NIK- poziom czytelnictwa nie wzrasta
Pomimo szerokich działań podejmowanych na rzecz rozwoju czytelnictwa nadal czytamy za mało. Okazuje się, że liczba osób, które przeczytały co najmniej jedną książkę wynosiła 39% w 2012 r. W roku 2014 odnotowano nieznaczny wzrost do 42%, przy czym żadnej książki w roku 2014 nie przeczytało 58% osób.
Niewielki wzrost czytelnictwa nie jest niestety stałą ponieważ w roku 2015 co najmniej jedną książkę przeczytało 37% osób (spadek o 5 pkt proc.), a liczba osób nieczytających wzrosła do 63%. Tym samym należy stwierdzić, że na chwilę obecną poziom czytelnictwa nie wzrasta pomimo wydatkowania w latach 2012-2015 (I połowa) na rozwój czytelnictwa środków publicznych w łącznej wysokości 268 mln zł, działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najwyższa Izba Kontroli uważa, że „państwo powinno, więc stwarzać warunki do rozwoju oraz wzrostu czytelnictwa w społeczeństwie”, dlatego nadal prowadzone będą działania mające zaowocować wzrostem poziomu czytelnictwa.
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zachowaniu komplementarności działań wobec rządowego programu wieloletniego powinien:
· podjąć działania mające na celu promocję idei czytelnictwa oraz marki „NPRCz”,
· zwiększyć rozpoznawalność w społeczeństwie Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i marki „NPRCz”,
· promować czytelnictwo w rodzinach,
· zwiększyć aktywność w zakresie promowania czytelnictwa w audycjach telewizyjnych,radiowych oraz w Internecie (w mediach społecznościowych),
· zapewnić w większym stopniu dofinansowanie książek w formie elektronicznej, w tym promocji czytelnictwa e-booków i słuchania audiobooków.
Więcej: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-rozwoju-czytelnictwa.html