Spirala

| Dodano: 2 lipiec 2013 | Dodana przez: admin

Share

Okładka

Twoja ocena

W boliwijskiej puszczy campesino Pedro i jego kobieta uprawiają kukurydzę i ziemniaki, hodują świnie i kozy. Ciężko harują od świtu do późnej nocy, by wyżywić liczną rodzinę. Pedro nieustannie ssie liście koki z dziko rosnących krzaków, jak czynili jego przodkowie od stuleci. Mama - koka, wiadomo, wspomaga i dodaje sił.
Z powodu zalania rynku importowaną z Ameryki kukurydzą ceny skupu gwałtownie spadają. Z targu przynosi się do domu coraz mniej pieniędzy, a nieletnie dzieci dorastają. Jakie jest wyjście?
Odpowiedź na to ważkie pytanie zna wuj Roberto. Stara się o załatwienie dla siostrzeńca rządowej licencji na legalną uprawę koki dla amerykańskiej wytwórni napojów orzeźwiających. To jest jedna strona medalu. Zgodna z prawem. Druga jest o wiele mniej legalna.
Ameryka Południowa, Stany Zjednoczone, Rosja oraz wzburzony Ocean Atlantycki - taka jest malownicza sceneria nieustającej, mrocznej, brutalnej batalii potężnych gangów międzynarodowych o przechwycenie narkotycznych szlaków transportowych i niebotycznych zysków.
To widzimy na powierzchni. A co pod powierzchnią?
„Nic tak nie ożywia akcji jak para trupów „ - zdaje się mówić do nas autor, z przymrużeniem oka. Nie doznajemy zawodu - martwe ciała ścielą się gęsto, w toku wartkiej narracji.
Magnat i latyfundysta w sojuszu z generałem stawiają sobie ambitne cele polityczne. Kto może im w tym przeszkodzić? Pozornie nikt. Mają przecież za sobą potężną armię i licznych sojuszników partyjnych. W dodatku, wpływowe osobistości w Waszyngtonie zapewniają o swoim poparciu. Swiat, wydaje się, stoi przed spiskowcami otworem.
Nie uwzględniają jednak słabości własnej natury ludzkiej oraz - co za niespodzianka - wpływu pewnej uroczej, ufryzowanej osóbki o włoskach blond. Mając za sobą określoną przeszłość, aktywnie stara się ona o zapewnienie sobie określonej przyszłości. Historia czasami pod wpływem takich osóbek gwałtownie zmienia swój bieg i kierunek.
Dość przypadkowo zaplątany w nieludzkie tryby gwałtownych wydarzeń młody bankowiec o polskich korzeniach pierwotnie zajmuje się wyłącznie swoimi przyziemnymi troskami egzystencjonalnymi, kierując przy okazji romantyczne porywy w stronę przygodnie poznanej sympatycznej panienki. Sielanka trwa. Przeznaczenie jednak brutalnie wyrywa go z chwilowego błogostanu rzucając na mętne i spienione wody zbrodni międzynarodowej.
„Nie poradzi Herkules przeciwko zastępom licznym…” - instruowali nas starożytni. A jak w tym przypadku?

Dostępna w

Opinie o: "Spirala"

Nowa opinia

Recenzje dla: "Spirala"

Recenzja Spirali Aleksandra Janowskiego

Michael Normand jest doradca finansowym w jednym z amerykańskich banków. Jest bystrym młodym człowiekiem, ale ma pewne cechy, które w tej dziedzinie wielkiej kariery mu nie wróżą – jest uczciwy, a co gorsza (dla niego) głośno mówi co myśli, nie bacząc do kogo mówi… W świecie, gdzie liczy się tylko kasa nie ma wielkich szans i nic dziwnego, ze pewnego dnia zostaje bez pracy. Ale bardzo szybko okazuje się, ze jego „samobójcze” cechy pomogą mu znaleźć znacznie ciekawsze zajęcie. W tym samym czasie, w dalekiej...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl