Czytelnictwo w Polsce w 2015 roku

Obrazek artykułu
Stan czytelnictwa w Polsce nie jest najlepszy. Zgodnie z wynikami badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową niewielu z nas w ubiegłym roku sięgnęło po książki.

Na temat stanu czytelnictwa w Polsce cyklicznie pojawiają się mniej lub bardziej optymistyczne wiadomości. Podsumowanie roku 2015 pozwoliło jednak na wyciagnięcie jednoznacznych wniosków i okazuje się, że z pewnością czytamy za mało.


Według badań określających czytelnictwo w Polsce opublikowanych przez Bibliotekę Narodową bardzo niewiele, bo jedynie 37% ankietowanych w ubiegłym roku skłoniło się do przeczytania przynajmniej jednej książki. Przy okazji okazuje się, że niektórzy książki omijają szerokim kołem i nie zdołali przeczytać nawet kilku stron maszynopisu, czy choćby dłuższych wiadomości w Internecie. W tej grupie znalazło się 14% badanych.


Podsumowanie pozwala stwierdzić, że stan czytelnictwa w Polsce w roku 2015 wypada gorzej niż w roku 2014, ponieważ przynajmniej jedną książkę przeczytało o 3% mniej badanych. Okazuje się, że stopień wykształcenia oraz płeć ma związek z czytelnictwem. Po większą liczbę lektur najczęściej sięgały bowiem wykształcone kobiety. Pocieszająca może stać się świadomość, że zależność ta nie jest już tak wyraźna jak w roku 2012. Tym samym można wnioskować, że panowie czytają coraz więcej.


cz


Badanie pozwoliło także wskazać omniczytelników, i ludzi poza kulturą pisma.


Omniczytelnicy, czyli osoby, które na miesiąc przed badaniem przeczytały przynajmniej trzy strony maszynopisu, w ciągu roku sięgnęły przynajmniej po jedną książkę, gazetę, lub czytywały wiadomości w internecie , stanowili 22% grupę.


Ludzie poza kulturą pisma, czyli wszyscy, którzy nie zdołali wykonać żadnej z czynności, które wykonywali omniczytelnicy, stanowili natomiast 14% ogółu badanych.


om


Jak widać nie można powiedzieć, że stan czytelnictwa w Polsce w roku 2015 jest zadowalający. Czytamy niewiele i jak się okazuje niechętnie odwiedzamy biblioteki (17% badanych). Książki najczęściej trafiają do nas od znajomych lub stanowią prezent, zdarza się także, że skłaniamy się do kupna książki lub korzystamy z domowego księgozbioru, i może właśnie dlatego najczęściej czytanym autorem nadal pozostaje Henryk Sienkiewicz. Któż z nas nie posiada bowiem jakiejkolwiek książki Sienkiewicza?


Czytelnicze zainteresowania jak widać nie ulegają większym zmianom. Nie czytamy zbyt wiele ale gdy już sięgamy po książki najchętniej wybieramy romanse, sensacje i fantastykę.


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl