Zaproszenie na pasmo literackie - Festiwal Kultury Żydowskiej
Przez 9 festiwalowych dni na krakowskim Kazimierzu na uczestników Festiwalu Kultury Żydowskiej czekać będą m.in., takie wydarzenia jak: rozmowy i dyskusje, warsztaty plastyczne i drukarskie, wyjątkowy spacer po Kazimierzu z Łukaszem Orbitowskim, spotkanie z Wojciechem Jagielskim oraz rozmowa z Charlesem Kingiem wokół niedawno wydanej w Polsce monografii „O północy w Pera Palace”.
Temat przewodni 27. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, to Jerozolima. Aktualnie wydarzenie jest największą prezentacją kultury tworzonej przez Żydów na całym świecie. Wydarzenia pasma literackiego, będą odbywać się pod hasłem „Wspólna Jerozolima – Jerozolima wspólnot”. Wszystkie zdarzenia będą krążyć wokół motywu Jerozolimy jako archetypu miasta podzielonego i pojednanego, duchowego źródła kilku religii, kultur i cywilizacji, w którym historia bezustannie przeplata się z mitem, a także jako miejsca, w którym jak w soczewce skupiają się problemy i wyzwania, jakim żyje współczesny świat.
Pierwszym spotkaniem pasma literackiego na 27. FKŻ będzie niedzielna (25 czerwca) rozmowa z Wojciechem Jagielskim. Z autorem pamiętnych „Modlitwa o deszcz” i „Wypalania traw” będziemy dyskutować m.in. o mechanice konfliktu i przyszłości reportażu w czasach tzw. postprawdy.
Dzień później Centrum Kultury Żydowskiej odwiedzi Charles King – amerykański historyk, ekspert w dziedzinie historii Europy Wschodniej i Rosji. Tematem kolejnego spotkania będzie syndrom jerozolimski – zagadkowe zaburzenie psychiczne, na które zapada ok. kilkadziesiąt pielgrzymów odwiedzających corocznie Jerozolimę.
28 czerwca odbędzie się spotkanie pt. „Widoki Jerozolimy”, a z okazji premiery polskiego wydania tomu Otwarte, zamknięte, otwarte Jechudy Amichaja festiwal zaprasza na specjalne popołudnie poświęcone temu wyjątkowemu poecie i wielokrotnemu kandydatowi do literackiego Nobla.
Pasmo literackie uzupełnią warsztaty, a 1 i 2 lipca w niezwykłej pracowni drukarskiej Józefa Rakoczego w Muzeum Inżynierii Miejskiej odbędzie się składanie pamiątkowych jerozolimskich notesów. Festiwal zakończy wyjątkowy spacer po Kazimierzu z Łukaszem Orbitowskim – jednym z najgłośniejszych współczesnych polskich pisarzy, urodzonym i wychowanym w dzielnicy będącej niegdyś sercem żydowskiego Krakowa.
Organizatorem pasma literackiego na Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO
źródło: Instytut Książki
Strona festiwalu : http://www.jewishfestival.pl/pl/27-fkz-strona-glowna/