Empik odpowiedział na list intelektualistów

Obrazek artykułu
Niedawno osobistości ze świata kultury wystosowały list do prezesa zarządy Empiku, teraz Empik odpowiedział i obszernie uzasadnił swa rolę w świecie książki.

Jak wiadomo list napisany przez osobistości ze świata kultury bardzo krytycznie odniósł się do Empiku, który niejako negatywnie wpłynął na rynek książki. Prezes zarządu Empiku odpowiedział na list i obszernie uzasadnił swa rolę w świecie książki. Teraz sami musimy zmierzyć się z oceną sytuacji.


List prezes zarządu Empik Sp. z o.o.:


Szanowni Państwo,

Dziękuję za list – z uwagą zapoznałam się z jego treścią i odbieram go jako konstruktywną opinię. Jesteśmy w momencie opracowywania strategii na najbliższe lata i głos artystów oraz ludzi kultury jest dla nas bardzo istotną wskazówką na drodze do pozytywnych zmian.

Jako zespół Empiku czujemy się wyróżnieni, że jesteśmy dla Państwa partnerem do dyskusji o kondycji czytelnictwa w Polsce. Będąc w trakcie prac nad definicją potrzebnych zmian, chcielibyśmy równocześnie wspomnieć, że już dziś Empik realizuje szereg działań, o których mowa w Państwa liście – działania te będziemy również kontynuować w kolejnych latach.

 

Rola książki w Empiku:

Książki są najważniejszą i kluczową dla nas kategorią i mają stabilny udział w ogólnej sprzedaży, w 2014 roku na poziomie ok. 43% ogólnego obrotu salonów. Empik, pomimo że nie jest tylko księgarnią, bo oferujemy zdecydowanie szerszy asortyment, od zawsze był postrzegany jako miejsce, do którego w pierwszej kolejności przychodzi się właśnie po książki. To DNA marki starannie pielęgnujemy i książka nadal pozostanie kluczową kategorią w portfolio asortymentowym Empiku. Od wielu lat ten udział jest stabilny – na poziomie 42-43 proc.. Cel na najbliższe lata to 45 proc. udziału książki w ogólnym obrocie sieci.

Warto też dodać, że w ubiegłym roku w 101 salonach powiększyliśmy powierzchnię dedykowaną książce oraz o kilkanaście procent powiększyliśmy udział książek z tzw. back katalogu (starsze tytuły).

 

Oferta książkowa w Empikach:

Oferta książkowa Empików uzależniona jest od wielkości sklepów. W dużych salonach dostępny jest szeroki wybór tytułów łącznie z klasyką literatury, poezją, książkami specjalistycznymi, etc. W mniejszych salonach, ze względu na ich rozmiary, prezentujemy ofertę nowości wydawniczych oraz najbardziej popularne tytuły, ale każdy z klientów ma możliwość zamówienia interesującego go tytułu na miejscu, z darmową dostawą do salonu. Jednocześnie staramy się na bieżąco ulepszać naszą ofertę i jest to jeden z priorytetów na najbliższe miesiące.

 

Empik a współpraca w małymi wydawnictwami:

Śledzimy trendy i jesteśmy na bieżąco z ofertą wydawniczą – również tą niszową. Współpracujemy z wieloma małymi wydawnictwami, ale za pośrednictwem dystrybutorów. To model obowiązujący na całym świecie. Niestety, nie jesteśmy w stanie współpracować bezpośrednio z każdym z wydawnictw.

 

Empik a nagrody literackie:

Nie możemy zgodzić się z treścią listu, że nie promujemy książek nagrodzonych w konkursach literackich. Jest to obszar, które chcemy udoskonalać w kolejnych latach, ale warto zwrócić uwagę, że w 2014 roku Empik był partnerem wielu ważnych nagród literackich:

– Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

– Nagroda im. Jana Długosza

– Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS,

– Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej,

– Nagroda „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

 

W ramach współpracy z organizatorami plebiscytów promowaliśmy same konkursy oraz – przede wszystkim – książki autorów nominowanych i laureatów nagród. W salonach Empiku odbyły się panele autorów nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody ANGELUS. W kilkudziesięciu salonach w Polsce od 2014 roku pojawił się także specjalny regał „Nagrody literackie”, na którym eksponowane były nie tylko książki wyłonione przez organizatorów nagród literackich z którymi współpracowaliśmy, ale także innych ważnych przedsięwzięć jak Nagroda Nike, Paszporty Polityki czy literacki Nobel.

 

Empik a promocja czytelnictwa:

Empik aktywnie promuje czytelnictwo; nasze media społecznościowe skupiają mnóstwo fanów literatury (fb 505 000 fanów), codziennie zamieszczamy treści promujące czytelnictwo, często też organizujemy konkursy, w których do wygrania są książki.

W naszych salonach prowadzimy projekt „Kulturalni Polecają”, to specjalna półka, na której znane osoby polecają swoje ulubione książki. W projekcie wzięli udział Maria Czubaszek, Dorota Wellman, Michał Rusinek i Karolina Korwin Piotrowska. Należy dodać, że nie są to tytuły „łatwe, lekkie i przyjemne”. Karolina Korwin Piotrowska, której rekomendacje można znaleźć w Empikach teraz, to miedzy innymi: „Beksińscy” Magdaleny Grzebałkowskiej czy „Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzaty Halber.

Od 2008 roku prowadzimy program popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci w wieku 5-8 lat – „Przecinek i Kropka”. Na ten projekt składają się bezpłatne warsztaty dla maluchów; w ramach tych zajęć dzieci poznają historię pisma, druku, dowiadują się jak powstaje książka. W przystępny i atrakcyjny sposób zaszczepiamy w nich fascynację słowem pisanym. W warsztatach Przecinek i Kropka wzięło dotąd udział ponad 70 tys. dzieci. Tylko w 2014 roku odbyło się ponad 500 warsztatów, w których udział wzięło ok. 10 tys. dzieci. Kto na rynku może poszczycić się podobnym programem rozwijania czytelnictwa wśród dzieci?

 

W ramach „Przecinka i Kropki” organizujemy również konkurs na najlepszą książkę dziecięcą. Nasze Jury (Dorota Koman, Ewa Gruda, Ewa Świerżewska i Aleksandra Piotrowska) nominuje 10 najbardziej wartościowych i ambitnych książek dla dzieci – wśród nich dominują pozycje małych wydawnictw. To Nominacje bardzo intensywnie w naszych salonach. Następnie odbywa się głosowanie czytelników. Ogłoszenie zwycięzcy ma miejsce na uroczystej gali podczas Warszawskich Targów Książki.

 

Warto też wspomnieć o Bestsellerach Empiku – wielkiej, medialnej gali – gdzie wśród kategorii książkowych nagradzamy również literaturę faktu czy poezję.

 

Spotkania w salonach Empiku:

W 2014 roku wspólnie z wydawcami zorganizowaliśmy ponad 400 spotkań z autorami książek, w tym m.in. z: Etgarem Keretem, Joanną Bator, Brygidą Helbig, Partycją Pustkowiak, Łukaszem Orbitowskim, Jackiem Dehnelem, Januszem Rudnickim, Jerzym Stuhrem, Reginą Brett, Normanem Davisem, Wiktorem Suworowem, Dymitry Glukhovsky’m, Jerzym Bralczykiem, Cezarym Harasimowiczem, Januszem L. Wiśniewskim, Mają Lidią Kossakowską, Grahamem Masternon’em, Lisą Gardner, Piotrem Zychowiczem, Alexandrą Richie, Marcinem Królem, Zygmuntem Miłoszewskim i wielu innymi. Poza spotkaniami autorskimi w salonach odbyło się też ponad ok. 25 poświęconych książkom warsztatów, dyskusji i happeningów.

 

Ustawa o książce:

Empik widzi wartość projektu ustawy o książce. Doświadczenie w innych krajach pokazuje, że taka decyzja wyszła wszystkim na dobre: wydawcom, autorom, czytelnikom i księgarzom.

 

Jesteśmy otwarci na dialog i na spotkanie z Państwem w celu omówienia tematów, o których piszą Państwo w liście.

 

Z poważaniem,

Ewa Szmidt-Balcerz

Prezes Zarządu Empik

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl