przygód Gniewimira. Tym razem fikcja literacka została połączona z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi.

Fabuła przeniesie nas w realia XI wieku. Gniewomir jest dojrzałym mężczyzną, który wielokrotnie dowiedzie swej siły. Opuści on rodzinną Skandynawię i zamieszka na terenach słowiańskich. To tu pozna Welewitkę i zasłuży się u księcia Bolesława.

Zgodnie z rozkazem księcia, Gniewomir przeniesie się na wybrzeże, gdzie założy gród zwany Gniewogardem. Cieszenie się codzienną pracą i rodzinnym szczęściem nie będzie mu jednak dane na długo. Do jego grodu przybędzie tajemniczy handlarz, Odinara Otarssona. Ekscytująca okaże się wyprawa na Bornholm w celu pojmania brata Egilssona. A wściekłość wzbudzi porwanie i uwięzienie na wyspie piratów jego ukochanej.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/wyprawa-gniewomira ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Wyprawa Gniewomira"

Opinia

Awatar użytkownika

Tym razem autor książki, jak sam przyznaje w nocie historycznej, zdecydowaną większość swojej powieści oparł na fikcyjnych postaciach i wydarzeniach. Mimo to możemy odnaleźć kilka wątków, które zostały odnotowane przez kronikarzy i rzeczywiście miały miejsce w XI w. Nie zabrakło informacji o konflikcie zbrojnym prowadzonym pomiędzy księciem Bolesławem Chrobrym a królem Niemiec Henrykiem II. Również fakty historyczne dotyczące stosunków politycznych między władcami skandynawskim państw zostały wplecione w fabułę książki. Pozostałe wydarzenia, opisy miejsc oraz osób zostały zainspirowane wiedzą ogólnohistoryczną.

Przyznam szczerze, że książka mnie wciągnęła i nie mogłem się od niej oderwać. Mimo że jest to oczywista zasługa autora powieści, to ponownie jestem zmuszony do ponarzekania. Uwielbiam serię „Pieśń lodu i ognia” pióra George’a R. R. Martina, ponieważ jej autor stworzył świat, w którym nikt nie ma pewności czy dożyje do kolejnego rozdziału. W przypadku serii o Gniewomirze odnoszę wrażenie, że cokolwiek by się nie zdarzyło to główny bohater i jego najbliżsi wojowie są ponad wszystkim – za każdym razem wychodzą z opresji obronną ręką. Mimo że rozumiem zamysł autora to uważam, że fabuła powinna być bardziej „życiowa”, a główny bohater oraz jego najbardziej oddani wojownicy bardziej narażeni na utratę zdrowia i życia. To sprawiłoby, że akcja książki stałaby się autentyczna i realistyczna. Książkę polecam osobom poszukującym powieści inspirowanej faktami historycznymi, która wprowadzi czytelnika w świat średniowiecznych wojowników.


http://www.sladamihistorii.pl/2020/04/10/recenzja-ksiazki-wyprawa-gniewomira/

14 kwiecień 2020 10:20

Opinia

Ciekawostki o życiu skandynawskich Wikingów

Awatar użytkownika

Fabuła „Wyprawy Gniewomira” została osadzona na początku XI wieku i można poczuć te realia. Dobrym pomysłem było używanie archaicznego języka, który choć trochę przybliża klimat tamtych lat. Choć dialogom można zarzucić naturalność, bo większość rozmów nie brzmi dobrze, to jednak książkę dobrze się czyta. Książka bazuje na wydarzeniach typowo historycznych, lecz więcej tutaj fikcji. Na samym końcu autor wyjaśnia wszystkie nieścisłości, które możemy znaleźć w książce. Omawia każdy rozdział i wskazuje, co było w nim wydarzeniem prawdziwym, a co sam wymyślił. Dzięki książce można dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu skandynawskich Wikingów, np. w jakich bogów wierzą, do kogo zwracają się w chwilach zagrożenia, a nawet przekonać o mocy wiedźmy Gudrun. Książka na pewno spodoba się czytelnikom, którzy lubią przygody i historię. Wykonaniu można trochę zarzucić, lecz fabuła jest wciągająca.


https://sztukater.pl/ksiazki/item/29722-wyprawa-gniewomira.html  
Dorotbook

27 styczeń 2020 14:00

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl