Katarzyna Grochola – najbardziej „kobieca” polska pisarka?

Obrazek artykułu
Jej nazwisko doskonale znają nie tylko fani literatury. Katarzyna Grochola na stałe trafiła do świata popkultury jako twórczyni kobiecej literatury, którą po prostu dobrze się czyta. Jej powieści są lekkie, a zarazem mają „pazur” i są doskonałą odtrutką na ponury, nijaki świat. 18 lipca ulubiona autorka Polek skończyła 59 lat.

W ramach świętowania, przypomnijmy sobie „najlepsze kawałki” w jej twórczości. A jest w czym wybierać, bo pisarka „popełniła” aż 17 książek. A to wszystko tylko w 19 lat!

Nigdy w życiu!

Chociaż to nie powieść – debiut Katarzyny Grocholi (ta pojawiła się 4 lata wcześniej – mowa o „Przegryźć dżdżownicę”), to właśnie historia Judyty: kobiety po 40-tce, która rozpoczyna życie na nowo, po dość niespodziewanym rozwodzie, zachwyciła czytelniczki i sprawiła, że autorka trafiła do swoistego panteonu „autorek kobiecych”. Powieść przełamywała schematy, nie bała się tematów tabu, a przy tym po prostu bawiła. Lekkim humorem i wzruszającym happy endem. Nie dziwi, że sukcesem była także jej ekranizacja.


Dalsze losy Judyty poznasz, czytając „Ja wam pokażę!”, „Serce na temblaku” oraz „A nie mówiłam!”. Seria „Żaby i anioły” to cykl, który poprawi humor każdej kobiecie i udowodni, że nie ma rzeczy niemożliwych, a na miłość nigdy nie jest za późno.


Houston, mamy problem!

Masz dość książek obyczajowych, które są pisane wyłącznie z kobiecej perspektywy? Nie ma problemu – ta powieść Katarzyny Grocholi uczyniła bohaterem… mężczyznę. Faceta z krwi i kości, który, co tu kryć, przechodzi poważny życiowy kryzys. Nie ma pracy, pieniędzy, mieszka z matką a w życiu miłosnym pustka – mimo, że zewsząd otaczają go kobiety. Czy stanie się coś, co odmieni  życie Jeremiasza na lepsze?


Trochę większy poniedziałek

To propozycja dla miłośniczek (i miłośników) krótszych form literackich, a dokładniej – felietonów. Książka jest zbiorem felietonów Grocholi na każdą porę roku. Nie brakuje w nich ciętego humoru, jeszcze bardziej ciętego języka i ciekawej perspektywy oglądu rzeczywistości. Ta książka naprawdę potrafi zaskoczyć!


Zagubione niebo

W życiu na nic nie jest za późno, naprawdę. Niezależnie od tego, czy jesteś w jego wiośnie, lecie, jesieni czy przeżywasz późną zimę. Piękne uniesienia miłosne, rozczarowania, nadzieje, marzenia… samo życie, w bardzo różnych odsłonach. To właśnie znajdą ci, którzy sięgną po ten wyjątkowy zbiór opowiadań.


Przeznaczeni

Całkiem świeże, bo majowe wydanie. Nowa powieść Katarzyny Grocholi zaskakuje i zaraża optymizmem. Pięć osób, które pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. A jednak łączy ich naprawdę wiele. To lektura, którą pochłania się na jedno, maksymalnie dwa posiedzenia. Nie jest przesłodzona i pokazuje zarówno wzloty, jak i upadki. Polecamy nie tylko fanom twórczości pisarki.


Więcej wydawnictw Katarzyny Grocholi czeka na Ciebie na empik.com. Sprawdź, czego jeszcze brakuje w Twojej biblioteczce!


źródło: empik


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl