Wisława Szymborska będzie patronką ulicy w Białymstoku

Obrazek artykułu
Wisława Szymborska, pierwsza Polka z literacką Nagrodą Nobla będzie patronką jednej z ulic w centrum Białegostoku - zdecydowali w czwartek miejscy radni. Nadanie imienia noblistki to chęć upamiętnienia wybitnej poetki. Uliczka, której będzie patronować Szymborska znajduje się w samym centrum, odchodzi od głównej ulicy - Lipowej.

"Nadanie nazwy ulicy podyktowane jest chęcią upamiętnienia wybitnej poetki, pierwszej Polki nagrodzonej literacką Nagrodą Nobla" - napisano w uzasadnieniu uchwały w tej sprawie przedstawionej na czwartkowej sesji rady miasta. Zwrócono w niej też uwagę, że Szymborska należy do najczęściej tłumaczonych polskich poetów. Wśród odznaczeń, jakie otrzymała poetka wymieniono m.in. najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego, Nagrodę Goethego oraz amerykańskie wyróżnienie przyznawane najwybitniejszym artystom - dyplom honorowego członka Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.


Uchwała w sprawie nadania ulicy imienia Szymborskiej została przegłosowana większością głosów: za było 14 radnych (to radni większościowego klubu KO w radzie miasta), jeden radny był przeciw, dziewięciu wstrzymało się od głosu, a dwie osoby nie wzięły udziału w głosowaniu. Głosowanie poprzedziła dyskusja, podczas której niejednokrotnie cytowano różne wiersze Szymborskiej. (PAP)

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl