PIW zaprasza na spotkanie z Inkami

Obrazek artykułu
18 października PIW zaprasza na spotkanie z książką, która przeciwstawiała się siedemnastowiecznej oficjalnej historiografii przedstawiającej władców Inków jako bandę tyranów.
Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na spotkanie z książką, która przenosi w świat panowania dwunastu pokoleń inkaskich władców. Na spotkanie z dziełem, które przeciwstawiało się siedemnastowiecznej oficjalnej historiografii, przedstawiającej władców Inków jako bandę tyranów, z których każdy po trupach dochodził do władzy, podbijał, pozbawiał niepodległości państwa, a podbitych pędził do robót ponad siły.

 

Inca Garcilasso de la Vega opublikował w 1609 w Lizbonie dzieło będące owocem dwudziestoletnich badań, w którym twierdzi coś zupełnie przeciwnego. Uważa, że panowanie Inków było błogosławieństwem dla poddanych, gdyż wprowadzało porządek, zwiększało produkcję żywności, likwidowało głód, wprowadziło nową religię – wiarę w jedne­go boga Słońce, znosiło bałwochwalstwo i ofiary z ludzi.

 

I choć motywacje siedemnastowiecznego badacza – zarówno fakt, że malował on przecież obraz swoich przodków, jak i głęboka wiara, która pozwala na interpretację tych dziejów, jako zesłania Inków przez Boga – każą uważnie przyglądać się jego opisom, to dzisiejszy stań badań zdaje się wskazywać, że odpowiadają one rzeczywistości znacznie bardziej niż sądzono.

 

Po tajemnicach inkaskich historii naszymi przewodnikami będą: profesor Jan Szemiński oraz profesor Mariusz Ziółkowski

 

Spotkanie poprowadzi red. Michał Karpowicz (PIW)

18 października (środa) 2017, godz. 18.00, Państwowe Muzeum Archeologiczne, ul. Długa 52 w Warszawie

Spotkanie objął Honorowym Patronatem Jego Ekscelencja Ambasadar Peru Alberto Sala Barahona


Wstęp wolny.


(źródło: PIW)


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku