Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne

| Dodano: 25 pażdziernik 2022 | Dodana przez: Fajne Książki Do Czytania

Share

Okładka

Twoja ocena

„Więcej się uśmiechaj!”
„Przesadzasz, inni mają gorzej!”
„Idź pobiegać!”
„Nie bądź taki(-a) delikatny(-a)!”
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni”


Często bagatelizujemy niepokojące sygnały ze strony naszej psychiki, a rady, które dostajemy, sprawiają, że czujemy się jeszcze gorzej. Czekamy, aż „zły humor” sam minie, lub maskujemy go toksyczną pozytywnością. Kiedy brakuje nam motywacji do działania, winę zrzucamy na kiepską pogodę. Wstydzimy się przyznać, że potrzebujemy pomocy. Codziennie jesteśmy bombardowani mnóstwem złych informacji i negatywnych bodźców. Przez to wszystko trudno nam utrzymać odpowiednią higienę psychiczną.


Może warto wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o siebie?

Z Samopomocownika dowiesz się:
- czym są emocje, skąd się biorą, jak je zrozumieć i pielęgnować,
- jak sprawnie komunikować je innym,
- jak radzić sobie ze stresem i stawiać granice,
- czym jest motywacja i jak efektywnie zaangażować się w to, co dla nas ważne,
- co zrobić, gdy brakuje motywacji,
- jak lepiej rozumieć swoich bliskich i ich problemy…
… i wiele, wiele więcej!


Odkryj w sobie psychologiczną ciekawość i postaw swoje zdrowie psychiczne na pierwszym miejscu!


Natalia Ziopaja – psycholożka, psychoedukatorka i interwentka kryzysowa. Prowadzi profil na Instagramie @psychologiczne_ciekawosci, na którym w prosty sposób tłumaczy, jak nauczyć się siebie i zadbać o swoje zdrowie psychiczne.Książka ta zrodziła się z ciekawości, jaką mam w sobie, i z potrzeby odpowiedzi na pytania, które ta ciekawość mi przyniosła. Z ciekawości, ponieważ odkąd pamiętam, poszukiwałam odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest tak, że wiele osób doskonale wie, jak sobie radzić, gdy coś je boli fizycznie lub gdy się zranią, ale wobec psychicznego bólu czy kryzysu są bezradne – tu już nie wszystko jest takie oczywiste. (…) Czekamy, aż samo przejdzie, wpadamy w wir pracy, aby zapomnieć o cierpieniu, nie mówimy innym o gorszym samopoczuciu psychicznym, bo obawiamy się oceny, a do specjalisty udajemy się dopiero wtedy, kiedy jest już naprawdę źle. (…) Bezwzględnie czekamy, bo przecież „jesteśmy normalni(-ne)”, a wzięcie wolnego z powodu emocji, uczuć i trudności psychicznych wydaje się nam co najmniej niedorzeczne. Czy tak wygląda równość pomiędzy zdrowiem psychicznym a fizycznym? Czy zdrowie psychiczne naprawdę zasługuje na mniejszą dbałość i bagatelizowanie?

(fragment)

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/samopomocownik-pielegnuj-swoje-zdrowie-psychiczne-ziopaja-natalia-230542 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne"

Opinia

Awatar użytkownika

Zdrowie psychiczne obejmuje nasze dobre samopoczucie emocjonalne, psychiczne i społeczne. Nasze zdrowie psychiczne wpływa na to, jak myślimy, czujemy, działamy i reagujemy. Nasze zdrowie psychiczne decyduje o tym, jak radzimy sobie ze stresem lub konfliktem.


Im więcej mówimy o zdrowiu psychicznym, tym lepiej jesteśmy przygotowani do zmniejszenia stygmatyzacji zdrowia psychicznego. Piętno otaczające zdrowie psychiczne często stanowi przeszkodę w leczeniu i opiece. Uniemożliwia nam proaktywne podejście do dbania o umysł, prawdopodobnie krytyczną część naszego ciała.  Samopomocownik Natalii Ziopaji, twórczyni profilu @psychologiczne_ciekawosci pomaga nam w pielęgnowaniu zdrowia psychicznego.


Okazuje się, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o każdą inną część ciała. Może to pomóc w zapobieganiu pogorszeniu się problemów ze zdrowiem psychicznym, które mogą przerodzić się w problemy ze zdrowiem fizycznym.


Poza informacjami na temat podstaw dotyczących zdrowia psychicznego oraz gdzie szukać pomocy specjalistycznej, kiedy zwykła samopomoc już nie wystarcza, z Samopomocownika dowiemy się również czym są emocje - umiejętności nazywania i wyrażania naszych uczuć i emocji. Kiedy jesteśmy w kontakcie ze swoimi uczuciami, jesteśmy lepiej przygotowani do dbania o nie i poświęcania im uwagi, na jaką zasługują.


Ponadto uświadomimy sobie jak pielęgnować więzi i relacje społeczne – dlaczego są tak ważne? Ludzie wokół nas i nasze miejsce w społeczeństwie odgrywają znaczącą rolę w naszym zdrowiu psychicznym. Badania pokazują, że ci, którzy są bardziej związani społecznie, generalnie są szczęśliwsi i zdrowsi.


Samoświadomość to klucz do dbania o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Oczywiście jest rzeczą oczywistą, że samoświadomość nie jest jedynym składnikiem zmiany i rozwoju. Istnieje wiele innych czynników potrzebnych nam do zmiany niektórych wyzwań i bieżących wzorców w naszym życiu, ale samoświadomość wydaje się być niezbędnym pierwszym krokiem na tej ważnej ścieżce. Ta część książki pomoże nam w budowaniu własnej wartości, ale również zrozumieniu siebie i drugiego człowieka. Tutaj otrzymamy solidną dawkę informacji o tym, jak uczyć się siebie.


Ostatnia część Samopomocnika to motywacja i zaangażowanie. Motywacja opiera się na uczuciach, podczas gdy zaangażowanie opiera się na wartościach. Zaangażowanie bez motywacji to pewna droga do wypalenia. W tym rozdziale poznamy metody, które pomogą nam w zaangażowaniu w działanie, przy okazji ucząc zaangażowania w pomaganie – dowiesz się jak wspierać siebie i innych.


Dlaczego Twoje zdrowie psychiczne jest ważne? Dlaczego więc warto dbać o swoje zdrowie psychiczne? Dbanie o zdrowie psychiczne może mieć wpływ na samopoczucie, relacje, odporność i różne inne czynniki.

 

Zdrowie psychiczne może być delikatnym tematem. Jednak im bardziej uczynimy z tego tematu część naszego codziennego dyskursu, tym łatwiej jednostkom będzie szukać pomocy. Co więcej, czyniąc z tego temat do dyskusji, każdy z nas może być bardziej wyrozumiały i wspierać dobrostan psychiczny innych ludzi. 

 

Traktuj siebie z życzliwością i szacunkiem oraz unikaj samokrytyki. Znajdź czas na swoje hobby i ulubione projekty lub poszerzaj swoje horyzonty. Warto zadbać o siebie, a ta książka będzie doskonały przewodnikiem jak się do tego zabrać.

7 grudzień 2022 18:22

Nowa opinia

Recenzje dla: "Samopomocownik. Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne"

Pielęgnuj swoje zdrowie psychiczne

Im więcej mówimy o zdrowiu psychicznym, tym lepiej jesteśmy przygotowani do zmniejszenia stygmatyzacji zdrowia psychicznego. Piętno otaczające zdrowie psychiczne często stanowi przeszkodę w leczeniu i opiece. Uniemożliwia nam proaktywne podejście do dbania o umysł, prawdopodobnie krytyczną część naszego ciała. Samopomocownik Natalii Ziopaji, twórczyni profilu @psychologiczne_ciekawosci pomaga nam w pielęgnowaniu zdrowia psychicznego. Okazuje się, że dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl