Miłość oddzielona urojeniem

Obrazek artykułu
Nastoletnia miłość burzy mury i niszczy reżimy we współczesnej literaturze młodzieżowej.


Wystarczy para przeznaczonych sobie ludzi i bohaterka, która przez całe trzy tomy cyklu zastanawia się nad tym trzecim. Na szczęście w „Granicy” udało wyłamać się z tego trendu i przedstawić czystą młodzieńczą miłość pozbawioną zbędnej dramaturgii, lecz nie pozbawioną cierpienia. Co byś bowiem zrobił, gdyby twoja ukochana na zawsze miała pozostać poza twoim zasięgiem, a jej dotknięcie zburzyłoby porządek ukochanej przez nią krainy? Jak wzbudziłbyś miłość w kobiecie, która z góry wydaje się dla ciebie osobą nieosiągalną, a jednocześnie opanował nieznany ci los i przeznaczenie zawarte w splocie niezrozumiałych dla Ciebie wydarzeń? Przed tymi właśnie odpowiedziami staje nastoletni Kay. Czarodziej urodzony z wielką mocą, którego przeznaczeniem jest odnaleźć miłość swojego życia.


Przeznaczeniem prowadzącym nie tylko do zguby, lecz także do utraconego domu, który niczym fatamorgana wyłania się z piasku przeszłości po to, aby znów odsunąć się od naszego bohatera i rozpłynąć w nurcie następujących po sobie wydarzeń. Miłość Kaya do Karen jest głęboka i niepozbawiona podstaw. Nie opiera się tylko na przeznaczeniu. Autor umiejętnie buduje relacje między głównymi bohaterami, pozwalając na wspólną grę poszczególnych aspektów osobowości każdego z członków zakochanej pary. Na tym tle wyróżnia się zwłaszcza Kay.


Pomimo iż koniec zdaje się nie być szczęśliwy, nie rezygnuje on z własnej miłości. Szybko otrząsa się z zaślepienia i zachowując zdrowy rozsądek, dąży do uwolnienia swej ukochanej bez przelewania zbędnej krwi. Jako chłopiec z wielką mocą staje przed wielkim wyzwaniem. Nie może zburzyć świata, nie może zniszczyć krainy, która nie pozwala być im razem, ani ukoić cierpienia nastoletniego serca. Przechodzi jednak nad tymi wydarzeniami do porządku dziennego. Nie tracąc nadziei na wspólną przyszłość, szuka sposobu na jej zrealizowanie. To właśnie ta prosta miłość Karen i Kay’a wyróżnia ich na tle innych par współczesnej literatury młodzieżowej.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl