Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne

Okładka
Zdrowie psychiczne obejmuje nasze dobre samopoczucie emocjonalne, psychiczne i społeczne. Nasze zdrowie psychiczne wpływa na to, jak myślimy, czujemy, działamy i reagujemy. Nasze zdrowie psychiczne decyduje o tym, jak radzimy sobie ze stresem lub konfliktem.Im więcej mówimy o zdrowiu psychicznym, tym lepiej jesteśmy przygotowani do zmniejszenia stygmatyzacji zdrowia psychicznego. Piętno otaczające zdrowie psychiczne często stanowi przeszkodę w leczeniu i opiece. Uniemożliwia nam proaktywne podejście do dbania o umysł, prawdopodobnie krytyczną część naszego ciała. Samopomocownik Natalii Ziopaji, twórczyni profilu @psychologiczne_ciekawosci pomaga nam w pielęgnowaniu zdrowia psychicznego.


Okazuje się, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o każdą inną część ciała. Może to pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą przerodzić się w problemy ze zdrowiem fizycznym.


Poza informacjami na temat podstaw dotyczących zdrowia psychicznego oraz gdzie szukać pomocy specjalistycznej, kiedy zwykła samopomoc już nie wystarcza, z Samopomocownika dowiemy się również czym są emocje - umiejętności nazywania i wyrażania naszych uczuć i emocji. Kiedy jesteśmy w kontakcie ze swoimi uczuciami, jesteśmy lepiej przygotowani do dbania o nie i poświęcania im uwagi, na jaką zasługują.


Ponadto uświadomimy sobie jak pielęgnować więzi i relacje społeczne – dlaczego są tak ważne? Ludzie wokół nas i nasze miejsce w społeczeństwie odgrywają znaczącą rolę w naszym zdrowiu psychicznym. Badania pokazują, że ci, którzy są bardziej związani społecznie, generalnie są szczęśliwsi i zdrowsi.


Samoświadomość to klucz do dbania o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Oczywiście jest rzeczą oczywistą, że samoświadomość nie jest jedynym składnikiem zmiany i rozwoju. Istnieje wiele innych czynników potrzebnych nam do zmiany niektórych wyzwań i bieżących wzorców w naszym życiu, ale samoświadomość wydaje się być niezbędnym pierwszym krokiem na tej ważnej ścieżce. Ta część książki pomoże nam w budowaniu własnej wartości, ale również zrozumieniu siebie i drugiego człowieka. Tutaj otrzymamy solidną dawkę informacji o tym, jak uczyć się siebie.


Ostatnia część Samopomocnika to motywacja i zaangażowanie. Motywacja opiera się na uczuciach, podczas gdy zaangażowanie opiera się na wartościach. Zaangażowanie bez motywacji to pewna droga do wypalenia. W tym rozdziale poznamy metody, które pomogą nam w zaangażowaniu w działanie, przy okazji ucząc zaangażowania w pomaganie – dowiesz się jak wspierać siebie i innych.


Dlaczego Twoje zdrowie psychiczne jest ważne? Dlaczego więc warto dbać o swoje zdrowie psychiczne? Dbanie o zdrowie psychiczne może mieć wpływ na samopoczucie, relacje, odporność i różne inne czynniki.

 

Zdrowie psychiczne może być delikatnym tematem. Jednak im bardziej uczynimy z tego tematu część naszego codziennego dyskursu, tym łatwiej jednostkom będzie szukać pomocy. Co więcej, czyniąc z tego temat do dyskusji, każdy z nas może być bardziej wyrozumiały i wspierać dobrostan psychiczny innych ludzi. 

 

Traktuj siebie z życzliwością i szacunkiem oraz unikaj samokrytyki. Znajdź czas na swoje hobby i ulubione projekty lub poszerzaj swoje horyzonty. Warto zadbać o siebie, a ta książka będzie doskonały przewodnikiem jak się do tego zabrać.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl