Piękna czterdziestoletnia. Opowieść o dojrzewaniu do dorosłości

| Dodano: 29 kwiecień 2021 | Dodana przez: Monika Urban

Share

Okładka

Twoja ocena

Czterdzieści świeczek na torcie... Koszmar? Survival? A może przygoda życia?

Skrzący się humorem, błyskotliwy reportaż z frontu walki,

którą nazywamy kryzysem wieku średniego.Kiedy Pamela Druckerman kończy czterdzieści lat, kelnerzy w jej ulubionej paryskiej kawiarni przestają witać ją figlarnym „Bonjour, mademoiselle!”.

Z rozczarowaniem zauważa też, że spojrzenia mężczyzn mówią coś innego niż dotychczas: „Przespałbym się z nią, ale…”. Przez dłuższy czas nie może się w tym wszystkim połapać, ale w końcu zaczyna rozumieć podtekst rozmów, buduje (nieco) zdrowsze relacje i rezygnuje z toksycznych przyjaźni.

Jakie są współczesne czterdziestolatki? Czego dowiadujemy się, przekraczając tę magiczną granicę? Naprawdę czujemy się już dorosłe?

I dlaczego, do licha, nikt nas nie przestrzegł przed cellulitem zdradziecko atakującym ramiona i uda?

Ten szczery do bólu i autoironiczny pamiętnik zawiera celną diagnozę dekady w życiu, podczas której:• twój wiek wydaje ci się sekretem;

• jest przynajmniej jeden sport, którego zakazuje ci lekarz;

• stosujesz antykoncepcję, ale czy potrzebnie?

• rodzice odstąpili od prób zmieniania cię;

• masz sentyment do tych pięciu kilogramów, które na zmianę przybierasz i tracisz;

• nie starasz się już wyglądać niepowtarzalnie i wreszcie jesteś sobą!Autorka bestsellerów W Paryżu dzieci nie grymaszą i Dziecko dzień po dniu, które niejednej mamie pozwoliły przetrwać trudy wczesnego macierzyństwa, prowadzi nas przez kolejny kluczowy etap w życiu w poszukiwaniu mądrości i wiedzy o samej sobie —„pięknej czterdziestoletniej”.

Źródło: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3846/piekna-czterdziestoletnia ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Piękna czterdziestoletnia. Opowieść o dojrzewaniu do dorosłości"

Opinia

Starzenie się nie jest łatwe

Awatar użytkownika

Pisarka dzieli się z czytelnikiem opowieściami o swoim życiu, zwłaszcza o dorastaniu do  bycia kobietą w średnim wieku. Tematyka tej książki jest jednak zróżnicowana: dostajemy opowieści o pochodzeniu autorki, epizodach z jej życia we Francji, poznajemy wzloty i upadki wychowywania dzieci, nawiązywania przyjaźni i robienia zakupów. Ponadto autorka odnosi się do mądrości dobrze znanych myślicieli i naukowców. Książka jest pełna szczerych spostrzeżeń i odkryć. Druckerman opowiada również o swojej walce z rakiem i świętuje sukces swojej książki. Opowiada o celach, które chciałaby osiągnąć, ale jeszcze nie całkiem je osiągnęła, na przykład w rozdziale „Jak się starzeć z wdziękiem”, wyjaśnia: „(…) wyglądać bien dans son âge znaczy przeżywać każdy swój wiek w możliwie najlepszy sposób. (…) Wymaga wiary w to, że twój kształt, umysł i kompilacja cech – w tym wiek – mają zasłużone miejsce na świecie”.


Podczas gdy Druckerman wnosi swoją wyjątkową perspektywę do wielu oczekiwanych tematów i zagadek związanych ze starzeniem się, szczególnie interesujące jest to, co pisze o pozytywnych zmianach, jakie wiek wnosi do kariery i poczucia własnej wartości.


Pierwsze eseje Druckerman malują pełen współczucia i możliwy do odniesienia portret jej zdezorientowanego młodszego ja — dziewczyny dorastającej w Miami w latach 80. wśród krewnych, którzy nie chcieli rozmawiać o niczym nieprzyjemnym. „Jak być mądrą” to tak naprawdę jeden z rozdziałów książki. Druckerman wprowadza w nim koncepcję „inteligencji skrystalizowanej”, ideę, że osoby w średnim wieku mają zdolność wyciągania wniosków, formułowania osądów na podstawie swoich doświadczeń i stosowania swojej wiedzy w nowych sytuacjach. Druckerman często mówi o „kartach katalogowych”, które pojawiają się w jej głowie. I teraz gdy jest już po czterdziestce, kiedy staje przed problemem, który przypomina coś, przez co już przeszła lub o czym słyszała od innych - przypomina jej, jak potoczyły się podobne wydarzenia i pomaga szybciej dochodzić do właściwych wniosków.cała recenzja na stronie http://autorzy365.pl/starzenie-sie-nie-jest-latwe_a6802

2 lipiec 2021 20:00

Nowa opinia

Recenzje dla: "Piękna czterdziestoletnia. Opowieść o dojrzewaniu do dorosłości"

Starzenie się nie jest łatwe

Autorka przyjmuje to jako fakt i swoją narrację opiera na pewności, że jej słowa odbiją się echem w wielu sercach na całym świecie. Zszokowana uświadamia sobie, że liczyła na swój nadnaturalnie młodzieńczy wygląd, który nie tylko przetrwa, ale także zyska przewagę.„Po czterdziestce, jako ktoś, kto w młodości wyglądał przeciętnie, zamierzam wreszcie wziąć odwet. Osiągnęłam etap życia, w którym nie trzeb być piękną; dobrze zakonserwowana i otyła mogę tera uchodzić za ładną”.Pamela Druckerman, amerykańska...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl