Noc Bibliotek w Ossolineum

Obrazek artykułu
Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza na Noc Bibliotek w Ossolineum. W gmachu głównym przy ul. Szewskiej 37 we Wrocławiu święto czytelników i miłośników książki odbędzie się w sobotę, 9 czerwca, w godz. 17.00–21.00.

NOC BIBLIOTEK W OSSOLINEUM

9 czerwca 2018 (sobota), godz. 17.00–21.00


Tego dnia na miłośników literatury i sztuki czeka w Ossolineum wiele atrakcji. W programie znalazły się prezentacje najciekawszych przykładów ossolińskiego księgozbioru – rękopisów, starych druków i dawnych atlasów – a wśród nich zabytki literatury, jak pierwsze wydanieOdprawy posłów greckich Jana Kochanowskiego, a także książkowe ekstrawagancje, m.in. książka-butelka czy książka w okładce z betonu. Ponadto na dziedzińcu (a w razie niepogody w Auli im. M. Gębarowicza) odbędą się czytania fragmentów książek wydanych w słynnej serii Biblioteka Narodowa. Można będzie także zwiedzićwystawę malarstwa Muzeum Książąt Lubomirskich. Nie/zapomniana historia(czynna w godz. 10.00-21.00).


PROGRAM:
17.00, 18.00, 19.00, 20.00

ZAPYTAJ BIBLIOTEKARZA

Książka-butelka i mózg Józefa Piłsudskiego – oprowadzanie po Czytelni i Katalogu Głównym, prezentacja księgozbioru i zapoznanie z procesem rejestracji czytelników, opowieść o wybitnych czytelnikach i elektroniczna prezentacja cimeliów.
Prezentacja: Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych, Dział Informacji Naukowej


Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).
Rezerwacja: marketing@ossolineum.pl i poprzez portal EVENEA17.00, 18.00, 19.00, 20.00

POZNAJ ZBIORY BIBLIOTEKI OSSOLINEUM

Co to znaczy czytać książkę od deski do deski, kiedy wydano pierwszą polską książkę kucharską, co widać na starych mapach i jaki charakter pisma miał Henryk Sienkiewicz? – oko w oko ze zbiorami specjalnymi. Prezentacja: Dział Rękopisów, Dział Starych Druków, Gabinet Kartografii


Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona (max. 15 osób).
Rezerwacja: marketing@ossolineum.pl i poprzez portal EVENEA17.30, 18.30, 19.30, 20.30

RZECZPOSPOCZYTA BIBLIOTEKĘ NARODOWĄ

Czytanie fragmentów utworów m.in. Stefana Żeromskiego, Zofii Nałkowskiej i Czesława Miłosza, wydanych w słynnej serii Biblioteka Narodowa.
Czyta: Dariusz Sośnicki, redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum
Miejsce: Dziedziniec Ossolineum10.00–21.00 
MUZEUM KSIĄŻĄT LUBOMIRSKICH. NIE/ZAPOMNIANA HISTORIA – wystawa malarstwa

Zwiedzanie indywidualne

Aula im. M. Gębarowicza i Sale pod Kopułą


Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, na prezentację zbiorów obowiązują zapisy drogą elektroniczną pod adresem marketing@ossolineum.pl lub za pośrednictwem portaluEVENEA.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM


Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja, która odbywa się po raz czwarty. Ideą akcji jest promocja czytelnictwa oraz prezentacja bibliotek jako miejsc przyjaznych czytelnikom w każdym wieku. W tym roku do akcji zgłosiło się 1848 bibliotek z całego kraju, wśród nich Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W 2018 roku akcja odbywa się pod hasłem RzeczpospoCzyta, nawiązując do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i promując polską literaturę.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl