Służąca

| Dodano: 31 sierpień 2016 | Dodana przez:

Share

Okładka

Twoja ocena

Poruszająca historia napisana w formie pamiętnika. Jest oparta na faktach. Fabułę nakreśliło tu samo życie, a na główną bohaterkę wybrało właśnie autorkę. Opisuje jej losy od dnia ślubu z mężem, tyranem. To budzący emocje obraz walki o siebie i swoją godność. Tytuł nawiązuje do pracy podjętej przez nękaną kobietę, która, aby zarobić na siebie i dzieci, postanawia zostać służącą. Pracuje w domach w Warszawie i okolicach. Każdy dom to inna historia. Co się działo w każdym z nich? Jak ciężka jest praca pomocy domowej? Jak znieść towarzyszące jej upokorzenia? ,,Służąca” to książka o brutalności, poniżeniu, ciężkiej pracy, ale także o wychodzeniu na prostą. Składają się na to, między innymi, rozprawy sądowe z byłym mężem, trwające aż siedem lat. Szerokie retrospekcje: powrót do dzieciństwa, domu rodzinnego i życia na wsi pięćdziesiąt lat temu są dopełnieniem obrazu życia autorki i tworzą tym samym jej bogaty portret psychologiczny.

Książka również w sprzedaży na http://tylkorelaks.pl/593-sluzaca-9788379005758.html

Źródło: http://www.ebooki123.pl/sluzaca_p580 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Służąca"

Opinia

przemoc domowa

Awatar użytkownika

Przemoc domowa to temat niebywale ciężki, często zamiatany pod dywan, o którym nie mówi się głośno. Ofiary takiego znęcania rzadko wypowiadają się na temat swoich przeżyć i nie ma co się dziwić. Agata Haidi postanowiła jednak podzielić się swoimi gorzkimi wspomnieniami w książce Służąca.

Życie autorki zmieniło się diametralnie w dniu jej ślubu, gdy po raz pierwszy, jej nowo poślubiony małżonek pokazał swoją prawdziwą twarz, twarz psychopaty. Od tej pory kobieta była narażona na szydzenie, wyzywanie od najgorszych, zniewagi i bicie. Nawet kolejne ciąże nie stanowiły dla niej ochrony. Zastraszona i przerażona, zgadzała się na wybryki męża, a jego czyny doprowadziły do wielu tragedii, w których ucierpieli rodzice autorki, a także jej dzieci. Główna bohaterka wielokrotnie chciała coś zmienić, ale brakowało jej bodźca i odwagi. Ostatecznie, bodźcem tym okazały się słowa jej syna, który błagał ją by w końcu coś zrobiła, bo jej bierność doprowadzi do dramatu.

W kolejnej części książki autorka opowiada, jak starała się podjąć pracę i postanowiła zostać pomocą domową. Opisuje swoje bogate doświadczenie, gdyż kilkukrotnie zmieniała miejsce zatrudnienia, poznając wielu nowych i dość specyficznych ludzi.

Służąca jest zapiskiem wspomnień, pamiętnikiem kobiety, która wiele wycierpiała w życiu. Nie będę oceniać autorki, bo ciężko oceniać zachowanie kogoś, jeśli nigdy nie znajdowało się w podobnej sytuacji. Przekonana jestem jednak, że znajdzie się równie wielu czytelników, którzy będą współczuć autorce, jak też ją piętnować.

Książka napisana jest językiem bardzo prostym, czytając ją ma się wręcz wrażenie, że jest ona ustną relacją. Przyznaję, że w związku z tym faktem, jak też poruszaną tematyką, czyta się ją dość ciężko. 
Służąca to książka, którą ciężko polecać ze względu na poruszaną przez nią tematykę i specyficzny sposób w jaki została napisana. Moim zdaniem jest ona dość kontrowersyjną pozycją i z pewnością jednych podniesie na duchu, innych zirytuje, ale nikogo nie pozostawi obojętnym.

28 wrzesień 2016 20:10

Nowa opinia

Recenzje dla: "Służąca"

"Służąca"

Książki należące do gatunku literatury faktu mają to do siebie, że zwykle chwytają czytelnika za serce. Powodem jest to, że nie sposób jest przejść obojętnie, nie reagując na krzywdę, która została opisana w publikacji i miała miejsce w prawdziwym życiu. Prawdą jest również to, że często opisują wydarzenie pełne bólu, rozpaczy, niesprawiedliwość, które zmuszają czytelnika do głębszej refleksji, uczą i na długo pozostają w pamięci.Książka spisana została w formie pamiętnika w przedziale czasowym od 19 kwietnia...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl