Ruch Wydawniczy w Liczbach- dominacja literatury popularnej

Obrazek artykułu
Ukazał się 60, numer rocznika "Ruch Wydawniczy w Liczbach". Sporządzony raport wykazał między innymi: zmniejszenie liczby publikacji naukowych.i coraz wyraźniejszą dominację literatury popularnej.

Biblioteka Narodowa opublikowała kolejny, już  60. numer rocznika "Ruch Wydawniczy w Liczbach". Sporządzony raport obejmuje dane na temat produkcji wydawniczej w roku 2014. Szczegółowe opracowane pozwoliło między innymi na zauważenie wyraźnego spadku liczby publikacji naukowych oraz wzrost liczby tytułów z obszaru literatury popularnej.


Autorka raportu odniosła się do wyraźnego spadku liczby publikowanych tytułów książek i periodyków naukowych, który nastąpił w roku 2014, wskazując, że przyczyny tak gwałtownego zjawiska mogą dowodzić istotnych zmian zachodzących w polskiej nauce.


.Znaczącym zjawiskiem zdaje się także, iż w roku 2014 zaobserwowano wyraźny wzrost liczby tytułów, przy czym: literatura popularna coraz wyraźniej dominuje nad bardziej ambitną. Jak czytamy w komunikacie Biblioteki Narodowej: „Te i inne zmiany w statystykach autorka interpretuje jako czytelne sygnały pozwalające rozpoznać istotne procesy zachodzące w różnych obszarach polskiego życia kulturalnego i intelektualnego".

 

 

Pobierz bezpłatnie raport

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl