Kupujemy mniej książek na świąteczne prezenty

Obrazek artykułu
Podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia wielu Polaków nie znajdzie książkowych prezentów pod choinką. Okazuje się bowiem, że na podarki wolimy wybierać perfumy, kosmetyki i słodycze.

Nastał grudzień, a wraz z nim ruszyły przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Ten wyjątkowy czas jak zawsze motywuje do dokonywania  zakupów, z czego doskonale zdają sobie sprawę handlowcy. Wydawcy również wiedzą, że jest to najważniejszy okres na rynku księgarskim, ponieważ bardzo chętnie kupujemy książki jako prezenty pod choinkę. Niestety choć książka to doskonały podarunek dla każdego, w tym roku prawdopodobnie straci swą wiodącą rolę.


Z najnowszego raportu  firmy doradczej Deloitte wynika, że książki straciły wiodącą pozycję, i nie będą już najczęściej kupowanym prezentem na Boże Narodzenie. Zdecydowanie chętniej, bliskich i przyjaciół obdarowywać będziemy perfumami, kosmetykami i słodyczami. 
Książka jako prezent traci na popularności nie tylko w Polsce, tendencja ta zauważalna jest bowiem także w innych krajach Europy. W 4 z 9 badanych krajów ludzie spodziewają się otrzymywać w prezencie pieniądze, na książki liczą Włosi.


Podupadająca roli książki w roli bożonarodzeniowego prezentu może wynikać z kilku przyczyn, a jedną z nich może być rosnąca popularności ebooków. Choć bardziej znaczący zdaje się fakt, że nadal odnotowywany jest spadek czytelnictwa. 

Na szczęście nie musimy obawiać się, że w tym roku Mikołaj nas nie odwiedzi, ponieważ  na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina zamierza wydać średnio 1 121 złotych, czyli o 5 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Możliwe, że niektórzy dorośli zawiodą się nie znajdując pod choinką książek. Na szczęście sytuacja ta nie powinna dotyczyć dzieci i młodzieży. Badanie online przeprowadzono wśród ponad 6,5 tysiąca respondentów w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat. Tegoroczna edycja analizuje dane z dziewięciu krajów europejskich (Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Niemcy, Belgia, Dania, Polska, Rosja).
Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl