Biografia Wisławy Szymborskiej została doceniona w Izraelu

Obrazek artykułu
Izraelczycy bardzo cenią polską poezję, oraz Wisławę Szymborską cieszącą się ogromną popularnością. Biografia poetki autorstwa Joanny Szczęsnej i Anny Bikont wydana w języku hebrajskim stała się bestsellerem.

Polska Noblistka Wisława Szymborska znana jest osobom niemalże z całego świata. Poezja polska ceniona jest również w Izraelu, a Szymborska pozostaje jej czołową przedstawicielką. Poszukując odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Izraelczycy upodobali sobie właśnie jej twórczość, można odwołać się do słów Miri Paz- znakomitej polskiej tłumaczki literatury hebrajskiej, która w roku 2011 udzielając wywiadu dla „Rzeczpospolitej” wspomniała: „Jej komunikatywność, ciepło, a jednocześnie intelektualizm. Część Izraelczyków zapewne w całej polskiej poezji odnajduje odwołania do wspólnych doświadczeń sięgających korzeniami wojny, nieuchronności losu ludzkiego. Jest taki wiersz Szymborskiej „Jeszcze", w którym pojawiają się żydowskie imiona ludzi przewożonych pociągiem. Każdy Żyd, który czyta ten wiersz, nie może opanować emocji i wzruszenia. Poza tym pani Szymborska urzekła ludzi niezwykłym urokiem osobistym. Ona podbiła Izrael.”

 

W zeszłym tygodniu izraelski tygodnik "Haaretz" opublikował obszerny artykuł poświęcony Szymborskiej, a biografia autorstwa Joanny Szczęsnej i Anny Bikont, wydana w zeszłym roku w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND, cieszy niezmienną popularnością utrzymując jedne z najwyższych miejsc na listach bestsellerów głównych izraelskich dzienników m.in. "Haaretz" i "Yediot".

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl