Dni z Kalendarza - zbiór interesujących opowiadań

Okładka
Ebook Małgorzaty Chaładus „Dni z kalendarza” to zbiór interesujących opowiadań w dużej mierze poświęconych kobietom, zmagających się z różnymi problemami, z różnym bagażem doświadczeń, tych młodych z jeszcze nie zapisaną kartą księgi życia, ale także i tych, które mają ją niemal do końca zapełnioną.
Każda z nich ma do opowiedzenia coś innego, każda ma inne doświadczenia życiowe. Poza tym ukazała się takze powieść Małgorzaty Chaładus ”Szwecja i ja” oraz kolejny zbiór opowiadań ”Fantazja” o charakterze science fiction. Mamy w niej kilka opowiadań odnoszących się do współczesnych problemów ludzkości, które są wyolbrzymione w fantastycznym świecie nie z tej ziemi. Poniżej prezentuję co pokrótce każde z nich zawiera. Ważną informacją jest to, że w zbiorze „Dni z kalendarza” znajdują się opowiadania nagrodzone w konkursach literackich (Matka Judasza, Żurawie).

„Cyntia” jest pracoholiczką. Święta są dla niej udręką. Nie ma ochoty na spotkania z rodziną. Na dodatek „zdradził” ją idol, którego życiem kierowała w fantazji nie znając go.

„Panna młoda” - Tragedia starego człowieka, który traci chorą na Alzheimera żonę.

„Dowolny przekład z Dekamerona” - Cztery przyjaciółki, Polki, spotykają się regularnie. Jednego dnia opowiadają sobie o pierwszych miłościach i drogach, które zawiodły je do Szwecji. Na przeszłość patrzą z sentymentem i lekką ironią.

„Dzień jak co dzień” - Weronika samotnie wychowuje synka. Na życie zarabia opieką nad starymi ludźmi. W ten dzień ma dużo pracy, a czekają jeszcze przygotowania do urodzinowej uroczystości synka, który zażyczył sobie niezwykłego prezentu.

„Dziewczyna z naprzeciwka” – Po kłótni z Kamilem Wanda zostaje sama. Do mieszkania naprzeciw wprowadza się Linus z dziewczyną o egzotycznym wyglądzie. Wanda zazdrości im ich szczęścia. Pewnego dnia krewni napadają na dziewczynę. Zhańbiła rodzinę zamieszkując bez ślubu z obcym.

„Izolda” - Iza przypadkowo dowiaduje się o istnieniu przyrodniego brata, owocu wakacyjnego romansu ojca.

„Jedna noc z życia prawdziwej kobiety” – Przepiękna Pearl dnie spędza na afiszu reklamując buty. Nocami jest wolna i spotyka się z innymi reklamowymi pięknościami.

„Jubileusz” - Cała rodzina szykuje się do obchodów setnej rocznicy urodzin seniorki. Jubilatka uważa, że robią wiele hałasu o nic. Patrzy wstecz na swoje życie. Wspomina jego etapy, kobiety, którymi była.

„Margaret M.”
- Margaret wybiera się z partnerem w góry na narty. Zauroczona górskim ratownikiem Margaret łamie nogę i ląduje w szpitalu. Partner ją opuszcza. Ratownik zakochuje w pielęgniarce. Margaret próbuje sposobów, żeby sobie na nowo ułożyć życie.

„Matka Judasza" - Matka jest w szoku. Jej syn okazał się mordercą kobiet. Zastanawia się, czy jakaś wina leży po jej stronie. Coś zaniedbała w jego wychowaniu? Czuje wstręt do jego zbrodni i jednocześnie nie może przestać kochać chłopczyka, którym był.

„Metro” - Jazda w kółko metrem, obserwowanie współpasażerów, układanie fantastycznych historii o ich życiu to odprężenie po nudnych i prowadzących do nikąd kursów dla bezrobotnych.

„Oczekiwanie” - Antoni i Janina oczekują na przyjazd wnuka, który chce im przedstawić narzeczoną. Antoni ukrywa przed żoną, że dowiedział się od lekarza o złym stanie zdrowia.

„Odwiedziny” - Bratowa zaprosiła Marię do siebie. Obie kobiety nigdy się nie lubiły. Dopiero teraz, obie już stare, są w stanie szczerze ze sobą rozmawiać.

„Pociąg” – Kinga wraca od rodziny narzeczonego, który tuż przed ślubem zakochał się w innej. Jej milczącym towarzyszem podróży jest młodzieniec też zawiedziony w miłości.

„Poprawka” - Alicja odkrywa, że nowa sąsiadka jest kubek w kubek podobna do niej samej z czasów młodości. Jej życiowa sytuacja również. Alicja postanawia zapobiec, żeby sobowtór powtarzał jej dawne błędy.

„Słońca” - Przyjaciółka usiłuje pomóc kobiecie cierpiącej na zaburzenia psychiczne w przystosowaniu się do życia. Niezrozumienie otoczenia skazuje te próby na niepowodzenie.

„Smakowanie Świata” - Bohater opowiadania poznaje świat zmysłem smaku.

„O kojącym wpływie spaghetti na moje życie” - Skrzywdzona przez życie kobieta pociesza się lodami czekoladowymi i układaniem kolaży z makaronu.

„Bieg” - Córka bohaterki poprzedniego opowiadania krąży między dwoma matkami. Biologiczna oddała ją na wychowanie żonie swojego byłego kochanka.

„Stypa” - Rodzina, także ta z zagranicy, ma spotkać się na stypie po śmierci matki. Porządkująca mieszkanie córka znajduje listy miłosne rodziców.

„Walczyk” - Stojąca przed św. Piotrem duszyczka nie rozumie jakie grzechy można jej zarzucić. Jeździła przez życie tylko walczykiem, nie walcem drogowym.

„Wspinaczka” - Lekko stuknięta autorka utrzymuje się z pisania bajek. Jej matka odnosząca sukcesy w zawodzie płaci za jej wizyty u psychoanalityka.

„Żegnaj, Izadoro” - Zmęczona życiem kobieta fantazjuje, że jest kimś innym. Rzeczywistość zmusza ją do porzucenia marzeń.

„Żurawie” - Mężczyzna, który w katastrofie stracił żonę i dziecko nie ma odwagi, żeby zaangażować się uczuciowo po raz drugi. Wybiera przelotny romans.

„Życie moje” - Wychowana w domu dziecka dziewczyna wspomina swoje niewesołe życie. Przyrzeka sobie, że zrobi wszystko, żeby przyszłość była lepsza.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl