Sztuka umierania

| Dodano: 31 pażdziernik 2019 | Dodana przez: redakcja

Share

Okładka

Twoja ocena

To książka o kulisach kulturystyki. Dla przyszłych kulturystów przygotował ją Andrzej Sitarek, który jako sportowiec na własnej skórze „przetestował” wszystkie tajniki tej dyscypliny sportowej. Fakty i mity na temat kulturystyki to nie wszystko, co znajdziemy w tej pozycje. Nie jest to bowiem zwykły podręcznik, czy poradnik dla przyszłych kulturystów lub osób zainteresowanych tą dyscypliną sportową, ale poruszająca opowieść o morderczych treningach, tajnikach odżywiania, rozplanowaniu każdego treningowego dnia oraz wzlotach i upadkach. Nie zawsze bowiem uzyskiwane efekty są zadowalające.

Książka napisana została prostym, często wulgarnym językiem. Jej celem nie jest bowiem zbędne koloryzowanie rzeczywistości i oszukiwanie potencjalnych kulturystów. Sztuką jest znać prawdę, i mimo to podjąć wyzwanie. Chcący poważnie zająć się kulturystyką muszą być przygotowani na ból, wycieńczające treningi, pot i krańcowe wycieńczenie. W trakcie lektury poznamy różne formy i rodzaje treningów, przykładowe sposoby odżywiania, propozycje diet, rozłożenia treningów. Szczególna uwaga zwrócona została także na motywację i nastawienie psychiczne. W umyślne kryje się bowiem klucz do sukcesu.

Autor szczerze opowiedział o swoich słabościach oraz porażkach, które zawsze starał się przemienić w coś pozytywnego. To przykład, z którego warto czerpać inspiracje.

Patronat nad książką objęli: Kulturystyka.org.pl, Noeasy.pl, Oaza recenzji, Kulturalne rozmowy.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/sztuka-umierania/ ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Sztuka umierania"

Opinia

W pułapce sterydów.

Awatar użytkownika

W pułapce sterydów.

Kulturystyka. Pięknie wyrzeźbione ciała. Widujemy to czasem (lub częściej niż "czasem" - zależy czy ktoś to lubi, śledzi i/lub praktykuje) na zawodach, w trakcie transmisji z tychże zawodów, a także na siłowni. Co się kryje za tym sportem? (bo wszak jest to sport). Czy tylko pot wylany na salach ćwiczeń? Zdecydowanie nie tylko to. Andrzej Sitarek to doświadczony trener, który widział w tym sporcie niejedno. W niniejszym poradniku (a zarazem swego rodzaju pamiętniku) dzieli się z nami spostrzeżeniami na temat kulturystów i samej kulturystyki oraz stojących za nią idei.
Kult ciała. Takimi właśnie słowami można podsumować współczesną kulturystykę - a przynajmniej tę rozumianą przez szeroko pojęte "masy" (zbieżność z przyrostem masy mięśniowej przypadkowa, ale w tym przypadku jak najbardziej na miejscu). Tzw. "masy" uważają, że wystarczy pobiec sobie na siłownię kilka razy na tydzień, odbębnić tam swoje, nałykać się sterydów żeby efekt był szybszy... i gotowe. Otóż nic bardziej mylnego. Andrzej Sitarek próbuje w niniejszej książce zerwać z tym spłaszczeniem kulturystyki wykazując, że jest ona czymś więcej. W rozumieniu autora tej książki jest to bowiem pewien styl życia, który wykracza daleko poza okazjonalne wizyty na jakiejkolwiek sali treningowej.

W kulturystyce mogą - zdaniem autora - idealnie odbijać się ciągoty do głupoty i do pójścia na skróty. Mowa o wszelakiej maści prochach, sterydach i (Sitarek nie boi się użyc tego słowa - choć jest to dyskusyjne nazewnictwo w odniesieniu do zażywanych specyfików) narkotykach zażywanych przez amatorów pięknej sylwetki. Wspomnianą głupotą jest także według Sitarka wszechobecny szpan rzeźbą własnego ciała i sodówa objawiająca się w efekcie wędrówkami po nocnych klubach - te bowiem są często codziennością pseudokulturystów.
Na czym więc powinna polegać kulturystyka? W skrócie - na idealnym balansie ciała i ducha. Ciało jest bowiem (i być powinno) świątynią tego drugiego. Brzmi górnolotnie? Być może. Ale nie sposób odmówić racji temu rozumowaniu - przynajmniej w części odnoszącej się do zdrowego trybu życia i do dbania o siebie (Siterek bardzo owe dążenia i wartości podkreśla na każdym kroku).
Cała książka... no cóż - postrzegana to ona może być różnie. Wartościowe są z całą pewnością wspomnienia z aktywności własnej i trenerskiej autora. Są one pewnym świadectwem tego, na czym powinien polegać ten sport. Z drugiej strony - sporo tu mięsa... I to takiego z kategorii, która może być przypisana do wynurzeń typów "typów bez karków" (nikogo oczywiście nie obrażając - sformułowania używam w odniesieniu do pato-kulturystów, których autor wyraźnie wskazuje palcem).. Brzydko brzmi, wiem - no ale taka prawda. Irytować też nieco może czytelnika fakt, że autor tak często odnosi się do duchowości, do ostateczności i do postrzegania ciągu aktywności życiowych jako do łańcucha, który nieuchronnie prowadzi do śmierci. Wszystko to oczywiście prawda, ale czy trzeba aż tak "uduchowiać" kulturystykę jako taką? Lekka przesada moim zdaniem (z całym szacunkiem oczywiście dla wyznawanych przez autora wartości).

7 wrzesień 2020 12:04

Opinia

O kulturystyce bez lukru

Awatar użytkownika

Autor nie czytał książek psychologicznych i nie próbuje nawet być coachem. On sprzedaje czytelnikowi swoje doświadczenie, lata morderczych treningów, wzlotów i upadków. Chce przestrzec przyszłych kulturystów, aby nie popełnili jego błędów. W „Sztuce umierania” zawarta jest pewna mądrość o niepoddawaniu się, balansowaniu na granicy śmierci. Sam Sitarek nadal się uczy podejścia do swojej pracy. Można więc nazwać „Sztukę umierania” poradnikiem, po który sięgnąć powinni młodzi chcący rozpocząć przygodę z kulturystyką.
cała recenzja na stronie - http://www.kulturalnerozmowy.pl/2019/12/andrzej-sitarek-sztuka-umierania-o.html

12 grudzień 2019 07:19

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl