Jerozolima Miasto Boga

| Dodano: 21 wrzesień 2016 | Dodana przez:

Share

Okładka

Twoja ocena

„Jerozolima. Miasto Boga" nie jest zwykłym przewodnikiem, który z łatwością spotkamy we wszystkich większych księgarniach. To książka łącząca ze sobą elementy reportażu, wywiadu, dokumentu. Opatrzona znakomitymi zdjęciami przenosi nas do stolicy Izraela, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Poznając „Jerozolimę. Miasto Boga" dowiemy się m.in. dlaczego Żydzi przestrzegają koszerności, dlaczego religijne Żydówki golą głowy, jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy, jak przyrządzić smaczną szakszukę, czym jest mezuza, po czym poznać żonatego Żyda, ile wydamy na żywności, jeśli przez jakiś czas zamieszkamy w Jerozolimie? Książka porusza także wiele kontrowersyjnych tematów jak: homoseksualizm czy prostytucja. „Jerozolima. Miasto Boga" obala również stereotypy i pokazuje, jak różne i nieprzewidywalne potrafi być życie w Izraelu.

W sprzedaży - http://tylkorelaks.pl/606-jerozolima-miasto-boga-9788379006908.html

Źródło: http://www.ebooki123.pl/jerozolima-miasto-boga_p615 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Jerozolima Miasto Boga"

Recenzja

Preludium

Awatar użytkownika

Czasami mam wrażenie, że żyjemy w świecie, który zapewnia nieograniczone możliwości podróży, ale jednocześnie narzuca z góry ustalone stereotypy. 
My nie odkrywamy. Przyjeżdżamy, patrzymy, odhaczamy i wyjeżdżamy. Nie doznajemy. Poruszamy się ścieżkami, które wytyczył ktoś obcy. Pomysł, by całkowicie poświęcić się podróży, wydaje nam się czymś abstrakcyjnym.
To potrafią zrobić tylko nieliczni, ale nie jest też tak, że ta droga jest dla wszystkich. Niektórzy, jak ja, większą przyjemność wynoszą z czytania o świecie, o cudzej podróży, niż faktycznego zwiedzania.
MIASTO BOGA
"Jerozolima. Miasto Boga" to książka, której nie można zaklasyfikować. Czytelnik znajdzie tu niewielką garść wszystkiego, co może być interesujące dla początkującego.
Od szczegółowych, ale jasnych wyjaśnień odnośnie tradycji, zachowań i codzienności, przez proste przepisy, do spraw, które dzisiaj i jutro okupują i okupywać będą myśli tamtejszej społeczności.
To książka, która stanowi preludium. Ma zainteresować, pobudzić nasz mózg do działania. Jednocześnie autorka zachowała balans. Jest tam wiele informacji przydatnych, ciekawostki, które bez wątpienia przyciągną uwagę, ale całość skomponowana została w sposób zrównoważony. Nie przytłacza.
WSTĘP
Przy takich pozycjach możemy określić się jako czytelnicy. Czy chcemy wiedzieć więcej, zgłębiać określony temat? Czy może zadowolimy się kilkoma anegdotkami, które można będzie rzucić od niechcenia w czasie rozmowy?
"Jerozolima. Miasto Boga" to bez wątpienia bardzo dobry wstęp dla laików. Pierwszy krok dla tych, którzy dopiero poznają specyfikę tego miasta. 
Poruszana jest tu niezliczona ilość tematów, ale nie można zarzucić autorce chaotyczności. Przedstawia fakty w sposób prosty i przejrzysty. Wszystko utrzymane jest w konwencji swobodnej rozmowy. Książka upstrzona jest kolorowymi i czarno-białymi zdjęciami, które stanowią odbicie słów. Czytelnik na krótko może wejrzeć w tamtejszą rzeczywistość, przenieść się na ulice i rozsmakować w nieznanym.
TYLKO, A MOŻE AŻ...
Jestem pewna, że każdy z nas będzie czerpał przyjemność z lektury tej książki. Jest na tyle krótka, by utrzymać zainteresowanie nawet tych, którzy nie są fanami czytania. 
Równocześnie zawiera w sobie wiedzę, którą nikt nie pogardzi. Lekkie pióro, ciekawy temat i garść zdjęć - tylko, a może aż tyle, czyni książkę wartą przeczytania.

10 grudzień 2016 18:32

Opinia

Jerozolima - miasto sprzeczności

Awatar użytkownika

Jerozolima nieodmiennie kojarzona jest z kulturą żydowską, konfliktem Izraelsko-Palestyńskim i Ścianą Płaczu. Pozostaje miastem skamieniałym, miejscem pielgrzymek milionów ludzi z całego świata. Jednak jak wiele na temat współczesnych losów tego miasta? Jego kultury i mieszkańców? Publikacja Eweliny Rubinstein "Jerozolima. Miasto Boga" pokazuje, że naprawdę niewiele. Autorka przedstawia miejscowość pełną sprzeczności. Z jednej strony żyjącą według boskich praw, z drugiej nowoczesną i niezwykle tolerancyjną. Jerozolima pustoszeje w czasie Paschy, która nieodmiennie pozostaje chwilą modlitwy, przeznaczoną Bogu, można dostrzec że miasto żyje w rytm wierzeń religijnych. Jednak tuż za rogiem wyłaniają się flagi organizacji LGBT, bo z niejakim zaskoczeniem można odkryć, że Jerozolima jest miejscem bardzo tolerancyjnym, w którym żyją homoseksualiści z całego świata. Ewelina Rubinstein nie skupia się jedynie na historii Jerozolimy, ale przybliża też czytelnikom jej nowoczesną stronę. Ukazuje, że przeszłość jej mieszkańców ma zdecydowany wpływ na ich teraźniejszość i sposób postrzegania świata, co dostrzec można chociażby poprzez pryzmat opisu pamięci o holokauście.  W mieście Boga pozostaje on ciągle żywym tematem, ma się wrażenie, że II Wojna Światowa nie skończyła się ponad pół wieku temu, a zaledwie przed paroma laty. Młodzi kultywują pamięć o cierpieniu swoich dziadków poprzez tatuowanie sobie numerów obozowych na rękach, co stanowi dość niekonwencjonalną modę.Książka Rubinstein nie jest typowym przewodnikiem. Nazwałabym ją zbiorem i leksykonem Jerozolimy, jej mieszkańców i obowiązującej kultury z przedstawieniem rysu historycznego miasta. Autorka zwraca uwagę na wszystkie szczegółowe aspekty przebywania w Jerozolimie poczynając od koszerności, poprzez miejscową kuchnię, salony masażu, zabytki, a na robieniu zdjęć kończąc. Rozdziały tworzą swoiste mini reportaże nie raz zaskakując swoją treścią.Siłą książki podróżniczej jest zachęcenie czytelnika do odwiedzenia miejsca, które opisują. Ja od kilku dni marzę o tym, by zobaczyć Jerozolimę. Lepszej rekomendacji nie trzeba.

21 listopad 2016 22:00

Nowa opinia

Recenzje dla: "Jerozolima Miasto Boga"

A może do Jerozolimy?

Każdy z nas wybierając się na wycieczkę samochodem zabiera ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, która zawiera podstawowe środki, jakie będą służyć w razie jakiegokolwiek przypadku. Po lekturze książki "Jerozolima. Miasto Boga" od razu przyszło mi na myśl porównanie tej publikacji do takiej właśnie apteczki. Wyjeżdżając do Jerozolimy trzeba bowiem mieć taki niezwykle ciekawy przewodnik, który pozwoli uniknąć nam wielu problemów.Ewelina Rubinstein to dziennikarka i prawniczka urodzona w Zgorzelcu. Swoją przygodę...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy