Gdzie leży granica poznania?

Okładka
Gdzie leży granica poznania? Jak i gdzie poszukiwać prawdy o swoim istnieniu? I wreszcie: dlaczego mamy nie mieć prawa do tego, aby dać ponieść się wyobraźni i kreować marzenia? Na te i inne pytania snuje refleksje Marek Kaleński-Jaśkiewicz w swoim opowiadaniu „Sen nie sen”.


Autor rozpoczyna opowieść od filozoficznego Wstępu, który wprowadza czytelnika w kontekst przedstawionych onirycznych zapisków.


"Celem mojego opowiadania jest pokazanie, że wędrówki mózgu trudno jest racjonalnie wyjaśnić, więc tę bajkę dla dorosłych należy potraktować w sposób całkowicie lekki – nawet zabawowy". 


Opowiadanie jest podzielone na siedem pozornie nie związanych ze sobą fragmentów:  Zdziwienie, Przebudzenie, Spotkanie, Koszmary, Poszukiwanie, Bal i Zakończenie. Każdy z nich dzieje się w innej scenerii; w lesie, w mieszkaniu, w szpitalu; a zarazem każde w dwóch sceneriach jednocześnie, bo na granicy jawy i snu. Świat przedstawiony to świat zanurzony we mgle snu, pozszywany z różnych kawałków rzeczywistości. Mamy tu więc motyw wsi, miasta, tajemniczej chaty, nieznanych i znanych autorowi postaci, a przede wszystkim – niezwykłej i pięknej Nieznajomej. 


„Sen, nie sen” to wyjątkowe opowiadanie zarówno ze względu na formę, jak i na ładunek refleksyjno-filozoficzny. Autor to doświadczony człowiek, który motywuje czytelnika do wglądu we własną senną, nie senną rzeczywistość. Dzieli się własnymi refleksjami i odczuciami, sugeruje rozwiązania, ale ich nie narzuca. Daje czytelnikowi dowolność interpretacji.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl