Z pamiętnika coacha - Początek roku - Po środku

Obrazek artykułu
Niektórym rok zaczął się “iście strzeliście”. Sama zadawałam sobie pytanie, czy to fajerwerki czy to sfera wojny?

Może lepiej nie wyciągać pochopnych wniosków o jakości roku z tego co było słychać w jednym z niemieckich miast.

– Wydaje się, że rok dopiero co się zaczął, a tu ledwo człowiek wyrabia się z obowiązkami. – I co tu zrobić i co tu doradzić, kiedy ktoś dzwoni i tak naprawdę nie ma nawet wolnego terminu na coaching?
Kolejny telefon:
– Czy zdejmuje pani złe oko?
– Że co? – Pytam zaskoczona.
– Moja znajoma uważa, że ktoś na nią złe oko rzucił. To zdejmuje pani czy nie?
To jeden z tych zaskakujących przypadków…


Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia


Już od początku roku jestem pytana jak poradzić sobie ze stratą. Jak pomóc komuś, kogo bliski właśnie odszedł i to jeszcze wycelował/a prosto w Sylwestra.
– Nie mam tutaj nikogo. Wróciłam tylko dla mamy, a teraz i jej nie ma. – opowiada Ukrainka.
Nie była to jedyna taka osoba.
– Psycholog powiedziała mi, że sobie poradzę, bo poradziłam sobie do tej pory. Jak można coś takiego komuś powiedzieć! Ledwo co pogrzeb się odbył!
No tak, radzić jest niezwykle łatwo i sama ulegałam iluzji, że dobra rada na pewno pomoże. Dodatkową przeszkodą było nastawienie na rezultat i oczekiwanie: Pomóż mi, najlepiej natychmiast i to skutecznie!
Koncentracja na tym, czego dana osoba potrzebuje teraz lub na jakiś czas przynosi nieco lepsze rezultaty, pod warunkiem, że się tę informację odkryje.
Prawdopodobnie człowiek sam najlepiej wie, czego mu potrzeba, ale z jakiegoś powodu dobry rozmówca, obserwator pomaga tę wiadomość z niego wydobyć, spowodować prawie niezauważalnie, by podążył za własną intuicją.
Pozornie może wydawać się, że to jasne co osoba cierpiąca powinna zrobić. Który terapeuta, psycholog choć raz nie wpadł w pułapkę takiego myślenia: gdyby tylko zrobiła to, co jej mówię… należy sprawić by osoba była funkcjonalna i przystosowana do realiów… No tak, pachnie to psychologią behawioralną i czasami się udaje, przynajmniej na jakiś czas. Taka zabawa w Boga jednakże może się obrócić nie tylko przeciwko terapeucie.
Powtarzając za Jungiem: każda osoba wymaga indywidualnego stylu komunikacji, indywidualnego podejścia.
Po świecie “plączą się” slogany i rady pozytywnego myślenia typu: “bądź spontaniczny jak dziecko! Uśmiechaj się” i nic w tym złego, jeśli ktoś akurat rzeczywiście może te rady zastosować.
Rzeczywiście dzieci mają tę spontaniczność, którą część dorosłych traci. Z okazji koncertu dzieci dla rodziców, pojawiłam się w szkole Johannes Kepler Realschule w Mannheim. W różnorodnych programie artystycznym nie zabrakło zumby, sztuk walki, szkolnego bandu i kilku stylów tańca: hip hop, jazz, street dance.
– Pamięta mnie pani? – pyta uradowane dziecko i rzuca mi się w ramiona. Który dorosły by to zrobił? Ten zwyczaj jest zarezerwowany tylko dla bliskich znajomych, a też nie zawsze. Oczywiście mówię tutaj o kulturze europejskiej.

Początek roku to też czas karnawału, inspirującego poczucie beztroski, radości i zabawy. Kto ma szansę i ochotę na pewno skorzysta. Wszystko jednak zależy w jakim stanie umysłu jesteśmy.
Orange club, to tylko jedno z miejsc oferującego całonocne imprezy. Akurat stałam pomiędzy dwoma dziewczynami. Na scenie odbywał się pokaz tancerzy. Z prawej strony usłyszałam:
– Ale super! Świetnie tańczą, uwielbiam to!
Dosłownie jedna z dziewczyn skończyła mówić, druga zwróciła się do mojego lewego ucha.
– Nie są tacy świetni, nie? Beznadziejnie tańczą.
No tak, nie mogłabym się bardziej zgodzić z obiema stronami. Przecież w naturze zawsze istnieją przeciwstawne strony. Chwilowo, postanowiłam, że pozostanę “po środku”, czasem pozycja obserwatora bywa najprzyjemniejsza. Ale potem, no cóż, “wir salsy” pociągnął mnie za sobą w postaci tancerza, jakiego życzyłabym sobie zawsze. Jak można odmówić? A potem? Kilka zdjęć, bo dlaczego nie mieć pamiątki?


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl