Opinie o książce: "Jerozolima Miasto Boga"

Okładka
„Jerozolima. Miasto Boga" nie jest zwykłym przewodnikiem, który z łatwością spotkamy we wszystkich większych księgarniach. To książka łącząca ze sobą elementy reportażu, wywiadu, dokumentu. Opatrzona znakomitymi zdjęciami przenosi nas do stolicy Izraela, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Poznając „Jerozolimę. Miasto Boga" dowiemy się m.in. dlaczego Żydzi przestrzegają koszerności, dlaczego religijne Żydówki golą głowy, jakimi samochodami jeżdżą Izraelczycy, jak przyrządzić smaczną szakszukę, czym jest mezuza, po czym poznać żonatego Żyda, ile wydamy na żywności, jeśli przez jakiś czas...

Opinia

Awatar użytkownika
Biblioteczka u Rudej
(anonimowy)

Ta książka to nie jest typowy przewodnik. To zbiór ciekawostek o mieście, gdzie  świat arabski miesza się z żydowskim,  a żydowski z chrześcijańskim.To opowieść o współczesnej Jerozolimie, gdzie tradycja miesza się ze współczesnością.To miasto, gdzie obok ortodoksyjnych Żydów żyją geje i lesbijki, gdzie obok flagi z Gwiazdą Dawida  powiewa ta tęczowa,  to miasto gdzie prostytucja jest dozwolona, a salony masażu są na porządku dziennym. To świetna reporteska robota, która po raz kolejny przekonuje mnie, że warto sięgać po polskich autorów. Na ten rok mam już zaplanowany urlop w Gruzji,ale  w przyszłości, kto wie?Zobaczyć Jerozolimę to moje marzenie,które może kiedyś zrealizuję.
Za udostępnienie egzemplarza w wersji elektronicznej dziękuję bardzo wydawnictwu Psychoskok.
Moja ocena 7/10.
http://rudabiblioteczka.blogspot.com/2018/02/ewelina-rubinstein-jerozolima-miasto.html

27 luty 2018 09:53

Recenzja

Preludium

Awatar użytkownika
Wybebeszamy książki
(anonimowy)

Czasami mam wrażenie, że żyjemy w świecie, który zapewnia nieograniczone możliwości podróży, ale jednocześnie narzuca z góry ustalone stereotypy. 
My nie odkrywamy. Przyjeżdżamy, patrzymy, odhaczamy i wyjeżdżamy. Nie doznajemy. Poruszamy się ścieżkami, które wytyczył ktoś obcy. Pomysł, by całkowicie poświęcić się podróży, wydaje nam się czymś abstrakcyjnym.
To potrafią zrobić tylko nieliczni, ale nie jest też tak, że ta droga jest dla wszystkich. Niektórzy, jak ja, większą przyjemność wynoszą z czytania o świecie, o cudzej podróży, niż faktycznego zwiedzania.
MIASTO BOGA
"Jerozolima. Miasto Boga" to książka, której nie można zaklasyfikować. Czytelnik znajdzie tu niewielką garść wszystkiego, co może być interesujące dla początkującego.
Od szczegółowych, ale jasnych wyjaśnień odnośnie tradycji, zachowań i codzienności, przez proste przepisy, do spraw, które dzisiaj i jutro okupują i okupywać będą myśli tamtejszej społeczności.
To książka, która stanowi preludium. Ma zainteresować, pobudzić nasz mózg do działania. Jednocześnie autorka zachowała balans. Jest tam wiele informacji przydatnych, ciekawostki, które bez wątpienia przyciągną uwagę, ale całość skomponowana została w sposób zrównoważony. Nie przytłacza.
WSTĘP
Przy takich pozycjach możemy określić się jako czytelnicy. Czy chcemy wiedzieć więcej, zgłębiać określony temat? Czy może zadowolimy się kilkoma anegdotkami, które można będzie rzucić od niechcenia w czasie rozmowy?
"Jerozolima. Miasto Boga" to bez wątpienia bardzo dobry wstęp dla laików. Pierwszy krok dla tych, którzy dopiero poznają specyfikę tego miasta. 
Poruszana jest tu niezliczona ilość tematów, ale nie można zarzucić autorce chaotyczności. Przedstawia fakty w sposób prosty i przejrzysty. Wszystko utrzymane jest w konwencji swobodnej rozmowy. Książka upstrzona jest kolorowymi i czarno-białymi zdjęciami, które stanowią odbicie słów. Czytelnik na krótko może wejrzeć w tamtejszą rzeczywistość, przenieść się na ulice i rozsmakować w nieznanym.
TYLKO, A MOŻE AŻ...
Jestem pewna, że każdy z nas będzie czerpał przyjemność z lektury tej książki. Jest na tyle krótka, by utrzymać zainteresowanie nawet tych, którzy nie są fanami czytania. 
Równocześnie zawiera w sobie wiedzę, którą nikt nie pogardzi. Lekkie pióro, ciekawy temat i garść zdjęć - tylko, a może aż tyle, czyni książkę wartą przeczytania.

10 grudzień 2016 18:32

Opinia

Jerozolima - miasto sprzeczności

Awatar użytkownika
Monika
(anonimowy)

Jerozolima nieodmiennie kojarzona jest z kulturą żydowską, konfliktem Izraelsko-Palestyńskim i Ścianą Płaczu. Pozostaje miastem skamieniałym, miejscem pielgrzymek milionów ludzi z całego świata. Jednak jak wiele na temat współczesnych losów tego miasta? Jego kultury i mieszkańców? Publikacja Eweliny Rubinstein "Jerozolima. Miasto Boga" pokazuje, że naprawdę niewiele. Autorka przedstawia miejscowość pełną sprzeczności. Z jednej strony żyjącą według boskich praw, z drugiej nowoczesną i niezwykle tolerancyjną. Jerozolima pustoszeje w czasie Paschy, która nieodmiennie pozostaje chwilą modlitwy, przeznaczoną Bogu, można dostrzec że miasto żyje w rytm wierzeń religijnych. Jednak tuż za rogiem wyłaniają się flagi organizacji LGBT, bo z niejakim zaskoczeniem można odkryć, że Jerozolima jest miejscem bardzo tolerancyjnym, w którym żyją homoseksualiści z całego świata. Ewelina Rubinstein nie skupia się jedynie na historii Jerozolimy, ale przybliża też czytelnikom jej nowoczesną stronę. Ukazuje, że przeszłość jej mieszkańców ma zdecydowany wpływ na ich teraźniejszość i sposób postrzegania świata, co dostrzec można chociażby poprzez pryzmat opisu pamięci o holokauście.  W mieście Boga pozostaje on ciągle żywym tematem, ma się wrażenie, że II Wojna Światowa nie skończyła się ponad pół wieku temu, a zaledwie przed paroma laty. Młodzi kultywują pamięć o cierpieniu swoich dziadków poprzez tatuowanie sobie numerów obozowych na rękach, co stanowi dość niekonwencjonalną modę.Książka Rubinstein nie jest typowym przewodnikiem. Nazwałabym ją zbiorem i leksykonem Jerozolimy, jej mieszkańców i obowiązującej kultury z przedstawieniem rysu historycznego miasta. Autorka zwraca uwagę na wszystkie szczegółowe aspekty przebywania w Jerozolimie poczynając od koszerności, poprzez miejscową kuchnię, salony masażu, zabytki, a na robieniu zdjęć kończąc. Rozdziały tworzą swoiste mini reportaże nie raz zaskakując swoją treścią.Siłą książki podróżniczej jest zachęcenie czytelnika do odwiedzenia miejsca, które opisują. Ja od kilku dni marzę o tym, by zobaczyć Jerozolimę. Lepszej rekomendacji nie trzeba.

21 listopad 2016 22:00

Opinia

Całkiem przyzwoita

Awatar użytkownika
Kasia
(anonimowy)

Książkę już mam w swojej biblioteczce. Ja jej nie przeczytałam. Ja ją pochłonęłam. Świetnie napisana, zabawnie, lekko no i ciekawie. O wielu sprawach nie wiedziałam. Super.

25 pażdziernik 2016 13:18

Opinia

Wyjątkowa Jerozolima

Awatar użytkownika
(anonimowy)


Treść poprowadzi nas przez naznaczone różnicami miejsce, w którym świat arabski miesza się z żydowskim, a żydowski z chrześcijańskim. Przekonamy się, że na temat Izraela i Izraelczyków wiedzieliśmy naprawdę niewiele i najprawdopodobniej ulegaliśmy stereotypom. Musimy bowiem wiedzieć, że podróż, w jaką zabierze nas autorka, pełna będzie intelektualnych wyzwań. Zderzenie z kulturą Bliskiego Wschodu może „boleć”, ale dyskomfort ten jest jedynie efektem zmian, jakie na trwałe wyryją się w naszej świadomości.

21 pażdziernik 2016 12:02

Recenzja

Jerozolima dla wszystkich…

Awatar użytkownika
Strona
(anonimowy)

Przewodniki to bardzo specyficzne publikacje książkowe, bez których planowanie turystycznych wojaży okazałoby się o wiele trudniejsze, a nawet niemożliwe. Oczywiście w dobie Internetu dostęp do danych na temat dowolnego punktu na świecie jest nieograniczony, ale rys historyczny, opis terenu, mapy, listy zabytków, wskazówki, gdzie szukać atrakcyjnych noclegów czy restauracji to nie wszystko. Suche informacje i najważniejsze wskazówki są nieocenione, lecz godny polecenia przewodnik zaoferuje wstępne „rozeznanie w terenie na odległość”, a także zachęci nas do odwiedzenia konkretnego miejsca; jeżeli jeszcze jest w stanie oddać jego klimat, możemy być pewni, że mamy do czynienia z pozycją nietypową, naznaczoną „kunsztem literackim”.

http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=1003684

21 pażdziernik 2016 11:17

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl