Zmarła pisarka Joanna Kulmowa

Obrazek artykułu
Zmarła poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz utworów scenicznych, zasłużona dla kultury polskiej i Warszawy - Joanna Kulmowa.

O śmierci autorki poinformowała przyjaciółka pisarki Magdalena Barcz. W ostatnich dniach Joanną Kulmową opiekowały się siostry.


Joanna Maria Kulmowa była pisarką, poetką, autorką sztuk teatralnych, słuchowisk, librett operowych dla dzieci i dla dorosłych. Opublikowała trzydzieści tomików wierszy, pięć tomów prozą, a ponad trzydzieści jej utworów scenicznych i słuchowisk radiowych zaadaptowano na potrzeby teatru, radia i telewizji. W 2013 roku zasługi pisarki dla warszawskiej kultury doceniono, przyznając jej prestiżową Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2013 w kategorii „warszawski twórca” za całokształt osiągnieć.


Kulmowa urodziła się 25 marca 1928 roku w Łodzi. W 1952 roku, po skończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi i uzyskaniu dyplomu aktorki dramatu, przeniosła się do Warszawy, gdzie studiowała na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Pracowała jako reżyser w teatrach Łodzi, Poznania, Koszalina oraz w Teatrze Wybrzeże gdzie pełniła funkcję kierownika literackiego. Przez 35 lat Kulmowa związana była z Ziemią Szczecińską.


Jej twórczość z lat 1961-1996 powstała w Strumianach w Puszczy Goleniowskiej (Zachodniopomorskie). Tam z inicjatywy Kulmowej w czasie stanu wojennego działał dziecięcy zespół wokalny i parafialny chór, który występował m.in. w Watykanie przed papieżem Janem Pawłem II. W 1968 r.


Popularność przyniosły jej wiersze dla najmłodszych. W 1996 r. Joanna Kulmowa objęła funkcję prezesa warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Dwukrotnie zorganizowała wspólnie z Janem Kulmą międzynarodowe spotkania literackie. V i VI Warszawskie Dni Literatury „Polska Rzeczpospolitą wielu narodów” odbiły się szerokim echem w kraju i za granicą.

 

W 2008 r. została uhonorowana Nagrodą Literacką Miasta Stołecznego Warszawy jako „pisarka dla dzieci” za tom „Kulmowa – dzieciom”. Wśród odznaczeń, które otrzymała, znalazły się między innymi Medalem Korczakowskim, Złotym Medalem Gloria Artis, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu.

 

źródło: Instytut Książki

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl