Sen, nie sen
Twoja ocena
Książka w ofercie sprzedaży – https://tylkorelaks.pl/1012-sen-nie-sen.html
Autor to doświadczony człowiek, pisarz, filozof, który decyduje się spisać swoje marzenia senne w siedmiu fragmentach składających się na opowiadanie. We Wstępie zachęca do tego, aby interpretować jego zapiski lekko, a nawet zabawowo. Swoje sny, a raczej jeden wielowątkowy sen, pisarz śni w różnych miejscach i w różnych odstępach czasu: jest to las w rodzinnych stronach, dom w Warszawie i szpitalne łóżko. To sny pozornie różne, jednak tym, co je łączy, jest przewijający się motyw tajemniczej Nieznajomej, która odsłania się przed czytelnikiem fragment po fragmencie. Jak pisze autor we wstępie:
Nie ma co wstydzić się marzeń. Przecież wiemy, że duża część artystycznej twórczości w poezji, muzyce, malarstwie dotyczy właśnie miłości. Dlatego „piękna pani” w opowiadaniu Sen, nie sen jest jakąś formą przenośni, ale w jakim stopniu i na ile, to już zależy od interpretacji czytelnika.
Pozycja polecana szczególnie tym, których interesuje motyw snu w literaturze, filozofia istnienia; w szczególności fanów np. Brunona Schulza. Przeznaczona raczej dla dorosłych czytelników; autor to doświadczony człowiek, który snuje filozoficzne refleksje.
Źródło: https://www.psychoskok.pl/produkt/sen-nie-sen/ ( otwierane w nowym oknie )
Dostępna w
Opinie o: "Sen, nie sen"
Opinia
Oryginalna, niecodzienna podróż - polecam
„Sen, nie sen” Marka Kaleńskiego-Jaśkiewicza to oryginalna, niecodzienna podróż, nazwana przez samego pisarza „wędrówką mózgu”, którą należy potraktować lekko i zabawowo. To zapis refleksji człowieka dojrzałego, które motywują do przemyśleń na temat własnej sennej – lub nie – rzeczywistości.
http://autorzy365.pl/kazdy-sni-wlasne-sny_a7148
Opinia
Opowiadanie jest podzielone na siedem pozornie nie związanych ze sobą fragmentów: Zdziwienie, Przebudzenie, Spotkanie, Koszmary, Poszukiwanie, Bal i Zakończenie. Każdy z nich dzieje się w innej scenerii; w lesie, w mieszkaniu, w szpitalu; a zarazem każde w dwóch sceneriach jednocześnie, bo na granicy jawy i snu. Świat przedstawiony to świat zanurzony we mgle snu, pozszywany z różnych kawałków rzeczywistości. Mamy tu więc motyw wsi, miasta, tajemniczej chaty, nieznanych i znanych autorowi postaci, a przede wszystkim – niezwykłej i pięknej Nieznajomej.
„Sen, nie sen”
to wyjątkowe opowiadanie zarówno ze względu na formę, jak i na ładunek
refleksyjno-filozoficzny. Autor to doświadczony człowiek, który motywuje
czytelnika do wglądu we własną senną, nie senną rzeczywistość. Dzieli się
własnymi refleksjami i odczuciami, sugeruje rozwiązania, ale ich nie narzuca.
Daje czytelnikowi dowolność interpretacji.
cała recenzja na stronie: http://autorzy365.pl/gdzie-lezy-granica-poznania_a7141