haiku? niby - haiku?
Twoja ocena
Źródło: http://www.psychoskok.pl/ksiazki/haiku-niby-haiku ( otwierane w nowym oknie )
Dostępna w
Opinie o: "haiku? niby - haiku?"
Opinia
"haiku? niby-haiku?" Małgorzaty Tafil-Klawe to zbiór podzielonych tematycznie utworów, w których autorka starała się zrealizować poetykę tytułowego haiku. Jest to japoński gatunek poetycki, którego twórcą był samuraj z Edo, Basho Matsuo, żyjący w latach 1644-1694. Istotą haiku jest przede wszystkim minimalizm i subtelność, a co za tym idzie - enigmatyczność.
Tutaj autor ma prawo być niedosłowny, a czytelnik może sprawdzić dzięki temu swoją poetycką intuicję. Tomik "haiku? niby-haiku?" ma intrygujący tytuł. Jak wyjaśnia sama autorka sam tytuł wyraża wątpliwości, czy utwory w nim zawarte można zaliczyć do haiku czy niby-haiku. Na pewno są w nich ujęte chwilowe odczucia, myśli nienazwane, ale czasami podmiot liryczny określa się bardzo wyraźnie, pomija elementy świata przyrody i jest to działanie zamierzone. Zatem może jednak jest to niby-haiku? Zwarta forma haiku fascynuje przede wszystkim szacunkiem dla słów i ich wagi, poszukiwaniem precyzji wyrażania myśli.
Małgorzata Tafil-Klawe- prof. dr. hab. n. med., kierownik Katedry filozofii Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Zainteresowania naukowe to fizjologia człowieka, chronomedycyna, mechanizmy regulacji krążenia i oddychania w zdrowiu i chorobie, czynności autonomicznego układu nerwowego. Zainteresowania pozazawodowe to malarstwo, ulubiony sport- narciarstwo i joga.Jest autorką i współautorką wielu prac z dziedziny fizjologii, podręcznika akadamickiego i książek popularno- naukowych, tłumaczeń z języka angielskiego i niemieckiego.
Tomik posiada 118 stron prób lapidarnego oddania zatrzymanych chwil, towarzyszących im refleksji.
Polecam!