PIW zaprasza do rezydencji uczonego Martiala Canterela

Obrazek artykułu
Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na fascynującą przechadzkę po otoczonej rozległymi ogrodami rezydencji uczonego Martiala Canterela.

Raymond Roussel, LOCUS SOLUS


Powieść jednego z najbardziej enigmatycznych pisarzy XX wieku, posiadacza wielkiego majątku, który udało mu się roztrwonić, niestrudzonego podróżnika, który rzadko opuszczał hotel, „geniusza w stanie czystym” (jak mawiał Jean Cocteau), „prezydenta Republiki Snów” (jak nazwał go Louis Aragon). To fascynująca przechadzka po otoczonej rozległymi ogrodami rezydencji uczonego Martiala Canterela, parku osobliwych wynalazków, gdzie mistrz i jego pomocnicy poświęcają życie na ołtarzu nauki.


(...)W najsłoneczniejszej części ogrodu goście zobaczą coś w rodzaju dużego diamentu, pojemnik na aqua mican, specjalną wodę wytworzoną przez Canterela, która dzięki procesowi utleniania pozwala ludziom i zwierzętom oddychać równie łatwo jak na lądzie.


Kulminacyjnym punktem pobytu w Locus Solus jest wizyta w pawilonie wskrzeszeń, gdzie zwłoki trzymane w lodzie ożywają dzięki dwóm wielkim wynalazkom Canterela: witalium i rezurektynie. Rezurektynę wstrzykuje się zmarłemu pod czaszkę, gdzie następnie tworzy ona błonę otaczającą mózg; potem aplikuje się witalium i doprowadza się do zetknięcia go z rezurektyną – w efekcie powstaje wyładowanie elektryczne i trup podnosi się w bardzo realistyczny sposób. Udoskonalając tę technikę, Canterel zdołał przywrócić zwłokom możność wykonywania wszystkich ruchów, jakie człowiek najczęściej wykonuje za życia. Złudzenie jest pełne: płuca oddychają, usta wypowiadają słowa, ręce machają w powietrzu. Nie wszystkie trupy nadają się do tego celu, doktor Canterel bardzo starannie je selekcjonuje.


Doktor Canterel co prawda osobiście oprowadza gości po Locus Solus, wrażliwsi przybysze mogą jednak zechcieć pominąć pawilon szaleńca, w którym pewien starszy dżentelmen raz po raz odtwarza okoliczności zamordowania jego córki”.
(przekład Maciej Płaza) 


(źródło: PIW)

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl