Odruch naturalny

| Dodano: 23 listopad 2021 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

„Odruch naturalny” jest kontynuacją książki „Kruszenie odmieńca”. Po śledztwie i po przejściach w areszcie śledczym Marek Kabacki zostaje skazany na 25 lat więzienia. Jest bliski załamania. W tym samym areszcie przebywa aż do zawieszenia stanu wojennego. Spotyka się z uwięzionymi działaczami opozycji. Nie wszyscy z nich są tacy, jakich wcześniej sobie wyobraził. Z jednymi potrafił się dogadać, do innych docierał w sposób zabroniony, co nie uszło mu bezkarnie. Budzą się też zmory przeszłości. Podpisane kiedyś zobowiązanie do współpracy ze służbami specjalnymi ponownie zostaje przez nie wykorzystane. Chcąc się temu przeciwstawić, a przy okazji osiągnąć swój cel, jakim jest przetransportowanie do Zakładu karnego, Kabacki podejmuje współpracę

Książka pod patronatem: KULTURALNE ROZMOWY, CZYTAMY MAMY, KUFER KULTURALNY

Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/odruch-naturalny/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Odruch naturalny"

Opinia

Awatar użytkownika

"Odruch naturalny" to kontynuacja książki pt. "Kruszenie odmieńca". Bohater, Marek Kabacki, skazano na 25 lat więzienia, więc aż do wybuchu stanu wojennego. Tam poznaje działaczy opozycji, co weryfikuje jego wyobrażenie o nich. Do każdego z nich starał się docierać w inny sposób, co nie zawsze było legalne. Zapomniana przeszłość oraz współpraca ze służbami specjalnymi dają o sobie znać. Dawne kontakty ponownie proponują kooperację. Kabacki godzi się na to, ale tylko dlatego, aby przeniesiono go do zakładu karnego.
Historia pozwala nam więc poznać historię sierżanta Zenona Celegata służącego w stopniu podoficera, a zarazem współpracownika służb specjalnych. To co w tej książce jest najbardziej interesujące, to narracja prowadzona w dwóch kierunkach.
Pierwszoosobowym, gdzie narratorem jest Zenon Celegat. Czytamy wtedy tę historię jako pewnego rodzaju pamiętnik. Autor opisuje bowiem własne doświadczenia z okresu przebywania w areszcie. Mamy więc zapis naocznego świadka, który niczego przed swoim czytelnikiem nie tai.
Natomiast narracja trzecioosobowa pozwala spojrzeć na wszystko z perspektywy uważnego obserwatora. Ten zabieg literacki, dzięki któremu mamy wrażenie, że bohater jest wszechwiedzący, ale jednocześnie ukrywa przed obserwowanym pewne fakty wiadome tylko obserwującemu i czytelnikowi. Możemy więc podsłuchać przez dziurkę od klucza historii z ust kolegi, niemego świadka zdarzeń lub zupełnie obcego, obiektywnego obserwatora. To niezwykła wartość dla samej powieści.
Dzięki opisanym w "Odruchu naturalnym" wydarzeniom poznajemy nie tylko sylwetkę Zenona Celegata, ale też czasy przesilenia i stanu wojennego. To niezwykle osobiste zwierzenia człowieka uwikłanego we współpracę, z której nie może się wyplątać. Bohater, igrając z własnym losem, gra w niebezpieczną grę, narażając przy tym nie tylko siebie, ale i rodzinę.
Polecam książkę każdemu, kto interesuje się latami 80. Zapraszam do lektury.
Cała recenzja na stronie: http://www.kulturalnerozmowy.pl/2022/03/recenzja-ksiazki-zenon-celegat-odruch.html

23 marzec 2022 15:45

Opinia

Awatar użytkownika

Powieść Odruch naturalny ma dwóch narratorów. Jednym z nich jest Zenon Celegrat układający autobiografię na podstawie zapisków więziennych, drugim… także Zenon Celegrat, ale patrzący na wszystko z boku, widzący sprawy w trzeciej, a nie pierwszej osobie.

Do najciekawszych jego obserwacji należą niewątpliwie opisy dotyczące pobytu w wiezieniu na Rakowieckiej podczas politycznego przesilenia lat 1980-1982, a zwłaszcza w okresie stanu wojennego. Do jego celi trafił bowiem jąkający się „polityczny” Adam (Grynberg), prominentny działacz KOR...

Autor napisał wcześniej autobiograficzna pozycję Kuszenie odmieńca (wydaną 2014 roku). Teraz przedstawia drugie osobiste spojrzenie na świat zza krat – zawodowego podoficera, współpracownika służb specjalnych w latach 50. i 60., któremu w areszcie śledczym na Rakowieckiej – już po wyroku skazującym na wieloletnie wiezienie – ponownie złożono propozycje współpracy, której tym razem już nie podjął, pieczętując tym los swój i swojej rodziny.

Czytelnik znajduje się więc na miejscu jednostki – to prawda: nie bez winy – najpierw za granica w obliczu intrygi obcego wywiadu, a później, w kraju, wobec aparatu represji Służby Bezpieczeństwa. Można powiedzieć: jak ofiara w sieci.

7 marzec 2022 11:59

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl