Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej

Obrazek artykułu
W czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017 zaprezentowany zostanie Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej. Słowik to podsumowanie długiej drogi, jaką przebył polski kryminał.
W czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017 przedstawimy publicznie Słownik Polskich Autorów Literatury Kryminalnej. 

Książka ukazała się w wydawnictwie EMG w koedycji z Biurem Festiwalowym Impart 2016 jako XVI tom Polskiej Kolekcji Kryminalnej i w ramach Serii Wydawnicze Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.


PREMIERA: 24 maja 2017


Słownik... to 254 biogramy polskich pisarzy kryminałów w dużej części ilustrowany zdjęciami. To próba uporządkowania wiedzy na temat autorów najmodniejszych obecnie gatunków literackich w Polsce: kryminału, thrillera i sensacji. To również podsumowanie długiej drogi, jaką przebył polski kryminał – od brukowej literatury Międzywojnia, przez powieść milicyjną na współczesnym kryminale retro kończąc.

 

„Czym zatem Słownik polskich autorów literatury kryminalnej jest? W pierwszej kolejności: dziełem autorskim z wszystkimi konsekwencjami takiego ujęcia tematu. W następnej: pierwszą w Polsce próbą usystematyzowania wiedzy o autorach gatunkowych i zaproszeniem do dyskusji o polskim kryminale, jego historii i współczesności, zachętą do rozwijania i uzupełniania wiedzy w nim zawartej. Jest wreszcie kompendium ukazującym specyficznie polską złożoność i (często nadmierne i niepotrzebne) skomplikowanie lub rozmycie reguł gatunkowych, pomieszanie pojęć, ciągłe przekraczanie granic, które w polskim piśmiennictwie uwidoczniło się szczególnie w ciągu ostatnich piętnastu lat, kiedy to do grona dyscyplin, na których wszyscy Polacy znają się najlepiej – takich jak medycyna, prawo czy piłka nożna – dołączyła literatura kryminalna."

                                                                                   Ze Wstępu Irka Grina

 

Słownik polskich autorów literatury Kryminalnej

pod redakcją Ewy Dąbrowskiej, Hanny Wojciechowskiej, Irka Grina

Seria: Polska Kolekcja Kryminalna, tom XVI 
Wydawnictwo EMG, Kraków 2017/Biuro Festiwalowe Impart 2016, Wrocław 2017
ISBN 978-83-925583-3-0

Oprawa twarda
Str. 132
Format: 148x210mm
Cena: 36,00 złotych

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy