Bartoszewski był wzorcem miary przyzwoitości – spotkanie z Marianem Turskim

Obrazek artykułu
27 maja - spotkanie podczas którego porozmawiamy z historykiem Marianem Turskim, więźniem KL Auschwitz-Birkenau, a także przyjacielem Władysława Bartoszewskiego.

Bartoszewski był wzorcem miary przyzwoitościspotkanie z Marianem Turskim

cykl Świadkowie Historii – Soboty z historią

 

sobota, 27 maja 2017, godz. 16.00

wstęp wolny

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Świadkowie Historii w Muzeum Pana Tadeusza, podczas którego porozmawiamy z historykiem Marianem Turskim, więźniem KL Auschwitz-Birkenau, a także przyjacielem Władysława Bartoszewskiego.

 

Jeśli ktoś goni za sławą, ona przed nim ucieka. Jeśli ktoś działa nie dla sławy, ona go doścignie. Bartoszewski doszedł do tego, o czym marzył, za co cierpiał i siedział, ale w końcu dotarł – tak na pogrzebie Władysława Bartoszewskiego na Powązkach, cytując Talmud, powiedział Marian Turski. I właśnie w tym kontekście odbędzie się kolejne spotkanie w ramach sobotnich wykładów poświęconych historiom związanym z wystawą stałą Misja: Polska oraz Gabinetami Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza.

 

Marian Turski (r. 1926) – historyk, dziennikarz, więzień KL Auschwitz-Birkenau, uczestnik marszu śmierci więźniów obozu w styczniu 1945 roku. Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich. Od 1958 kierownik działu historycznego Tygodnika „Polityka”. Inicjator i przewodniczący jury przyznawanej od 1959 r. Nagrody Historycznej „Polityki”, jednej z najważniejszych polskich nagród historycznych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą, niemieckim Wielkim Krzyżem Zasługi i francuską Legią Honorową.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl