Pożegnalny numer „Zeszytów Literackich”

Obrazek artykułu
144 numer „Zeszytów Literackich” jest ostatni. Ze względu na uyratę sponsora i stabilnego wsparcia prezes Fundacji Zeszytów Literackich postanowił zawiesić wydawanie kwartalnika i książek.

Nie chce się wierzyć, ale to prawda. „Zeszyty Literackie” powstałe w 1982 roku w Paryżu z inicjatywy Barbary Toruńczyk, która była także redaktorem naczelnym czasopisma, pożegnały się z czytelnikami.

„Z wielkim smutkiem powiadamiam Państwa, że wskutek utraty sponsora i barku stabilnego wsparcia jako prezes Fundacji Zeszytów Literackich zdecydowałam zawiesić wydawanie kwartalnika i książek z końcem roku 2018”, napisała Barbara Toruńczyk w „Pożegnaniu” otwierającym ostatni numer czasopisma.

„Dla wielu z Was ta decyzja może się okazać się niezrozumiała, dla wielu będzie zaskoczeniem. Dla naszego zespołu redakcyjnego jest ona niewątpliwie bolesna”, dodała prezes Fundacji i redaktor naczelny pisma.

Po przemianach w Polsce redakcję przeniesiono do Warszawy, a wydawcą pisma została Agora, a od 2005 roku należąca do niej Fundacja Zeszytów Literackich. Przez 26 lat pismo otrzymywało wsparcie sponsorskie od „Gazety Wyborczej” – potem Agora-Gazeta i Fundacja Agory, jednak w 2017 roku Agora wycofała się z finansowania przedsięwzięcia. Dzięki apelowi twórców i dziennikarzy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało pismu dotację, jednak była ona zbyt mała w stosunku do potrzeb.


Artur Urban, jeden z młodych czytelników pisma, prowadzi akcję społeczną „Ocalmy ‘Zeszyty Literackie’”, a Barbara Toruńczyk napisała, że „dał nam odczuć jak wielki żal i poczucie straty wzbudza koniec ‘Zeszytów’”. Artur Urban w swoim oświadczeniu apeluje „do wszystkich instytucji publicznych i samorządowych o pomoc dla ‘Zeszytów Literackich’. Zbliża się setna rocznica odzyskania polskiej niepodległości , nie pozwólmy, żeby w tym samym czasie zniknął bezcenny pomnik polskiej kultury. Ocalmy ‘Zeszyty Literackie’”.


W liście zamieszczonym w „Zeszytach Literackich” Artur Urban przypomniał sprawę Państwowego Instytutu Wydawniczego: „przyświeca mi pamiętna akcja ‘Ratuj PIW’, która zaczynając z podobnie niskiego poziomu – internetowych wpisów i komentarzy – doprowadziła do odrodzenia zadłużonego wydawnictwa. Może nam też się uda?”.


Ostatni numer: http://zeszytyliterackie.com/zeszyty-literackie-nr-144.html


W styczniu 2019 roku ma się ukazać spis publikacji „Zeszytów Literackich”, który poprzedzi historia kwartalnika.


Źródło: Rynek Książki

 

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl